Kılıçdaroğlu’ndan Karı Adayları Terviç Derneği’ne mesaj: Kadınları örgütleyin, öz adaylarını çıkarsınlar

CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, YILDIZ Umumi Heyet Başkanı Nuray Karaoğlu ile beraberindeki 11 şahsiyet yönetim kurulu ve büro başkanlarından oluşan heyeti CHP Genel Merkezi’nde akseptans etti. Heyete, CHP Karı Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka eşlik etti.

Görüşmede avrat hareketinin dinamik olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Kılıçdaroğlu, ev kadınlarına ve ekinci kadınlara özellikle kaynamak gerektiğinin altını çizdi. Kılıçdaroğlu, iktidara geldiklerinde yapacaklarını şöyle anlattı:

“Eş Destekleri Sigortası projemiz kapsamında kadınların kazançlı özgürlüğe kavuşmasını sağlayacağız. Tarım sektöründe etkin kadınların ve gençlerin sosyal asayiş primlerini yatıracağız, sonunda vakti geldiğinde tekaütlük hakkı elde edecekler. Cümle doğduğu yerde doyabilecek, fellah köyünde bolluk süresince, varlık içinde yaşayacak. Içtimai celal olmanın gereğini yerine getireceğiz. Antrparantez boşandıktan sonra iktisadi takı dallı güllü kadınlar üzere ‘Yeni Başlangıçlar Fonu’ oluşturacağız. Kadın istihdamını tasarruf etmek üzere teşvikler uygulayacağız. Kadının üzerindeki hizmet yükünü kabul etmek üzere çocuk yuvası sayısını arttıracağız.”

KARAOĞLU: HİÇ KADIN MİLLETVEKİLİ ÇIKARMAYAN 20 İL VAR

Karaoğlu, CHP’nin eş istihdamını arttıracak ve kadını güçlendirecek projelerini yakından izleme ettiklerini belirtti. Arz şanlı taleplerinin siyasette bedel düzen olduğunu kaydeden Karaoğlu, “Eşitsizliğe alay malay sonuç verelim” dedi. Karaoğlu, şunları söyledi:

“Türkiye Cumhuriyeti tarihi boyunca on paralık karı saylav çıkarmayan 20 ülke bulunuyor. Bu iller; Kırklareli, Karabük, Sinop, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Rize, Artvin, Ardahan, Erzurum, Adıyaman, Kilis, Osmaniye, Karaman, Niğde, Nevşehir, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Burdur. Tığ bu kentlerin devlet ve kaymakamlık başkanlarıyla bire bir araya gelerek, farkındalık çalışması çarpmak istiyoruz. Bu konuda sizin desteğinize ihtiyacımız var. CHP haddinden fazla doğru benzeri tümen ve Türkiye üzere kritik tıpkısı öneme cemaat. Gelişigüzel akıntı ederek bu eşitsizliği ortadan kaldırabiliriz.”

KILIÇDAROĞLU: ÖRGÜTLENMENİN ÖNÜNDEKİ BÜTÜN ENGELLERİ KALDIRMAYA ÇALIŞIYORUZ

Kılıçdaroğlu, talepleri dinledikten sonra, “Tığ kadınların Meclis’te denk temsili üzere kanun teklifi hazırlayan aynı partiyiz. Eşitlikten yanayız. Ancak bu illerin bazılarında CHP’nin tek saylav bulunmayan. Kadınları örgütleyin. Kadınlar düzenleme gücüyle özlük karı adaylarını çıkarsın, aday olmaya türe kazansınlar. Lütufla değil, ferman ortaya koyarak milletvekili olabilirler. Örgütlenme sürecine yardım koyun. Akıbet seçimlerde karı kocabaşı sayısındaki artma ne kadar düş vericiydi. Mebusluk amacıyla da tıpkısı olanaklı. Kadınların örgütlü gücünü çok önemsiyoruz. Bu aydan itibaren kadın üyelerimizden aidat almaya serencam verdik, örgütlenmenin önündeki bilcümle engelleri kaldırmaya çalışıyoruz” dedi.

Belediye hizmetlerinin avrat örgütlenmesi üzerindeki olumlu etkisine değinen Kılıçdaroğlu, “İllerin kültürel yapıları çokça makro. Erzurum’da benzeri pusula kafe açılmasını istemiştim. Tıpkısı belediyemiz sebebiyle Erzurum’da açılan mektup kafe gençlerin ve kadınların uğrak noktası oldu. Alelhusus taze kadınlara istihdam sağlayan bu kafede çoluk çocuk çayını, kahvesini içip kitabını okuyabiliyor. Şanlıurfa’de, Aksaray’da, Kayseri’dahi, kısacası mevki genelinde bu uygulamayı yaygınlaştıracağız” diyerek konuştu.

NAZLIAKA: SELIM PARTİ GİDECEK EŞİTLİK GELECEK

Nazlıaka bile “Rüçhan hedefimiz; ‘Şuradan iki eş vekil gelsin şöyle sembolik olarak’ diyen, kadın siyasetçiyi ‘sembol’ kabil gören anlayışı fark etmek. Değer tıpkı Türkiye bina etmek. AKP gidecek, denklik gelecek” ifadelerini kullandı.

Share: