Karadeniz’de Taharri, Üretim ve Süper Toprak Düşüncesi Konferansı

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Melih Konak Bilim Adamı, Karadeniz’dahi keşfedilen natürel gazı 2023 yılının geçmiş çeyreğinde Türk topraklarına ulaştırmış olacaklarını belirterek, “Tabii Karadeniz’birlikte yeni ihtiraz arayışlarımız da sürecek, projenin kapsamını genişletmeyi ve proje ömrünü daha de uzatmayı öngörüyoruz.” dedi.

Bilim Adamı, Acun Yer Yağı Jeologları Birliğince Trabzon’de bire bir otelde planlı Karadeniz’bile Kontrol, Istihsal ve Süper Kesim Düşüncesi Konferansı’nın açılışında, ayrımlı ülkelerden Karadeniz üzerine degaje deneyime cemaat düz bilimcilerin katıldığı etkinlikte, serbest Karadeniz havzasında hidrokarbonları keşfetme arayışında yollarını aydınlatacak vukuf, birikim ve görüşleri paylaşma şansına erbap olacaklarını söyledi.

???????Genişlik degaje lisans alanına cemaat olan TPAO’nun, Karadeniz ultra koyu bahir arama faaliyetlerinde gelişigüzel antlaşma mebde aktör olduğunu tabir fail Bilim Adamı, “Fakat 2019 yılının başında ezber bozan hamlenin adı operasyonel bağımsızlık kapasitesi ve teknoloji oldu. Bu noktadan itibaren, hızlandırılmış sismik el işi gelişim akışları ile anide aşkın blokta en üst sismik malumat çokluk teknikleri ve gelişmiş sismik görüntüleme kullanılarak, havzaya yönelik geleneksel kontrol yaklaşımını hızlandırmak mümkün olmuştur.” diyerek konuştu.

Sakarya Doğal Gaz Sahası’ndaki keşfin üzerinden iki sene geçtiğine ve hidrokarbon içeren şappadak aşkın rezervuar içeren iki alanı ortaya çıkarmayı başardıklarına dikkati calip Âlim, bölgede 11 ihya kuyusu açıldığını ve bunlardan ikisinin Kanuni araştırma gemisi ile 5 potansiyel üretim aralığında başarıyla test edildiğini vurguladı.

TPAO’nun, Sakarya’nın bilcümle vadi geliştirmesinin önce aşaması üzere sınıfının yeryüzü mebzul hizmet şirketlerinden oluşan bir konsorsiyum ile keşfin üzerinden 12 ay geçtikten hızla bilahare inikat imzaladığını dile getiren Âlim, şöyle devam etti:

“Sakarya, basit birlikte dünyanın genişlik mufassal ve bildirme koyu deniz altı ankraj üretim sistemi olacak. Şu anda üretim boruları döşeniyor. Paralel yerine göbekler makaraya sarılıyor ve tığ konuşurken inşaat gemilerine aktarılıyor. Karadeniz kıyısında, Trabzon’un 800 kilometre batısında düz düzlük Filyos’taki yağız üretim tesisi, projedeki hiçbir faaliyetten köylü kalmıyor. Örneğin arazi işleri, polat montajı ve binalar elhak tamamlandı. Hazırlık edilen ekipmanların montajı, borulama ve faaliyet tesisatı işleri devam etmekte olup, cümlesi bodur sürede devreye alınmaya hazır ağıl gelecektir.”

Bilgin, TPAO’nun, Karadeniz’i ‘süper havza’ya dönüştürmenin eşiğindeyken, dönüşümün TPAO’nun anadan görme yapısı içinde birlikte yaşandığını ve kurumun kendisini, kıvılcım, teknoloji odaklı ve profesyonelce yönetilen bire bir kuruluşa dönüştürdüğünün altını çizerek, kuruma ilgili ve kişi işlettiği 4 tetkik gemisi ile 3 sene içerisinde 11 ihya kuyusuna katma yerine 14 koyu su arama kuyusunun açılmasının, Karadeniz ve Şark Akdeniz programlarında gür aksiyon yapıldığının kanıtı olduğunu vurguladı.

Sakarya Doğal Gaz Sahası Geliştirme Projesi’nin, TPAO’ya bakir aynı devimselcilik bile kazandırdığına meni eden Âlim, “Bire Bir yandan kişi alanlarında sonuç evre deneyimli olan personelimizin beceri setini genişletiyor özge yandan de geliştirdiğimiz arsıulusal çaptaki projelerle aksine kanı göçüne de dokunaklı tıpkı ulama sunuyoruz. Dünyanın ciharıyek yanı sıra farklı projelerde görev almış Türk mühendisler, zaman Karadeniz’dahi kişi ülkelerinin prestij projesini yapmak amacıyla yuvaya dönmüş durumdalar.” dedi.

Bilimci, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Karadeniz havzasının bu nazik zenginliğini, Sakarya gazını, 2023 yılının ilk çeyreğinde Türk topraklarına ulaştırmış olacağız. Bittabi Karadeniz’birlikte yeni rezerv arayışlarımız birlikte sürecek, projenin kapsamını genişletmeyi ve proje ömrünü elan üstelik uzatmayı öngörüyoruz. Karadeniz, önümüzdeki on yıllar boyunca hidrokarbür arama ve istihsal faaliyetlerimize ocak sahipliği yapacak. Tığ de kurum yerine Karadeniz’i elan mebzul tanıma, bize sağladığı olanakları keşfetme, gökçe vatanın zenginliklerini Türkiye’nin iktisadi ve teknolojik gelişimine ara bulucu kılma çabalarına elimizden geldiğince yardım çevirmek amacıyla azimle çalışıyoruz. Umarım doğal gaz keşifleri, takkadak lehçe enerji aksiyon birliğini sağlamakla kalmayıp, bire bir zamanda umumi lehçe soylu erki ve siyasal istikrarın güçlendirilmesinde tekellüf oynayacaktır.”

Bilimci, kendilerini destekleyen Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Erke ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve çarkıt vekil Patent Albayrak ile geceli gündüzlü çalışıp mücahede harcayan cemi ekip arkadaşlarına teşekkür ederek, TPAO yerine bir akide ve azimle yola bitmeme edeceklerini kaydetti.Share: