KÖLE akarsu kullanımına bakir kısıtlamalar getirdi

KUL’nin en şişman akarsu rezervi olma özelliğine cemaat Colorado Nehri’nin abuhava değişikliğine kapalı küçülmesi ve üstünde müesses Mead Barajı Gölü ile Powell Gölü’nde akarsu seviyelerinin pahal sınırlara yaklaşması, ülkenin güneybatı eyaletlerindeki akarsu tüketimine bakir kısıtlamalar getirilmesini mecburi kıldı.

MEMLUK Islah Bürosu (USBR), Aşağı Colorado Nehir Havzası’nın “Derece 2” olarak adlandırılan bire bir susuzluk seviyesine ulaştığını, bu yüzden Arizona’evet yüzdelik 21, Nevada’evet yüzdelik 8 ve nehrin denize ulaşmadan önceki topraklarından geçtiği Meksika’evet yüzde 7 oranında su kısıtlaması uygulanacağını açıkladı.

Islah Bürosu Şefi Camille Touton, bugün düzenlediği matbuat toplantısında, “Tümce, dönüşü sıfır ayrımsız noktaya yaklaşıyor ve harekete geçmeden sistemi koruyamayız. Sistemi müzaheret etmek, Batı Amerika’nın insanlarını destek olmak demektir.” dedi.

Tuton, haziran ayındaki Senato oturumunda, Colorado Nehri suyunun tasarrufu üstüne anlaşamayan 7 eyaleti uyarmış, 15 Ağustos’a büyüklüğünde tıpkı sonuca varılmaması yerinde federal kısıtlamaların devreye gireceğini belirtmişti. (AA)

Share: