Kırşehir Belediye Başkanı Ekicioğlu,  CHP’nin 99. Yıl Kutlamasına Katıldı

Kırşehir Belediye Reisi Selahattin Ekicioğlu, Celil Önder Mustafa Kemal Atatürk yoluyla 9 Ilkgüz 1923’te kurulan Cumhuriyet Altını Halk Partisi’nin (CHP), 99’uncu yılı nedeniyle CHP İl Başkanlığı eliyle hazırlanan programa katıldı.

Cumhuriyet El Partisi’nin 99. yılı zımnında Cacabey Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde, CHP İl Başkanlığı’nın düzenlediği çelenk sunu programında kayran düz Belediye Başkanı Ekicioğlu, akşam ezanı da Neşet Ertaş Hars Konferans Merkezi’ndeki kokteyle katıldı.

CHP PM Üyesi Düş Aksungur, CHP Kırşehir saylav Metin İlhan ve CHP İl Başkanı Baran Taze ile alay malay, 99. sene kokteyline katılan Başkan Ekicioğlu, burada yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

“Ülkemizin önceki siyasi partisi olan Cumhuriyet Halk Partisi, Milli Mücadele’nin önderi Mustafa Kemal Atatürk eliyle kuruldu.

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk yoluyla ‘El Fırkası’ adıyla kurulan partinin adının başına 1924’te ‘Cumhuriyet Altını’ sözcüğü eklendi. 1935’teki 4’üncü kurultayda ise bugünkü ‘Cumhuriyet Altını Halk Partisi’ adı benimsendi.

Dünyanın sunu sakat ve koskocaman biraz partisinden biri olan; evvel kurultayı Sivas Kongresi akseptans edilen Cumhuriyet Halk Partisi, bugüne büyüklüğünde demokratlık mücadelemizin genişlik civar saflarında saha aldı ve almaya de devam ediyor.

Partinin 15 Ilk Teşrin 1927’de yapılan ikinci kurultayı, Atatürk’ün ‘Büyük Nutuk’u okuduğu kurultay yerine tarihteki yerini aldı. Atatürk, 19 Mayıs 1919’bile başlayan Millî Halas Savaşı’nın kamu dönemlerini ve Türkiye Cumhuriyeti’nin yapı koşullarını belgelere binaen anlattı.

Geçmişinde Dumlupınar, Sakarya, İzmir’in Dağları ve Kıbrıs’ın Beşpençe Dağları’na; şehitlerimizin şike kanlarıyla yazılan hürriyet mücadelesi ile Anadolu’muzun karış karış birlik topraklarında CHP ruhu mevcuttur. ve zaman, Genel Başkanlığı görevini yürüten Sayın Eksiksizlik Kılıçdaroğlu ile el erki mücadelesinin yeryüzü civar saflarında yer düzlük Cumhuriyet Umum Partisi’nin 99’uncu yılını kutluyor; yekpare fırka yöneticilerini ve üyelerini saygıyla selamlıyorum.”

Share: