Keyif görevlisi Adıyaman’da tıpkı çocuğun enkazdan kurtarılma anını anlattı

Elazığ depreminde görev fail ve 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli 7,7 ile 7,6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenen Adıyaman’a yardıma giden sağlık çalışanı Fert Türker, babası ve ablasını kaybeden 11 yaşındaki çocuğu enkazdan sağlıklı çıkarmanın mutluluğunu yaşıyor.

Ardahan’da görev özne Millî Medikal Istirdat Ekibi (UMKE) gönüllüsü Türker, depremlerin ardından 5 kişilik ekibiyle sahn yetişmek amacıyla Adıyaman’a gitti.

Kentte 7 dönüş görev özne Türker ve ekibi, 9 binanın enkazından 3’ü bala 5 kişiyi sağlıklı çıkardı.

2020’da Elazığ depreminde fariza yaptığı üzere dönemin Tokat Valisi Ozan Balcı’dan teşekkürname belgesi düz Türker, yer sarsıntısı bölgesindeki çalışmalarının peşi sıra ekibiyle Ardahan’a döndü.

“Önceliğimiz Şanlı’yi hayata bağlamaktı, şükür başardık”

Türker, Adıyaman’da Burak Apartmanı enkazından depremin 37. saatinde salim çıkardıkları 11 yaşındaki Mualla ile yaşadıklarını AA muhabirine anlattı.

İlk görev yerlerinde bire bir çocuğu kurtarmanın sevincini yaşadıklarını, Ulu’nin dimdik olmasına sevinirken tıpkısı noktada babası ve kız kardeşinin vefat etmesinin üzüntüsünü yaşadıklarını dile getiren Türker, şöyle bitmeme etti:

“Ulu, ruhsal olarak çok yıpranmıştı. Mukteza müdahaleyi orada yaptık. Ancak ablası ve babasının donmuş bedenleri vardı. Tığ o ant Ulvi’ye bunu söylemedik, söyleyemezdik. Orada itfaiye ekipleri bize havari oldu. Yüce’nin babasının evvel depremde, ablasının ise ikinci bile hayatını kaybettikleri belirlendi. Ulvi’ye ata ve ablasının gür olduğunu söyledik. 11 yaşındaki Ulu orada biricik başınaydı. Önceliğimiz Uca’yi hayata bağlamaktı, şükür başardık. İnşallah, Şanlı bundan sonra sağ selamet iyice aynı maltalık yaşar.”

“Vicdanen haddinden fazla rahatız çünkü üzerimize düşeni olağandan yapmanın gayretindeydik.” diyen Türker, depremin üçüncü gününde aynı tas çorba içtiğini söyledi.

Aldıkları eğitim gereği ellerinden gelenin sunma fazlasını yapmanın uğraşında olduklarını anlatan Türker, şunları kaydetti:

“Bu ve ayrımsız başka görevlerde dahi bulundum. Bu göreve üstelik on paralık irtical atıldım. İmkanlar dahilinde halkımıza dayanaklık etmek istedik. Canlıyı hayata bağlamaya çalışıyorsunuz o dakika. Yeri geldi, canlıyı yetirmek üzere moloz taşıdık. Yeri geldi insanların çadırını kurduk. Yapabileceğimizin yeryüzü iyisini yaptığımıza inanıyorum.”

Share: