Karadeniz’de su sıcaklığı normalin üzerinde, balıkçılar umduğu kadar avlanamadı

Karadeniz’bile akarsu sıcaklığının zaman normallerinin üzerinde seyretmesi balıkçılığı damarı bozuk etkiliyor. Sezonun başında mergup avlanmanın olmadığını tamlayan balıkçılar, ati haftalarda denizin soğumasını beklenti ediyor.

Karadeniz’bile deniz suyu sıcaklığı mevsim normali 20 ila 22 derecelerde olması gerekirken, Ağustos ayında zirveye çıkarak 25-26 merhale bandını koruyor. Suyun soğumaması ise balık sürülerinin hem dağınık, hem elan da açıklara yönelmesine sebep oluyor. 1 Eylül’üstelik ‘Vira Bismillah’ diyerek denize açılan balıkçıların iklim şartları nedeniyle yaptığı avlanma beklentinin altında kaldı. Gelecek haftalarda beklenen yağışlarla bahir suyunun bile soğuması ve balığın henüz kenar kesimlere gelmesi bekleniyor.

“İklim şartları balıkçılara uygun değil”

Sinop Abalı Akarsu Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ömer Tuncer, sezona umdukları kadar başlayamadıklarını belirterek, “İklim şartları biraz balıkçılara akla yatkın değil, çıban umduğumuz kabilinden olmadı ama bibi umutluyuz. İnşallah ileriye çevrilmiş bu beklentimizi karşılayacak tıpkısı düz olacağına inanıyorum. Bahir çok sıcak, kısaca normalin 5-6 kademe henüz üzerinde. Balığın ortamını oluşturacak sıcaklığa eriştiğinde balığın elan ferah olacağına inanıyorum. Balıkçılar av yapıyorlar ama masrafını çıkartabiliyorlar mı bilemiyorum” diye niteleyerek konuştu.

Balıkçı İsmail Çipo, baran yağmamasının olumsuz etkilerinden bahsederek “İklimlerin değişmesi, yağmurların yağmaması balığın gelmesini de etkiledi. Yağmur sularıyla birlikte denizlere plaktonlar geliyor, gelen yavru balıklar bu plaktonlarla besleniyor. Akarsu çok yunak, soğuması gerekiyor. Neticesiyle balık boş denizlere gidiyor 100-120 kulaçlara gidiyor. Alışılagelen şartlarda bu balığın 30 kulaçta üstelik olması gerekiyor, bahir suyu yunak olduğu amacıyla balık ta haliyle açılıyor. Nitelik metin çöz açıcı değil. Zaten Sinop ve birçok yerde poyraz esmeye başladı, balıkçılar açılamıyor. Balıkların boyu kurtarıyor amma isterdik ki henüz şişman olsun, daha verimli olsun. Az Buçuk tutkun gidiyor, ayın 15’inden sonra düzeleceğine inanıyoruz” şeklinde konuştu.

Balıkçı Erdoğan Doğan, balık sürülerinin su sıcaklığı zımnında pejmürde olduğunu söyledi. Tezgahlarda istavrit 35-40 TL, tavuk balığı 40 TL, barbun 70-80 TL, palamut 15 ila 35 TL beyninde. – SİNOPShare: