Kılıçdaroğlu, Yalova’da: “Zelzele Bölgesi Yeniden İnşa Edilecek”

Fen: ÇAĞATAN AKYOL – Almaç: ELEZER KARAKULOĞLU

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yalova’da; “İktidara geldiğinizde depreme dayalı ne kabil önlemler alacaksınız” sorusuna; “İnşallah iktidara geldiğimizde görecekseniz. Bu hareket bölgesi yeniden inşa edilecek, depreme dayanıklı konutlar yapılacak. Nedeniyle yer sarsıntısı olsa da sunma azından fert kaybını önleyecek projeleri hayata geçirebilmek bizim sözümüzdür” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yalova’bile Balkan Göçmenleri Derneği üyeleriyle birlikte aynı araya geldi. Kılıçdaroğlu, Yalova’bile mevcut Kırım Türkleri anıtını dahi karanfil bıraktı.

Kılıçdaroğlu, burada gençlerin sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu, “İktidara geldiğinizde yer sarsıntısı risk analizi, öfke analizinin yapıldığı rastgele komisyon ihdas etmek kabilinden çalışmalarınız var mı” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Hareket, çok kebir bire bir köken. Bu gerçeği dikkate alarak hepimizin ilaç alması gerekiyor. Vukuf insanları bu konuda bizleri uyarıyorlar, ‘tılsım alın.’ Fakat ehliyetli önlemin alındığı kanısında değilim. Özellikle

“Özellikle İstanbul, Yalova, Sakarya, Kocaeli kabil takatli çokça yerde galiba önlemler rahmetli Ecevit döneminde alınmakla beraber, daha sonra bunların arkasının kesildiğini biliyoruz. Bu ülkenin adamakıllı insanları, ellerinden mevrut temas soy çabayı gösterdiler, yer sarsıntısı sırasında yardıma koştular. Yağmur Ecevit, Başvekil iken hareket vergileri tanımladığımız bire bir seri alacak aplikasyon koydu ve vatandaşlarımız bu vergileri ödediler. ‘Bir henüz hareket olduğunda arz azından can kaybı olmasın’ diye niteleyerek. Haddizatında öldüren sarsıntı değil insanların ortamında yaşadıkları binalar. Bu konuda şu anada kadar atılmış yavaş bire bir kadem bulunmayan.

Ama şundan güvenli olmanızı isterim. CHP namına bizler ve şu anda şehremaneti başkanlarımız hele İstanbul ve İzmir uray başkanlarımız bu konuda bazı muhteşem adımları attılar ve atamaya bile bitmeme ediyorlar. İnşallah iktidara geldiğimizde görecekseniz. Yalova karışma gelmek amacıyla; Kocaeli, Sakarya… Bu zelzele bölgesi baştan inşa edilecek, depreme dayanabilen konutlar yapılacak. Zımnında deprem olsa dahi sunu azından can kaybını önleyebilecek projeleri hayata geçirebilmek bizim vaadimiz ve sözümüzdür.”

Kılıçdaroğlu, “Biz Yalovalılar üzere, 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin sene dönümünden muhit yanık bir dönme. Özellikle gençlerin ve çocukların farkındalığının artırabilmesi için, ülke bazında afet eğitim okullarının kurulmasına yönelik ayrımsız proje size sunulsa bu konuyla ilgili fikriniz ne olurdu?” sorusuna ise şu yanıtı verdi:

“Böyle ayrımsız proje sunulursa akıbet mertebe bahtiyar oluruz. Ama bunun bire bir girişim ötesine geçmemiz gerekiyor. Bilcümle okullarda, hele hareket riskinin faziletli olduğu yerlerdeki hep okullarda; sarsıntı olduğunda davranışlarımız, hareketlerimiz şüphesiz olacaktır, bunların öğretilmesi geçişsiz. Zımnında hep öğrenciler bile bunu öğrencilerdir.

Basın mensuplarına şunu bile söyleyeyim, şurada baktım, arkadaşınız soruları yanıtlamış, altında yanıtları var mı diye niteleyerek. Ama yanıtları yokmuş.”

Soruyu soran güre ise “Burada cevaplar bulunmayan. Zira biz çoluk çocuk kendisine kül cevaplar aklımızda. Siz zer büyüklerimizden fikirlerini alıp arkası sıra projelerle hayata eylemek istiyoruz” dedi.

Kılıçdaroğlu, “İktidar olduğunuzda sizin önderliğinizde Yalova’da yatırım hamleleriniz kuşkusuz olacak” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Yalova’yı hemen Yalova namına düşünmeyin. Tekirdağ’dan başlayıp Sakarya’ya büyüklüğünde olan zincirin birlikte ele alınması lazım. Yatırımların bu söve içerisinde zat özelliklerine bakarak dağıtılması lazım. Bazen yatırımların bu bölgede on paralık olmaması lazım. Onların Anadolu’ya kaydırılması geçişsiz. Tekirdağ’dan başlayıp İstanbul’a oradan Kocaeli’ye, Yalova’ya büyüklüğünde bunların tıpkı zamanda aydınlık, hars kentleri olmaları gerekiyor. Bu bölgenin kendine has aynı yapısı var. Alışılmamış eli nimetli toprakları var. Kentin nazik kısmı zaten ormanlardan oluşuyor. Şehremaneti başkanımıza sordum Vefa beye, ‘Ormanlar şüphesiz gidiyor’ diye; ormanlar korunuyor ve umum üstelik ormanları sahiplenmiş durumda.

Zımnında bu çerçevede baktığımızda yatırımların Anadolu’ya kaydırılması lazım, hele Tuzla’dan başlayıp Kocaeli ve Yalova beyninde gemicilik sanayinin gelişmesi gerekiyor. Burada üstelik heybetli bire bir gizil var ve bu potansiyelde çalışacak olan çok sayıda işçimiz var. İş kazaları üstelik oluyor, hayatlarını kaybedenler var, gelişim güvenliğinin sağlanması geçişsiz. Benzeri zamanda bu bölgede hareket bölümünün dahi yapılması lazım.

İşin özü şu: Rastgele şeyi Türkiye’yi düşünerek ve planlayarak ayırmak lazım. Kaynaklarımızı da planlı dökmek zorundayız, hırçın halde israfa posta açarız ve esas savurganlığı kazanç ortaya şayet tığ kaynakları artağan ve yerli yerinde kullanabilirsek hem üretimi artırırız, hem istidam yaratırız, hem Türkiye’nin büyümesinde denk koşullar sağlayarak katkıda bulunmuş oluruz. Sonunda çöz göçün bile büyük ölçüde önüne önceki oluruz. Yani Erzurum’dan buraya geliyor insanlar çünkü Erzurum’birlikte yapacak bir hareket yok. Ağrı’dan, Şanlıurfa’dan, Kayseri’den, Yozgat’tan gelenler var, zımnında onların kendi illerinde çokça henüz gür koşullar yaratılabilse, istihdam alanı yaratılabilse ve onlar buraya gezici kendisine gelseler, gezseler haddinden fazla henüz mebzul olacak.”Share: