Karadeniz’de palamut “hamsi bolluğunda”

Sinop’ta “hamsi bolluğunda” tanıdık palamut, fiyatlarda iri düşüşe illet oldu.

Sinop Hat Akarsu ürünleri Kooperatif Birliği Başkanı Namık Ünlü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1 Eylül’dahi kalkan av yasağı ile birlikte balıkçıların benzeri aydır hamsi bolluğunda palamut yakaladığını ve bu durumun fiyatlarda iri düşüş yaşattığını söyledi.

Karadeniz’de artağan miktarda çıkan palamudun, iriliğine göre tanesinin 10 teklik ile 40 liralık ortada satıldığını dile getiren Ünlü, “Bu zaman palamudun bu kadar artağan olacağını hesap pusulası etmiyorduk. Hamsi bolluğunda pelit tutuyoruz. Palamuttan ayrıksı balık bulunmayan desek yeridir.” dedi.

Ünlü, “Sivri hamsiye üstelik sekte vuracak kabilinden gözüküyor. Türkiye bu mevsim bol artağan palamuda doydu. Fiyatları birlikte çok makul. Tezgahlarda tanesi 10 liradan başlayan palamudun 1 kilogram 200 gram ağırlığında olanı ise 40 liradan satılıyor.” diye konuştu.

Vatandaşların palamuda sakil bağ gösterdiğini kaydeden Adlı, şunları söyledi:

“Hem balıkçı hem da yurttaş kıvançlı. Hesaplı açıdan baktığımızda palamut fiyatları geçen yılki fiyatlarından düşük. Bu yıl maliyetler artmış olsa birlikte artağanlık dolayısıyla teselli oluyoruz. Pelit bolluğu nedeniyle değişik balık fiyatlarında dahi önemli düşüşler görülüyor.”

Share: