Komutan Gültak: “Akdeniz’deki spor yatırımları bitmeme edecek”

Akdeniz Şehremini M. Mustafa Gültak, Türkiye Ayak Topu Antrenörleri Derneği (TÜFAD) yöneticileri, spor adamları ve kursiyerler ile aynı araya gelerek Akdeniz ilçesine sabık 3 buçuk sene içerisinde kazandırılan ve geçenlerde yapılacak olan sportif proje ve yatırımları anlattı.

Şehremaneti konferans salonunda gerçekleşen buluşmaya; Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak’ın yanı sıra, TÜFAD Sazak Ofis Başkanı Ongun Bilir, TÜFAD Genel Sekreteri Ayhan Gök, antrenörler ve Camspor Futbol Kulübü futbolcuları katıldı. Gençleri maden ve dokunaklı alışkanlıklardan yetirmek üzere hayata geçirilen spor yatırımlarının tanıtım filminin gösteriminin arkası sıra söz alan Komutan Gültak, Akdeniz’e kazandırılan spor tesislerini anlattı.

“Yüzme havuzlarını çocuklarımızın ayağına getirdi”

Akdeniz’e namzet olduğunda, annelerin kendisinden yer çokça yüzme havuzu istediğini vurgulayan Başkan Gültak, “Değişik ilçelerde havuzlar var, ayrıntılar gidebiliyor amma evet Akdeniz’in çocukları? Akdeniz’da çocukların yüzme öğreneceği yegâne havuz yoktu. Ego dahi o çevrim annelere meze verdim, ‘eğer beni seçerseniz havuzu ayağınıza getireceğim’ dedim. Geldikten sonra 4 lime seyyar havuz getirdik. Havuzları okul bahçelerine koyduk ve bugüne büyüklüğünde 7 bin çocuğumuza yüzme öğrettik” dedi.

“Tıfıl spor kulüplerine bindi sürüyor”

Akdenizli çocukların 5-6 sene öncesine göre çok değiştiğini bile ifade fail Gültak, “Akdenizli kâh çocuklar bazen odakların yönlendirmesiyle polisi taşlıyordu. Zaman ise

çocuklarımız Yılmayan Cenup Deneyimsizlik Merkezi’nde spor yapıyor. Mersin merkezde bu kombinede apayrı tıpkısı cahillik merkezi yok” diyerek konuştu. Başkan Gültak, bu mevsim tor spor kulüplerine 317 bin TL bindi sağladıklarının da altını çizerek, “Akdeniz’üstelik 2019 yılında 31 kulüp varken şimdi bu suret 61 oldu. Ayrıksı ilçelerdeki kâh tıfıl kulüpler ikametgahlarını Akdeniz’e taşıyarak nakdi destek alıyorlar çünkü değişik belediyelerde hakeza bir destek yok. Giderek dahi bu benzer artıyor” diyerek konuştu.

Akdeniz’e kazandırılan yahut ağız ağıza yenilenerek sporcuların ve sporseverlerin hizmetine sunulan tesisler karşı de bilgi veren Komutan Mustafa Gültak, Özgürlük Mahallesi Tırmıl Meydanı’na bile tıpkısı spor salonu ve ayak topu sahası kazandırılacağını kaydetti. Komutan Gültak, “Özgürlük Mahallesi’nde elan geçmiş efsanevi pazarının kayran aldığı alanı temizledik. Esenlik Bakanlığı’ndan aynı kısmın tahsisini yaptık ve zaruri izni çıkarttık. Orada İl Toyluk Merkezi Tırmıl Spor Salonu yapılıyor. İkinci etapta bile tıpkı futbol sahası yapılacak. Özge branşların yapılabileceği bir sadık salon olacak. Ayrıca 750-1000 nefis tıpkısı tribüne erbap ayak topu sahası olacak. Benzeri ortaokul yapılması üzere 5 dönümünü birlikte Milli Terbiye Müdürlüğü’ne tahsis ettik. Yani Tırmıl’ı birlikte değiştiriyoruz” ifadelerini kullandı.

“Akdeniz’dahi spor yatırımları bitmeyecek”

Akdeniz Olimpiyatları’nda Sazak’üstelik kasılma almayan biricik ilçenin Akdeniz olduğunu tamlayan Gültak konuşmasına şunları söyledi:

“Akdeniz Olimpiyatları’nda 1 metre da tesis almayan tek ilçeyiz. Çünkü o dönemin siyaseti istemiyordu. Farklı belediyeler dünya kadar yapı almış amma Akdeniz almamış, ‘yerimiz namevcut’ demişler. Halbuki Akdeniz o periyot tıpkı birçok üretim alabilirdi. Deminden fikirler ve zikirler değişti. Biz spora, bilime, eğitime, sanata önem veriyoruz. TÜFAD ve farklı kurumlarla eş projeler yapmaya önem veriyoruz. Akdeniz daha çok kavga ve bağrış çağrış ile değil, sportif faaliyetlerle, sanatsal ve kültürel faaliyetlerle ön plana çıkıyor. Akdeniz’dahi ‘kardeşlik’ zamanı daha çok. Ego burada olduğum sürece Akdeniz’dahi spor yatırımları bitmeyecek, devam edecek.”

TÜFAD Umumi Sekreteri Ayhan Asuman ise, “Akdeniz’birlikte yapılan bu tesisler olduğu sürece Başkan Mustafa Gültak hep hatırlanacak. İnanın çok duygulandım. Gelecekti gençlerin bu tesislerden yetişeceğini düşündüğümüzde çokça iri ve saygıya değer yatırımlar. Spora katkılarından ve desteklerinden kontekst Başbuğ Mustafa Gültak’a çok teşekkür ederiz” dedi.

Konuşmaların arkası sıra TÜFAD Mersin Ağacı Bölüm Başkanı Mutlu Bilir marifetiyle Komutan Gültak’a onurluk arz edildi. – MERSİN

Share: