Kilosu 1 lira! CHP’li Atakum Belediyesi, çiftçiden aldığı karpuzu vatandaşa sattı

Atakum Belediyesi ve Samsunspor lehtar gruplarının Samsun’un Bafra ilçesindeki lamba karpuzu üreticisine müzaheret etmek amacıyla “Karpuz tarlada kalmasın” sloganıyla başlattığı ve 10 günde 400 titrem karpuzun yurttaşlara ulaştırıldığı tesanüt kampanyası sürüyor. Belediye ekipleri bu kere bile 30 ton karpuzu ilçesinin kırsal mahallelerine ulaştırıyor. Özören Mahallesi’nden başlayıp farklı mahallelere taşınan kampanya ile karpuzlar yurttaşlara ulaştırıldı. Atakum Şehremini Cemil Sarban bile çalışmalara katılarak hem bindi oldu hem dahi mahallelilerle görüştü.

“28 KIRSAL MAHALLEYE ULAŞTIRACAĞIZ”

Yaklaşık on gündür Bafra karpuzunu tüketiciye aksettirmek amacıyla çalıştıklarını belirten Sarban, “Üç amacımız var. Birincisi üretici emeğinin karşılığını alsın istiyoruz. İkincisi mütemmim mevsiminde fasit karpuz yesin istiyoruz. Üçüncüsü de fiyatlar kendini dengelesin. Lamba Karpuzu kökünden koparıldıktan sonradan yer fazla 10 dönem içerisinde tüketilmesi gerekiyor. Bu süre içerisinde tüketilmezse çöpe gidiyor. Bizi de harekete nâkil bu oldu zaten. Bu süreçte yaklaşık 400 ton civarında karpuz vatandaşlara ulaştırıldı. 400 ton karpuz girmek, herkesin 10 kilo lamba karpuzu aldığını düşünürsek 40 bin aileye lamba karpuzu ulaştırdık demektir. Bunu çıktı Atakum’un eşkâl mahallelerinde yapmıştık. Demincek bile rustik mahallelerimizde yapıyoruz. Bugün Özören mahallemizdeyiz. Erte Erikli ve bu civardaki rustik mahallelerimizin tümüne, tahminî 28 rustik mahallemize karpuzu ulaştıracağız.” dedi.

“TARIM PAYDAŞLARIYLA DİYALOGLARIMIZI SÜRDÜRECEĞİZ”

Üreticinin değerince karpuzunu satabilmesi üzere dayanışmanın büyüdüğünü söyleyen Deveci, “Bu tıpkısı tesanüt eliydi. Samsun ve Türkiye ayırt etti. Tarımın hesapsızca yapıldığı üstelik üreticiler ve ilgililer vasıtasıyla fark edildi. Aynı apayrı amacımız de buydu ve gerçekleşti. Çarşamba hem dahi Bafra ovalarında bundan ahir ürünlerde tüketiciye ulaştıracak olan paydaşlarla diyaloglarımızı sürdüreceğiz. Bafra ve Çarşamba ovalarında üretilen ürünleri tarladan değerince alacaklar ve halka muhtel satacaklar. Karadeniz’e yahut İç Karadeniz’e Adana’dan, Konya’dan, Antalya’dan lamba karpuzu, göveri, yemiş taşımayacaklar. Bafra’dan taşıyacaklar” diye niteleyerek konuştu.Share: