Kılıçdaroğlu: CHP, iktidara yeryüzü mümasil dönemdedir

CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, İstanbul Maltepe’deki Yaşar Kemal Ekin Merkezi’nde bugün başlayan CHP Mikro Dışı Teşkilatlanma Çalıştayı’na katıldı. Kılıçdaroğlu, ensiz dışından gelen CHP temsilcilerine katılımından belde teşekkürname etti.

“AB’NİN ÖNGÖRDÜĞÜ HEP DEMOKRATİK KURALLARI TÜRKİYE’YE GETİRECEĞİZ”

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından öne sâdır başlıklar şöyle:

“Daha güzel tıpkısı Türkiye’da seyretmek istiyoruz. Avrupa Birliği’nde öngörülen, demokratik ülkelerde öngörülen hep demokratik kazanımların Türkiye’dahi da olmasını istiyoruz. Herkesin düşüncesini özgürce tabir ettiği benzeri Türkiye istiyoruz. Tek kimsenin inancından, kimliğinden, yaşam tarzından ötürü ötekileştirilmediği aynı Türkiye istiyoruz. Bunun kavgasını, mücadelesini veriyoruz. Çarkıt, klasik söylemlerin çokça dışında, uygar dünyanın aynı parçası girmek için savaş fail aynı CHP var. Bunun farkında olmanız geçişsiz. Göreceksiniz, ilk iktidarımızda göreceksiniz. Avrupa Birliği’nin öngördüğü, kendi ülkelerinde var olan bilcümle demokratik kuralları zat ülkemize getireceğiz.

“ELEŞTİRİ YAPARKEN ARKASINDAN ÇÖZÜMÜ GETİREN, DUYURAN BİR PARTİYİZ”

Bizler, eleştiri yaparken peşinden nasıl çözümü getiren, öneren, topluma duyuran ayrımsız partiyiz. Sorunları yemeden içmeden dillendiren değil, sorunların elbette çözüleceğini bile anlatım eden bire bir partiyiz. Dolasıyla mufassal yıllardır nüfuz olamayan tıpkısı CHP, iktidara en mümasil dönemdedir. Ama bunu yapacak, sağlayacak olan sizlersiniz. Bu partiye mücahede verenlerdir.

“TÜRKİYE’DE NÜFUSUN %50’DEN FAZLASINI CHP’Lİ BELEDİYELER YÜRÜTÜYOR”

Kestirmece 4 milyon seçmen, 6 milyon civarında sıkıntılı dışında hayatiyetli vatandaşlarımız var. Tığ, oralardan beklediğimiz oyu alamıyoruz. Oyu alamıyorsak klasik tıpkı söylemle ‘Efendim onlar bize oy vermiyorlar’. Müfit, bunu kabul etmiyorum. Ne bize oy vermiyorlar? Asıl üzerinde düşüneceğimiz dideban bu. Eğer biz yürek vermiyorsak sebep bize düşünce versinler? Bakir aynı siyasa anlayışını ülkemize getiriyoruz. Bu yeni politika anlayışının CHP’ye kapıları araladığını gayet bereketli biliyoruz. Domestik yönetimler bunun en güzel örneği. Tığ büyük kentleri alacağımızı söylediğimizde bize kimse inanmıyordu, rakiplerimiz inanmıyordu. Ama biz, yıpranmamış yöntem anlayışımızla bu kapıları araladık. ve bugün, bu yeni siyasa anlayışının meyvelerini bile görüyoruz. Bugün Türkiye’dahi, nüfusun yüzde 50’den fazlasını tıpkısı anlamda CHP’li büyükşehir belediye başkanları ayrımsız anlamda yönetiyor. Yanıldığımız bir yer var; Bursa. Bursa’yı kaybetmemizin kabahati dahi bize ilişkin, Bursalılara ait değil. Ama önümüzdeki seçimlerde onu da telafi edeceğiz inşallah.

“İKTİDAR, ÇOKLU UZUV YETMEZLİĞİ İLE KARŞI KARŞIYA”

Her sorunu biliyoruz, amma temas sorunun elbet çözüleceğini birlikte biliyoruz. Zaman bizim çözümlerimizi, nüfuz olmadığımız halde nüfuz sahipleri fasletmek istiyorlar. Çünkü onlar çözümü bilmiyorlar. Neyi bittabi yapacaklarını bilmiyorlar. Bire Bir mesail yumağı ile şu anda Türkiye karşı karşıya. Buna ‘çoklu organ yetmezliği’ diyorum. İktidar, çoklu örgen yetmezliği ile yüz yüze.

“İKTİDAR OLDUĞUMUZDA BELLİ ORANDA KADIN VE ZIHAYAT SİYASETÇİ BULUNDURMA KOTASI GETİRECEĞİZ”

Örgütlerinizi kurarken kadın-erkek dengesine dahi lütfen özen edin. Avrupa’üstelik yaşıyorsunuz. Karı kardeşimizin yöntem alanını açın. Herhangi Bir şeyi bu arada yapacağız. Biz, cinsiyet kotası getirdik, yüzdelik 33. Yüzde 20 de toyluk kotası getirdik. Kendi tüzüğümüzde, öz irademizle getirdik. İktidar olduğumuzda bunu Politik Partiler Yasası’na dahi koyacağız. Gençlerin de önünü açacağız. Gençlerin dahi siyasa yapmasına imkan sağlayın. ‘Gelişigüzel şeyi biz biliriz’ algısını beğenilmeyen edin. Seçme şeyi beraber yapacağız.”Share: