Koçarlı arenasında 150 deve afet kırana güreşti

– Koçarlı arenasında 150 deve kıyamet kırana güreşti

Koçarlı’dahi ‘8. Geleneksel Deve Güreşi Festivali’ gerçekleştirildi

AYDIN – Kültürlü’ın Koçarlı ilçesinde Koçarlı Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl yapımı tamamlanan arenada planlı ‘8. Geleneksel Deve Güreşi Festivali’nde 150 deve afet kırana savaşım etti.

Koçarlı Şehremini Nedim Kaplan aracılığıyla hayata geçirilen Koçarlı’nın yeryüzü iri mahallelerinden biri olan Yeniköy’deki deve güreşi arenası bu yıl da seyrine doyum olmayan güreşlere sülale sahipliği yaptı. Koçarlı Belediyesi öncülüğünde gerçekleşen güreşlerde Vazıh özellikle atılmak için, mütenevvi illerden gelen develer Koçarlı arenasında kıyasıya güreşti. Sabah saatlerinde başlayan güreşler akşama kadar devam ederken, güreşlere vatandaşlar ve devecilerin ilgisi kısık oldu. Develer ara sıra çırpma, kimi zaman da esen ve sol teklerini gösterdi. baştan sona hukuk müsabakaları şeklinde devam fail güreşlerde mülevven görüntüler ortaya çıktı.

Deve güreşlerinin yörük kültüründen mevrut aynı sevinç olduğunu belirten Koçarlı Belediye Reisi Nedim Kaplan, “Deve güreşleri yörük kültüründen mevrut muhteşem tıpkı şenliktir. tertemiz güneşli evire çevire aynı havada deve güreşlerimizi gerçekleştiriyoruz. Albeni sıcaklığımız gayet mebzul. 150 nüsha devemiz var. Onları eşleştirerek 75 çift devenin güreştiği seyrine tatmin olanaksız tıpkısı güreş oluyor. Bu alanda her siyasal görüşten, herhangi bir ırktan, herhangi bir milletten adam var. Iye Bölgesi’nin ayrı ayrı yerlerinden, İstanbul’dan, Çanakkale’den ve hassaten elverişsiz dışından gelen seyircilerimiz var. Temennim bu yaptığımız güreşler birliğimizi, kardeşliğimizi pekiştirsin. Deve sahiplerine çıdam, develerimize bile bati güç diliyorum” dedi.

“Ata yadigarı geleneğimizi gelecek nesillere aktarmak istiyoruz”

Dede yadigarı geleneği gelecek nesillere aktarmak istediklerini belirten Koçarlı 8. Geleneksel Deve Güreşi Festivali’ Tertip Komitesi Üyesi Durmuş Şanlı Gündem, “Bu havayı ve bu atmosferi bildirme pir şekilde seyircilerimize aktarma etmek amacıyla bizler dahi çokça şişman çaba gider ettik. Ünlü başlangıç güreşçi develerimiz burada. Atalarımızdan bizlere yadigar artan bu ağababa geleneği aylamak amacıyla elimizden gelen her şeyi fora etmek istiyoruz. Özellikle Şehremaneti Başkanımız Nedim Kaplan ve şehremaneti personelimiz girmek için emeği sabık herkese teşekkür ediyorum” diyerek konuştu.

“Deve benim herhangi bir şeyim”

Oğlu ile benzeri ismi taşıyan devesini haddinden fazla sevdiğini tamlayan Kaan Efe isimli devenin sahibi Kamil Güreşçi, “Babam küçüklüğümde rastgele deve güreşine bizi götürürdü. Hep develerle çöz içeydim. Bu kültür benim üzere çokça başka benzeri öz. Oğlumun ismi Kaan Ağabey, deveme dahi bir ismi verdim. Devem benim temas şeyim, oğlum kadar seviyorum. Oğlum ve eşimden bilahare yeryüzü haddinden fazla sevdiğim özdek devem diyebilirim. Çokça şükür fena hâlde güreşti ve yürek almaya adalet kazandı” ifadelerini kullandı.

Yoğun katılımın olduğu güreşleri vatandaşların yanında DÜRÜST Öğür Aydınlık Milletvekilleri, kaza belediye başkanları, siyasal parti yer ve kaza başkanları, sivil topluluk temsilcileri dahi yakından izlem etti.

Share: