Kdz. Ereğli OSB’nin büyütülmesi için tez devletleştirme kararı makbuz

Resmi Gazete’de yayımlanan Reisicumhur kararlarına bakarak, Zonguldak, Sakarya, Kocaeli, Rize ve Balıkesir’deki gâh alanların orman sınırları dışına çıkarılması ve Rize’nin İyidere ilçesinde bazı taşınmazların acele kamulaştırılmasına değişmeyen verildi.

Karara göre, Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Hamzafakıhlı, Sakarya’nın Trap ilçesi Akova, Kocaeli’nin Koy ilçesi Çamlıtepe ve İzmit ilçesi Yenimahalle (Arızlı), Rize’nin İkizdere ilçesi Diktaş ile Balıkesir’in Karesi ilçesi Kabakdere mahallelerindeki bazı alanlar orman sınırları dışına çıkarıldı.

Kararda, orman sınırları dışına çıkarılan alanların iki katından beş altı olmamak amacıyla, devletin buyruk ve tasarrufu altında yahut Hazine’nin özel mülkiyetinde bulunan taşınmazlardan, Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı (Milli Yurt Genel Müdürlüğü) aracılığıyla Orman Genel Müdürlüğüne orman hazırlamak için tahsis yapılacağı belirtildi.

Kdz. Ereğli Hamzafakıhlı Mahallesi’nde toplamda 2 milyon 309 bin 507,80 metre kare alan orman statüsünden çıkartılarak 2B içersine alındı. bahis konusu alanan öncelikle üstünde kullanıcı yerine tayin edilenlere satışının gerçekleşeceği belirtildi. Kdz. Ereğli ilçesinde mevcut OSB’nin genişletilmesi için yapılan çabuk devletleştirme da KONUŞAMAYAN Metal ilkin oluşmak amacıyla bölgede yatırımı kâin ara sıra sanayi kuruluşlarının henüz dahi büyütülerek istihdamı artırmalarının hedeflendiği öğrenildi. – ZONGULDAK

Share: