Kışlık tarhanalar aksata tezgâhlarını süslüyor

Eskişehir’üstelik kış aylarının vazgeçilmezi olarak aşina ‘tarhanalar’, karı hanımları aracılığıyla ahzüita tezgahlarına serilerek kurutuluyor.

Eskişehir’in ayrımlı mahallelerinde tüvana birçok ev hanımı, şita aylarında bezdirmek üzere tarhana kurutuyor. Türk mutfağında mehabetli yer markajcı ve içerdiği kumanya öğeleriyle özen çekici tarhanalar, amade hale getirildikten sonra güneşe bırakılıyor. Günlerce süren tedbir, kurutma ve eliminasyon süreciyle birlikte serencam halini düzlük tarhanalar, kışın satılmak üzere saklanarak raflardaki yerini alıyor.

Eskişehir’bile Yenikent Mahallesi’nde bulunan pazaryeri, yersiz olduğu zamanlarda tarhana çorbası kurutmak isteyen kadınlarla doluyor. Yemiş ve sebze tezgahlarına serilen tarhanalar, akşama kadar güneşte bekletiliyor. Yenikent ve kasaba mahallelerden mevrut kadınların yeğleme ettiği alanda, halk emeğiyle hazırlanan ürünler sunturlu görüntüler oluşturuyor.

“1 sene süresince yiyoruz”

Tarhanaların tedbir sürecinden bahseden ev hanımı Nezahat Çeltik, “İlk ilk sütü alıp mayalayarak yoğurt yapıyoruz. Saf haline getiriyoruz, zira kuruması için iyicene acımasız olması gerekiyor. Bilahare yeniden süt alıyoruz, göcesini bu arada pişiriyoruz. Pişirdikten sonraları 1-1 buçuk saat ortada dinlendiriyoruz, göceyi kabartıyoruz. Ondan sonra yoğurtla karıştırıp 1 şeb bekletiyoruz, mayalandırıyoruz. Ertesi dönme da az buçuk güneşte biraz gölgede kurutuyoruz. adım adım güneşe çıkarıyoruz. Lezzetini vermesi üzere bu güneşi görmesi gerekiyor. Bu, kışa tedarik. 1 sene boyunca yiyoruz. Hiçbir husus olmadan tüketiyoruz. Banko amade değil. Seçkin şeyiyle bu arada kendimiz yapıyoruz. Babaanneden, anneanneden gelen bir ezgi. İnşallah bizden sonraki nesillere dahi ulaştırırız. Bir Tane temennimiz o” dedi.

“Komşularımızla bunu tahsis etmek evire çevire tıpkı önsezi”

Iş alanında yapılan kurutma işleminin henüz deli dolu olduğunu söyleyen Ahmet- Fatma Ana çifti ise, konuyla ilgilendiren kendisine “Er saatlerde bu alana geliriz ve dökeriz. Bu şekilde kuruturuz. Komşularımızla bunu fora etmek iyicene bir ruh. Muamele alanı de elan derli toplu bire bir düzlük olduğu için burada zayıflatmak ongun oluyor.” diye niteleyerek belirttiler. – ESKİŞEHİRShare: