Karabağlar Belediyesi Nasip Kenter Kültür ve Sanat Merkezi, “Kurtuluş” Sergileriyle Açıldı

Karabağlar Belediyesi aracılığıyla kente kazandırılan Yıldız Kenter Ekin ve Konferans Merkezi (YKSM), İzmir’in antagonist işgalinden kurtuluşunun 100. sene dönümü zımnında düzenlenen iki ayrı sergiye sülale sahipliği yaparak hizmet vermeye başladı. Bu kapsamda “Kurtuluşunun 100. Yılında İzmir Manzaraları” mevzulu ışık ve “Kurtuluşun Şafağında Atatürk, Çanakkale ve İzmir” mevzulu pul sergileri sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Ahmed Adnan Saygun Müzakere Merkezi’nden sonradan İzmir’in genişlik şişman ikinci hars nutuk merkezi olan YKSM, ikircil sergiye sülale sahipliği yapıyor. İzmir’in antagonist işgalinden kurtuluşunun 100. sene dönümü zımnında düzenlenen sergilerin açım törenine, Karabağlar Belediye Reisi Muhittin Selvitopu, eşi Fügen Selvitopu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Komutan Vekili İsmet Orhan, CHP Karabağlar İlçe Başkanı Mehmet Türkbay, CHP Karabağlar İlçe Avrat Kolları Başkanı Aydan Tör, Karabağlar Kent Konseyi Başkanı Yalaz Veca, İzmir PTT Kelle Müdürü Adnan Sert, şehremaneti meclis üyeleri, muhtarlar, siyasal parti ve sivil topluluk kuruluşu temsilcileriyle sanatseverler katıldı.

“9 EYLÜL’E BORÇLUYUZ”

Törende mütekellim Başkan Selvitopu, dünyada eşi aynı yepyeni aynı kurtuluş mücadelesinden sonradan kurulan Cumhuriyetin, eğitim, hars-danışma, sağlık ve iktisat konularına hususi önem verdiğini hatırlattı. Mustafa Kemal Atatürk’ün, aynı toplumun firez ve danışma alanlarında gelişmeden dünyayla rakiplik edemeyeceğini haddinden fazla dolgunca bildiğini vurgulayan Başkan Selvitopu, “Bu nedenle aracısız kendisi liderlik yaparak, örnekler sunarak ülkemizde hars ve sanatın gelişmesine haddinden fazla muhteşem katkılar sundu. Bugün ülkemiz çok kızıl sanatçılar yetiştirdiyse, bunu 9 Eylüllere, 26 Ağustoslara borçluyuz. Arada Bir bunun önemini bilmeyenler, tarihi okumayanlar çıkıp birlikte sözler edebiliyor. Bu halas mücadelesi küçümsenmeye çalışılıyor. Ancak unutmasınlar kim düşüncelerini tabir edebiliyorlarsa, o günün kahramanlarına, mücadelesine borçlular” dedi.

Sergilerin, Nasip Kenter Firez ve Laf Merkezi’ndeki önceki etkinlikler olduğuna dikkat calip Başbuğ Selvitopu, “Emeği sabık herkese teşekkürname ederiz. Ati günlerde bu firez ve laf merkezi hem Karabağlar’a hem bile İzmir’e dokunaklı şekilde bakım etmeye bitmeme edecek. İzmirimizin kurtuluşunun 100. yılını gönülden kutluyorum. Bu büyük mücadeleyi verenleri, ilkin Mustafa Eksiksizlik Atatürk tevessül etmek üzere tamam kahramanlarımızı yağmur ve minnetle anıyorum” diye konuştu.

KATILIM BELGELERİ VERİLDİ

Konak Filatelistler Derneği Genel Sekreteri Açık Deniz Çakmak, Topluluk Başkanı Prof. Dr. Mehmet Yamaç Erhan, İzmir Foto Sanatı Derneği (İFOD) Umumi Heyet Üyesi ve Proje Koordinatörü Hüseyin Şalış, İFOD Yönetim Kurulu Üyesi ve Işık Koleksiyoneri Ayvaz Rüstem, İFOD Yönetim Kurulu Başkanı Seda Şengök birlikte konuşmalarında, sergilerin önemine özen çekerek, teşrikimesai ve desteklerinden ötürü Başbuğ Selvitopu’na teşekkürname ettiler.

Konuşmaların ardından ulama koyan isimlere paydaşlık belgeleri ve Tabiat Dostu Sertifikaları verildi. Başbuğ Selvitopu ve katılımcılar henüz sonraları sergileri gezerek pulları ve fotoğrafları inceledi. Açılışın böylece tek şahsiyet ağabey gösterisiyle üçlü müzik dinletisi sunuldu.

KORTEJ YÜRÜYÜŞÜ VE KONSER

Karabağlar Belediyesi, Eğlek Filatelistler Derneği ve PTT hareket birliğiyle planlı “Kurtuluşun Şafağında Atatürk, Çanakkale ve İzmir” pul sergisi 17 Eylül’e büyüklüğünde bariz kalacak. Tekrar Karabağlar Belediyesi, Hamza Rüstem Fotoğrafhanesi Mert Rüstem Koleksiyonu ve İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği hisse senedi birliğiyle planlı “Kurtuluşunun 100. Yılında İzmir Manzaralı” mevzulu ışık sergisi de 20 Ekim’e büyüklüğünde gezilebilecek.

Kutlamalar kapsamında 8 Eylül Perşembe günü üstelik Kibar Pazaryeri’nde oluşturulacak anadan görme meze, saat 19.30’bile Eskiizmir Pazaryeri’ne büyüklüğünde Türk bayraklarıyla, marşlar eşliğinde yürüyecek. Saat 20.30’dahi da Eskizmir Pazaryeri’nde Mustafa Özarslan konseri gerçekleştirilecek. Özarslan sevilen eserleri Karabağlarlılarla birlikte söyleyecek.

Share: