Karadeniz’de pelit avcılığı hareketlendi

Karadeniz’da yağışlarla gelişigüzel bahir suyunun sıcaklığı mergup seviyeye inmeye başladı, balıkçı tezgahları hareketlendi. Sinop’ta palamudun tanesi 20 ila 70 TL ortada satılıyor.

1 Eylül’de av yasağının sona ermesiyle ‘Vira Bismillah’ diyen balıkçılar, ağlarını denize bırakmayı sürdürüyor. Geçmiş günlerde deniz suyunun sıcak olması zımnında istenilen avı yapamayan balıkçıların yüzü gülmeye başladı. Akıbet günlerde Karadeniz bölgesinde etkin olan yağışlarla birlikte denizin ısısı düşmeye başladı. Bu uzanım balıkçıların yüzünü güldürdü, hafta başına göre daha bereketli tutulan palamutlar Sinop’ta tezgahları hareketlendirdi.

Balıkçı İbrahim Coşkunarslan, yağışların ayrımsız hacim başlamasıyla avcılığın hareketlendiğini dile getirerek “Az Buçuk geç üstelik olsa sezona başladık sayılır. Yasağın kalkmasından sonraları sıcaklıklar yüzünden istenilen avcılık olmamıştı. Denizde sivri var amma evet dipte ya da açıklardaydı, avcılığı zorlaştırıyordu. Beş Altı gündür yağmur oldu çok şükür, bu de denizde balıkların elan kıyıya gelmesini sağladı. bundan sonra balıkçılık başladı diyebiliriz” şeklinde konuştu.

Sinop’ta balıkçı tezgahlarında bildirme bağan 250 gram palamudun tanesi 20 TL’den satılırken, kalan boyutlarına göre 70 TL’ye kadar fiyatları değişiyor. – SİNOP

Share: