Karaman’da hastanın mesanesinden 1 kilo 50 gram taş imdi

Hastaneye başvuran hastanın mesanesinden 1 kilo taş artık

Karaman’birlikte lüzum yanması şikayeti ile hastaneye esas buran bire bir hastanın mesanesinden ameliyatla portakal kadar 1 kilo taş bundan sonra

Doç. Dr. Cesaret Erbay:

“Türkiye sınırların bile şimdiye kadar mesaneden çıkarılan sunu iri taş olduğunu düşünmekteyiz”

KARAMAN – Karaman’bile hacet yanma şikayeti ile hastaneye başvuran ayrımsız hastanın mesanesinden portakal büyüklüğünde 1 kilogram taş daha çok.

Karaman’da durma eden 27 yaşındaki Sulh Yıldız isimli züğürt lüzum yanması şikayeti ile Karaman Yetişek ve Araştırma Hastanesine başvurdu. Çekilen röntgeninde hastanın mesanesinde 2 nüsha şişman çapta taş tayin edildi. Doç. Dr. Cüret Erbay ve Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Büyük marifetiyle yapılan cerrahi operasyonla hastanın mesanesindeki 2 taş kalburüstü bir şekilde alındı.

“Türkiye sınırların birlikte şimdiye büyüklüğünde mesaneden çıkarılan arz şişman taş olduğunu düşünmekteyiz”

Kudretli geçen ameliyatla ilgilendiren değerlendirmelerde kâin Doç. Dr. Çekinmezlik Erbay, “Hastanemize idrarda yanma şikayeti ile başvurdu. Yapılan istikşaf ve görüntüleme sonucunda mesanesinde devasa bir taş olduğu gördük. Bunun üstüne operasyon kararı aldık ve belirtik ameliyatla bu taşı aldık. Normalde idrar torbası taşı buğulu hastalarda ve prostatı olanlarda oluşur. Tendürüst yaştakilerde mütehammil beklediğimiz tıpkısı kapsam değildir. Muvaffakiyetli güzeşte ameliyatın böylece hastamızın mesanesinden 15 ve 5 santimetre boyutunda 2 devam taş çıkardık. Hastamız sağlığı gayet ferah durumdadır. Şuana kadar tanıdık ve bizimde bildiğimiz kadarıyla bire bir hastadan çıkarılan taş bin 900 gram ağırlığındaydı. Bizim çıkardığımız 2 taşın ağırlığını ölçtüğümüz üstelik bin 50 gram geldi. Bizim bildiğimiz üzere bu çıkarılan taşın Türkiye sınırların üstelik şimdiye büyüklüğünde mesaneden çıkarılan genişlik iri taş olduğunu düşünmekteyiz” dedi.

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Tababet Fakültesi Karaman Yetişek ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Dr. Akademisyen Ahmet Yılmayan da “Hastanemiz bu çeşit ameliyatları etme imkanına ve beceri donanıma sahip. çıktı dahi bu çeşit ameliyatları gerçekleştirmeye bitmeme edeceğiz. Bu ameliyatı gerçekleştiren hocalarımıza, emeği sabık herkese teşekkürname ediyorum ve kamu hastalarımıza evgin şifalar diliyorum” dedi.Share: