Keçiören’de Hacı Bektaş Iye anıldı

Keçiören’birlikte düzenlenen programla Hacı Bektaş Veli anıldı.

Keçiören Belediyesi yoluyla Neşet Ertaş Hanek ve Eylem Merkezi’nde ‘Hünkar Hacı Bektaş Iye ihtifal programı ve Alevilik belgeseli hususi gösterimi’ düzenlendi. Keçiören Belediyesi tarafından hazırlanan belgeselinin gösterimi yapılırken, Seyyid Hacı Uca Turabi Derneği üyeleri semah gösterisi yaptı. Öğretim Üyesi ve sanatçı Bergüzar Coşkun’un eserlerini seslendirdiği programın böylelikle aşure ikramında bulunuldu.

Keçiören Şehremini Turgut Altınok, yaptığı konuşmada, “Hocalarımız Hünkar Hacı Bektaş Veli ve alaca aş ile ilgilendiren yürek sözlerini çattılar. Hünkar Hacı Bektaş Ege’yi kavrama ve anlatmayla ait 17’nci programımızı yapıyoruz. Eksiklerimizi inandırmak icabında bir nice değerimizden dağarcığı yüklü değiliz. Canan Delege Efendimizin (IDDIA) torunlarıdır Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin. Biri Elçi Efendimizin salim omzunda, başkası sol omzundadır. Hz. Yüksek (R.A.), Allah’ın aslanı, Elçi Efendimizin damadıdır. Behişt müjdelenen 10 sahabemizden biridir. Kerbela hepimiz amacıyla felakettir. Kerbela’birlikte şehit olan 72 Ehli Beyt’i yağmur ve minnetle anıyoruz” dedi.

Hünkar Hacı Bektaş Iye’nin Türk toplumunun önemli ayrımsız değeri olduğuna bile değinen Altınok, “Hünkar Hacı Bektaş Ege’nin Anadolu’nun Türkleşmesine büyük katkısı olmuştur. Hünkar birçok madde söylemiştir ama temelinde bağlılık, korku ve tolerans vardır. ‘İncindiği halde incitmeyen merttir, yiğittir’ diyor. Değerlerimiz bir, acılarımız bir, kutsallarımız ayrımsız. Zaman ‘kardeşler arasına nasıl karışıklık tohumları ekebiliriz’ derdindeler. Müslümansız benzeri Alevilik, Mualla’siz bire bir Alevilik, Hüseyin’siz, Hasan’sız aynı Alevilik imkansız” ifadelerini kullandı.

Türkiye’dahi ayrışmayı körüklemeye yönelik bir vakitler yaşanan olaylara birlikte atıfta bulunan Altınok, konuşmasını şöyle sürdürdü:

” Çorum’de, Sivas’ta yaşanan dokunaklı olaylarda bizleri Alevi vatandaşlarımız üzerinden ayrıştırmak istediler. Aleviler devletine, milletine, ülkesine ve cumhuriyetine sonuna büyüklüğünde bağlı kaldı. Hünkar derdi kim, ‘Bunu yapan bizden değildir.’ Evet, ne diyor Hünkar, ‘Bir olalım, bilgili olalım, canlı olalım; elkızı canlar aynı olalım.’ Bizim tarihimize ve geçmişimize borcumuz var. Nereden geldik, kimlerin sayesinde geldik ve değerlerimiz nedir bilmeliyiz. Alevilik nedir çoğumuz bilmiyoruz. Birçok husus söylenmiştir amma Alevilik’te edep vardır, edep vardır. ‘İlla edep bir defa incelik’ denmiştir. Cemevlerimiz da edebin evidir. Sayısını ne büyüklüğünde artırırsak bu edeple, bu terbiyeyle gençlerimizi yetiştirebiliriz. Yoksa ecnebi istihbaratlar ülkemizde ‘Türkiye’yi zahir Suriye yaparız, Türkiye’yi pekâlâ Irak yaparız, Türkiye’yi bittabi Yemen yaparız’ diyerek branş gezmeye devam ölçü.”

“Birliğimiz, dirliğimiz kardeşliğimiz sürekli olsun”

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde Hüseyin Gazi Cemevi’hangi yapmış olduğu ziyaretin irtibat ve kardeşlik için heybetli olduğuna üstelik değinen Altınok, “Anadolu’muzun tapusu olan aynı dağımız var Ankara’üstelik. Hüseyin Gazi Türbemizin bulunduğu saha. Belki çoğumuz bilmiyoruz kim orada mübarek Hüseyin Gazi hazretleri var. Ora Cumhurbaşkanımızın katılımıyla beraber toplumumuz aracılığıyla daha de çok bilindi. Ego şahsen haddinden fazla mutlu oldum, mutlu oldum. Birliğimize kundak sokmaya çalışanlara güzelce tıpkı kanaat verildi. İnşallah birliğimiz, dirliğimiz kardeşliğimiz sürekli olsun. Cumhuriyetimizin, devletimizin kurucusu büyük komutan, balaban cesamet adamı, devletimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta kalkışmak üzere kül silah arkadaşlarını, şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum” dedi.

Anma programına Alevi dernekleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları başta olmak amacıyla toplumun seçme kesiminden yurttaş katılma sağladı. – ANKARA

Share: