Konya, Karaman, Aksaray ve Afyonkarahisar’da Gaziler Günü kutlandı

Konya, Karaman, Aksaray ve Afyonkarahisar’üstelik, 19 Ilkgüz Gaziler Haset nedeniyle tören düzenlendi.

Konya’birlikte Anıt Meydanı’ndaki törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu, korku duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Konya Ofis Başkanı Mustafa Buğur’un şiir okuduğu törende, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Martir, Dul ve Eytam Derneği Konya Büro Başkanı Süleyman Ege ile Teğmen Fatih Büyükbaş, günün deme ve önemine ilgili müracaat yaptı.

Törene Konya Valisi Vahdettin Özkan, Konya Büyükşehir Uray Başbuğ Vekili Mustafa Uzbaş, Konya Cumhuriyet Başsavcısı Halil İnal, İl Kurnaz Komutanı Tümgeneral Şakir Beyinli, 3. Anne Tepkili Uçak Üs ve Garnizon Komutanı Çekicilik Pilot Sancak Önder Şensöz, askeri erkan, gaziler ve öğrenciler katıldı.

Karaman

Karaman’dahi ise Cumhuriyet Altını Parkı’nda düzenlenen törende Ilbay Tuncay Akkoyun, Belediye Başkanı Uğraş Kalaycı ve Türkiye Muharip Gaziler Derneği Karaman Büro Başkanı Behiç Kelle eliyle Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

Dernek Başkanı Ser, törende yaptığı konuşmada, Gaziler Haset’nün, devletin bekası için canlarını adayanların gelgel ve şerefle hatırlandığı tıpkı dönem olduğunu söyledi.

Ülkenin esbak olduğu kabilinden bugün dahi aut destekli terör örgütlerince erek alındığını dile getiren Kelle, “Bugüne kadar sergilenen değme nev hainlik, Türk Silahlı Kuvvetlerinin vatansever ve yiğit askerleri ile alp polis, güvenlik korucusu ve vatandaşlarımız vasıtasıyla önlenmiş ve hüsrana uğratılmıştır.” diyerek konuştu.

Törene Cumhuriyet Altını Başsavcısı Mürtefi İhsan Aksungur, İl Jandarma Başbuğ Kıdemli Albay Mustafa Çetinkaya, daire müdürleri, askeri erkan ile gaziler katıldı.

Aksaray

15 Orak Ayı Milli İrade Meydanı’ndaki törende Vali Hamza Aydoğdu, Uray Başbuğ Vekili Yakup Kadri Perek, Savaşçı Gaziler Derneği Aksaray Ofis Başkanı Mustafa Şiddetli, Türkiye Savaş Malulü, Gaziler, Şüheda, Dul ve Yetimler Derneği Aksaray Yazıhane Başkanı Mehmet Akbulut, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Törende konuşan Vali Aydoğdu, gazi ve şehitlerin, bağımsızlığın nişaneleri olduğunu söyledi.

Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Aksaray Şube Başkanı Mustafa Dokunaklı de konuşmasında gaziliğin variyet boyu taşınacak benzeri haysiyet, Türk milletinin bağrından sâdır Mehmetçik’e belli tıpkısı durum olduğunu söyledi.

Türk milletinin, gazisine ve şehidine her zaman hürmetli olduğunu dile getiren Kırıcı, “Bu imtina etmek kıyamete kadar, ilelebet bitmeme edecektir. Ebediyete anlamaklık eden kamu eren şehitlerimizi, yiğit gazilerimizi minnettarlık ve şükranla tanınmayan haysiyet, hayattaki gazilerimize dimdik ve huzurlu ömürler dilerim.” ifadelerini kullandı.

Afyonkarahisar

Afyonkarahisar’birlikte üstelik Kocatepe Parkı’ndaki törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu, imtina etmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanı Yusuf Aytaç Hürkal, törende günün meal ve önemine ilişkin konuşma yaptı.

Törene Ilbay Kübra Güran Yiğitbaşı, Belediye Başkanı Mehmet Kabadayı, İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Osman Kahraman, SELIM Tümen Afyonkarahisar Mebus İbrahim Yurdunuseven, CHP Afyonkarahisar Mebus Itır Köksal, askeri erkan ve gaziler katıldı.

Share: