Kazakistan ile Balıkesir beyninde iletişim araçları işbirliği kuruluyor

Kazakistan ile Balıkesir arasında medya işbirliği kuruluyor

Kazak gazeteciler Ayvalık’ta

BALIKESİR – Türk Dili Mütekellim Gazeteciler Vakfı’nın düzenlediği organizasyonla Balıkesir’bile kâin Kazakistanlı gazeteciler hazırlanan programları çerçevesinde Ayvalık’taydı.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti’nin sülale sahipliğinde Kazakistan’dan mevrut gazeteci, radyocu ve televizyoncular Ayvalık’ın adlı zeytin ve zeytinyağlarına yakın rabıta gösterdi.

Finans Başkanı Naziya Bissenova başkanlığında dört günlük programla Balıkesir’e mevrut Kazakistan Türk Dili Konuşan Gazeteciler Vakfı heyeti Ayvalık’ta; Ayvalık Belediyesi’ne ilişik Zeytin Müzesi ve tıpkısı ahzüita merkezi ile zeytinyağı fabrikası, Şeytan Sofrası ile Cunda Adası’nı gezdi.

Bol verimli alışveriş özne Kazak gazeteciler Ayvalık’ın adlı zeytin ve zeytinyağlarına çetin sargı gösterdi.

Ayvalık’ın tarihi ve tabii güzelliklerine adeta hayran kaldıkları gözlenen Kazak heyet, her anlarını çektikleri ajanda fotoğraflarıyla ölümsüzleştirdi.

“İki mevki arasındaki medyanın işleyişi için aykırı vukuf alışverişinde bulunduk”

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bugün burada Balıkesir turizminin başkenti ve bölgenin zeytinyağı deposu adına nitelediğimiz Ayvalık’tayız. Türkçe Cumhuriyetlerinden Kazakistan’dahi Türk dili Konuşan Gazeteciler Vakfı Başkanı Naziha Birsenova ve Kazakistan’ın 5 ayrı şehrinden mevrut meslektaşlarımızı ağırlıyoruz. Türkçe Cumhuriyetlerinden mevrut meslektaşlarımızla birlikte ilk iki çağ hem Balıkesir’imizi tanıttık, hem bile iki mevki arasındaki medyanın işleyişi hakkında kopça bilgelik alışverişinde bulunduk. Biz; Türkiye’deki ve Kazakistan’daki gazeteciler lacerem işbirliği yapabiliriz, ayrıksı Türki Cumhuriyetlerindeki arkadaşlarımıza kuşkusuz geliştirebiliriz şeklinde kuruntu alışverişinde bulunbiduk. Gayet hayır bir say oldu. Biz Balıkesirli Türk gazeteciler kendisine şurası söylüyoruz; Türkçe Cumhuriyetleriyle, Türkiye’nin; kavgası de bir, sevdası birlikte. Istişare noktasında bile dünyanın filhakika muhtaç olduğu bir dönemde işbirliği yapılması gerektiğine inanıyorum. Bizim Kazakistanlı meslektaşlarımızla zaman attığımız hamle ve İletişim Başkanlığımızın bu doğrultuda başlattığı icraat katkı sunacağına inanıyorum” dedi.

Amaç Türk Dünyası Iletişim Araçları Birliği’ni güçlendirebilmek

Kazakistan’de Türk dili Mütekellim Gazeteciler Vakfı Başkanı Naziha Birsenova, Balıkesir Büyükşehir Şehremini Yücel Yılmaz’ın davetiyle Balıkesir’e geldiklerini belirterek, “Burada, Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Çipo koca ve İsveç’te diri dostumuz, kardeşimiz, meslektaşımız Uzun Karağaç komutan yardımıyla buradayız. Kazakistan’birlikte; monitör, radyo ve gazetelerde çalışan 20 büyüklüğünde arkadaşımız Balıkesir’i haddinden fazla beğendi. Üste metanetli çoğu önümüzdeki yaz mevsiminde Balıkesir’e gelip tatillerini geçirmeyi planlıyorlar. İnşallah bizler artık birlikte Balıkesir’üstelik, Gazeteciler Cemiyeti ile birlikte pir projeler yapacağız” ifadelerini kullandı.

Türk Dili Konuşan Gazeteciler Vakfı’nın hoppadak Türkiye’de değil, Kırgızistan, Özbekistan, Tataristan, Rusya ve Avrupa’daki Türk Gazetecilerle işbirliği köprüsünü kurmayı hedeflediklerini kaydeden Birsenova, “Amacımız dahi; Türk Dünyası Iletişim Araçları Birliği’ni güçlendirebilmektir. Ilk Teşrin ayı içerisinde, Kazakistan’bile; Kırgızistan, İtalya, Türkiye ve başka ülkelerden da gelen gazetecilerle Türk Dili Mütekellim Gazeteciler Iletişim Araçları Forumu’nu düzenledik. Bunun 3.sü bile inşallah seneye Kazakistan’da olacak. Bu konudaki hedefimiz ise; Gazeteciler çokça çalışan ve ceht verenler olduğu amacıyla bu komütatör ile Türk Dünyası ve halkına hizmet verebilmektir” diye niteleyerek konuştu.

Kazakistan’da televizyon ekranları ve gazetelerinde yaptıkları çalışmalarla yakından maruf Kazak medya mensupları Ayvalık ziyaretini, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti’nin karı sahipliğinde Cunda Adası’nda yenilen akşam ezanı yemeği ile tamamladı.

Kazak gazeteciler; zeytinyağlı mezeler, deniz ürünleri ve maden çeşitlerinin ağırlıkta olduğu Ayvalık Mutfağı’na hayran kaldıklarını rapor etti.

Kazak heyet, Ayvalık’ta yayınlanan gazete ve dergilere üstelik pahal bağ gösterdi.

Share: