Kırıkkale haberi! Özgür Hususi: Mehmet Ali Çelebi’ye, Domestik Seçimleri Kaybedeceğini Görünce Abdullah Öcalan’a Betik Yazdıranların Partisinde Başarılar Dilerim

ZEHRA DEĞİRMENCİ – SİBEL KAHRAMAN

CHP Kol Başkanvekili Bağımsız Milletvekili Özel, AKP’ye katıldığını açıklayan Müstakil İzmir Mebus Mehmet Mualla Çelebi’ye, “Vahdettin savunucularının partisinde, yerli seçimleri kaybedeceğini görünce Abdullah Öcalan’a mektup yazdıranların partisinde başarılar dilerim” dedi.

Müstakil Özel, Mudanya Mütakeresi’nin 100. Yılı zımnında düzenlenen törenlere akmak amacıyla bugün Bursa’evet geldi. Özel, CHP Bursa İl Başkanlığı’na yaptığı ziyaretin arkası sıra fırka müzesini gezdi. Hususi, partisinin memleket başkanlığında matbuat toplantısı düzenledi. Özel, CHP Genel Başbuğ Yardımcısı Lale Karabıyık, Bursa Milletvekilleri Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Yüksel Özkan ve Erkan Aydın’ın birlikte İl Başkanı İsmet Karaca ve ilçe başkanlarının dahi katıldığı basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“BURSA’NIN HAKKINI ANKARA’DAN AHZETMEK LAZIM”

Özel, Bursa’nın hakkının yendiğini belirterek, “Bursa, bu kadar hak ettiğini alamayan, Türkiye’ye veren, ama verdiği kadarını değil, türe ettiğinin haddinden fazla altında olanı alabilen ve bütün emeği sömürülen ve iktidar yoluyla çokça teferruatlı yıldır görmezden gelinen aynı ülke pozisyonunda. Çok çarpık çurpuk tıpkı istimara var; Bursa, resmi rüşvet sıralamalarında beşinci sırada ama Bursa’daki bütün balaban firmalar zaten vergilerini İstanbul’daki nazik vergi dairesine ödüyorlar. Kurumsal alacak dairesine, eski adıyla Boğaziçi Alacak Dairesi, şimdiki Nazik Kurumlar Alacak Dairesi’ne ödüyorlar. Türkiye’nin en çok algı veren ikinci ili olduğu halde, haddizatında resmi rakamlarda üstelik beşinci ili olduğu halde yatırımlarda onuncu, on birinci, on ikinci sıralarda yer alıyor Bursa değme sene. Bu açıdan bire bir defa Bursa basını, hangi kuruntu, ne siyasal yönetimde olursa olsun bu meseleyi anne gündem fora etmek geçişsiz. Bursa’nın hakkını Ankara’dan almak geçişsiz. Bunun üstünde kesinlikle durmak lazım. Burada, Bursa’nın bir evladı, Bursa’nın tıpkısı evladının eş namına iktidarımızda; il başkanımızın, umumi başbuğ yardımcımızın, milletvekillerimizin bulunduğu bire bir ortamda buradan Bursa’ya bayram veriyoruz. Bursa’nın yıllardır yenen hakkını Ankara’dan size konfirmasyon edeceğiz. Bunun sözünü veriyoruz” diyerek konuştu.

“ZAMAN GELDİKLERİ YERDE YASAKLARIN DANİSKASI VAR”

AKP’nin 20 yıl evvel iktidara ‘3Y ile savaş’ diye niteleyerek geldiğini tamlayan Hususi, “Siyasi muhataplarımız hangi konuşuyor? Tıpkısı tanesi erk olmaya gözünü dikmiş. İktidar olacak ayrımsız partinin politik umumi başkanı diyor ki ‘Yolsuzlukların olmadığı, rüşvetin olmadığı, yokluğun, yoksulluğun olmadığı, Allah’ın izniyle olmayacağı tıpkısı Türkiye’yi biz düz yazı ederiz’ diyor. Bunu duyunca, cemaziyelevvel müesses bir siyasi partiyi ya üstelik uzun süredir iktidarda sıfır birini düşünüyorsunuz. Bu kortej, Recep Tayyip Erdoğan’a ilgilendiren. Milletin gözünün içine baka baka bu sözleri söyledi. 20 yıldır iktidardalar. ve 20 geçmiş iktidara ‘3Y ile uğraş’ diye geldi bunlar; yokluk, yolsuzluk ve yasaklarla. Bugün geldikleri yerde yasakların daniskası var. en üst sonuncusunu sansür yasasıyla getiriyorlar” dedi.

Hususi, “Ne diyordu Süleyman Aristokrat? ‘Bir politik, Sedat Peker’den 10 bin dolar kazanç alıyor.’ ‘Siyasal deme, açık söyle’ dedik, ‘Saylav’ dedi. Hepimiz hesabına başvurduk. ‘Bu ahit değil’ dedi. Çıka çıka tıpkısı önceki dönem milletvekilleri, şimdiki kâin MKYK’dahi daha çok” diye niteleyerek konuştu.

“MADEMKI HAKEZA BİR KAYGI VARDI, UMUMI BAŞKAN’IMIZ DEDİ Kİ ‘GELİN BUNUN YASASINI ÇIKARALIM'”

Özel başörtüsü ile ilgili yerine, “Umumi Başkan’ımız, geçtiğimiz hafta, bütün tıpkısı edebiyat böylecene, kendisine ve bizlere iletilen ayrımsız talebin gereğini yaptı. Çap oturup akla yatkın konuşalım. Hep yaz Anadolu’yu gezdik… Bize söylenen, kanaat önderleri toplantısında şu; ‘Bıktık. Enflasyondan bıktık, işsizlikten bıktık, sahn pahalılığından bıktık. Bunları göndereceğiz amma bizi korkutuyorlar’. ‘Hangi yapıyorlar?’ ‘Efendim, CHP gelirse başörtüsünü yasaklar, başörtüsünü çıkarttırır.’ CHP, onların söylediği dönemde ne iktidardaydı ne da onların söylediği dönemde o şeyleri yapan öğür değildir. Amma CHP, aynı külfet üstlendi. Madem böyle ayrımsız dert vardı, Umumi Başkanı’mız dedi ki ‘Gelin bunun yasasını çıkaralım. Ben samimiyetimi göstereyim’. Bu ihvan, döndüler dediler kim ‘Anayasa’üstelik zaten güvence var. Sebep yasa olsun?’ Meğerse Anayasa’mızda ‘Basın hürdür, sıkı denetim edilemez’ yazıyor. Altın basın mensupları, ben sorayım, siz söylemeyin. Seçimden sonra konuşuruz abat bayındır amma Türkiye’de basın bağımsız milletvekili mü? Sıkı Denetim edilemiyor mu? Geçmek kim Anayasa’bile gâh şeylerin yazması, kanuni güvenceye, yani uygulamaya yönelik kanuna bariyer değil. ‘Amma efendim kanun olmaz, ben oraya görüş vermem’ ‘Hastalık?’ ‘CHP önermiş.’ Zira Rize’deki, Ardahan’daki, Kayseri’da, Konya’bile, Edirne’de, Antalya’de, Urfa’bile tıpkısı endişeli AKP seçmeni varsa ‘Ha bak, CHP’nin kanunu geçti’ demesin diye ‘Gel Anayasa yapalım, amma içine olmadık şeyler bile tıkıştıralım’… Bugüne kadarki hesap bu. Haddinden Fazla kemiksiz söylüyoruz; benzeri fırsatçılığa, bire bir şeytanlığa ayakkabı bırakmayız” dedi.

“BURSA ŞEHİR HASTANESİ, ŞEHİR HASTANELERİ FİYASKOSUNUN DANİSKASIDIR”

Hür Hususi, ” Etlik Kent Hastanesi’ni açmış, 6 bin parasız hastaneye dökülmüş. Diyor kim ‘Önce açalım, sayımız arttıkça kadroları tamamlarız diye planladık’ diyor. Rahatsız var, yeterince kimesne namevcut. Onkoloji Hastanesi’ni kapatacaklardı. Tepkiler üzerine ‘Kalsın’ dediler. Bu nöbet oraya yollayacakları sağlık çalışanlarını yollayamadılar. Personel namevcut. Yarısını yolluyorlar, kanser hastaları bakılamıyor. Bursa Şehir Hastanesi, şehir hastaneleri fiyaskosunun daniskasıdır. Bozukluk? Dört modül şifahane kapattılar. Demin diyor ya ‘Hiçbir hastane kapatmayacağız’ diyerek Sağlık Bakanı. Bursa Şehir Hastanesi amacıyla doğumevini kapadılar mı? Yavru hastanesini kapadılar mı? Celal hastanesini kapadılar mı? Döş hastanesini kapadılar mı? Bütünü gitti. Nereye? Şehrin yer dışına” diye konuştu.

MEHMET ALİ ÇELEBİ’YE, VAHDETTİN SAVUNUCULARININ PARTİSİNDE, YERLI SEÇİMLERİ KAYBEDECEĞİNİ GÖRÜNCE ABDULLAH ÖCALAN’A KITAP YAZDIRANLARIN PARTİSİNDE BAŞARILAR DİLERİM”

Hususi, Hür İzmir Mebus Mehmet Ulu Çelebi’nin AKP’ye katıldığını açıklamasına ilgilendiren bile şunları söyledi:

“İzmir Milletvekili Mehmet Mehabetli Çelebi, zaman AKP’ye katıldığını açıkladı, car etti. Hatırlayın; bu Mehmet Mualla benzeri parti değiştirince matbuat mensubu bana istifham sormuştu. Ego bile demiştim kim ‘Saray operasyonlarıyla CHP’nin önünü kesiyor’. O dönemde tepki gösterdiler, ‘Hangi saray operasyonu’ diyerek. Nereye geldik günün sonunda? Hıyanet sana saray operasyonu. Çok ızdırap. 3 aydır RTÜK’te bire bir üyelik boş. Saylav sayısına göre dağıtılıyor. Düne kadarki sayılara bakarak o üye İYİ Parti’ye düşüyor. Üç aydır RTÜK Başkanı olacak saray zebanisi, Meclis’e alfabe yazıp ‘Yeni RTÜK üyesini seçin’ demiyor. Dese İYİ Parti’ye gidecek. beraber birileri mezada huruç arıyor, ‘Acaba’ diyor ‘şöyle balıketinde tıpkı öz bulup üstelik partiye kazandırabilir miyim, aynı RTÜK üyesi amacıyla’. O hesabın, o pazarlığının adı, zaman Mehmet Büyük Çelebi reşit rüfeka. Erte yazıyı edipler RTÜK üyeliğine, gider. Benzeri RTÜK üyeliği için, birlikte savaşım ettiği, görev yaptığı, kumpaslarla delik yattığı bazıları hayatını kaybeden arkadaşlarını bu süreçte satmıştır. Mehmet Mualla Çelebi’ye, Vahdettin savunucularının partisinde, domestik seçimleri kaybedeceğini görünce Abdullah Öcalan’a mektup yazdıranların partisinde başarılar dilerim.”

Share: