‘Köpekli Kontrol Kurtarma Çalıştayı’ Mersin’de Başladı

Türkiye’nin ilk ‘Köpekli Kontrol Istirdat Çalıştayı’ , Mersin Ağacı’de başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in katılımıyla Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı koordinesinde planlı çalıştayda köpeklerle ilgili takatli çokça değişik bahis ele alınacak.

Mersin Büyükşehir Belediyesi zaman başlayan ‘Köpekli Kontrol Kurtarma Çalıştayı’ ile tekrar benzeri unsur imza attı.

Mersin’in yanısıra birçok ilden ehlihibre konuşmacının dahi yer aldığı çalıştaya; İstanbul, Ankara, Adana, Antalya, Eskişehir, Muğla ve Tekirdağ itfaiye aracı ofis başkanları, Mersin İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden veteriner hekimler, Arsıulusal Köpek Irkları Federasyonu Başkanı ve Kapik Eğitmeni, Mersin İl Açıkgöz Komutanlığı’ndan uzmanlar, Türkiye’nin tek sivil savunma ve itfaiyecilik bölümü olan Gümüşhane Üniversitesi’nden ve Mersin Üniversitesi’nden akademisyenler katıldı.

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı koordinesinde Nikah ve Etkinlik Salonu’nda başlayan çalıştay, 3 ahit sürecek. Çalıştayda,  köpekli kontrol kurtarma üstüne yapılacak gelişim birliğine dikkat çekilecek.

‘Haydi Kontrol Vakti’ sloganı ile hayata geçirilen çalıştay, Mersin Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı’nın üstelik Belediye tarihinde düzenlediği ilk çalıştay olma özelliği taşıyor.

“MERSİN’E HİZMET SÖYLEMEK İÇİN DİDİNİYORUZ,  GECEMİZİ GÜNDÜZÜMÜZE KATIYORUZ”

Ayrımlı illerden, hava ve kuruluşlardan, sivil toplumdan çalıştaya mevrut katılımcılara “Kılıklı geldiniz” diye niteleyerek konuşmasına başlayan Başbuğ Seçer, “Sazak bizler için çokça koca. Biz Sazak’in şehr-i eminiyiz. Mersin Ağacı’i haddinden fazla önemsiyoruz, çok seviyoruz kim hizmet etmek için çalışıyoruz, didiniyoruz, gecemizi gündüze katıyoruz. Temas liyakatli gelmek talip uray başkanının esasen yapısında bu vardır. Yoksa kalburüstü olma şansı yoktur” diyerek konuştu.

Her anlamda insanın işini sevmesi gerektiğini belirten Başkan Seçer, “Mersinimizin tanıtılması, anlatılması açısından haddinden fazla majör benzeri garaz yüklendiğimizi düşünüyorum. Buradaki misafirlere istek ediyorum; Mersin Ağacı ile ilgilendiren gördüklerinizi gittiğiniz yerlerde anlatın. Elhak insanın görgüsü dediğimiz laf dahi bu. Gidip girmek, aylamak, idrak etmek; bu insana bütün ayar katar. İşte deney dediğimiz olay da budur. Burada bile çokça molekül göreceğinizi, hissedeceğinizi biliyorum. Zira Mersin Ağacı’imiz haddinden fazla iyicene tıpkı kent”dedi.

“İLK GÖREVİMİZ; BU KENTİN BİRLİĞİNİ, BERABERLİĞİNİ, HUZURUNU TESİS BUYURMAK”

Mersin Ağacı’in Türkiye hüviyetinde bire bir kent olduğunu anımsatan Başkan Seçer, Türkiye’nin temas noktasından galiba tıpkısı süre geçmiş değişik gerekçelerle Mersin Ağacı’e mevrut, burada hayatını sürdüren insanlarla karşılaşmanın cins olduğunu kaydetti. Seçer, “Sazak’i Mersin Ağacı yapan özelliklerin başında bu geliyor. Onun için biz Sazak’e hizmet ederken kesinlikle kat yazmak, banko park yeri ve bahçelere,  yeşile ehemmiyet çevirmek, bire bir facia yerinde dokunmak mutlak bizim görevimiz amma evvel görevimiz; bu kentin birliğini, beraberliğini, huzurunu düşünmek” diye konuştu.

“FACIA ÜZERINE KURUMLARIMIZIN ÇOKÇA HENÜZ İYİ NOKTALARDA OLMASI GEREKİYOR”

Çalıştayın konusunun şişman ehemmiyet taşıdığını dile getiren Komutan Seçer, Türkiye kabil sarsıntı kuşağında olan bir yerde bu cins çalışmaların artırılması gerektiğini vurgulayarak, şunları söyledi:

“Bu konuda belediyelerimizin, ilgili kurumlarımızın çok elan iyi noktalarda olması gerektiğini düşünüyorum. Zehir demiyorum ama çokça henüz dolgunca noktalarda olması gerektiğini düşünüyorum. Evet, kurumlar benzeri vahit kurar amma kurduğu kabil kalırsa, üzerine tıpkısı şey konmazsa, bire bir ulama sunulmazsa tek fehva tabir etmez. Görevini yapmış başlamak amacıyla, yangına müdahale etmiş olmak için ya üstelik ‘Benzeri zelzele çabucak gidip enkaz altında deli dolu çıkarma gayretini gösterdim. Çıkartabilirsek çıkartabiliriz, çıkartamazsak hayırlısı olsun’ değil. Oldukça bilinçli benzeri şekilde gidip ayrımsız afet anında oraya büzüşmek aynı ilçe çabucak, rastgele durumda ve hareketli bire bir şekilde çalışıp serencam alabilmek amacıyla çokça elan ongun noktalarda olması gerektiğini düşünüyorum.”

“BU ÇALIŞTAYIN ÇOK BAŞARILI OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM”

Afet durumlarında daha enerjik olunması için neyin, pekâlâ yapılacağının pir öğrenilmesi ve bunun üzere birlikte eğitim bilimi gerektiğine dikkat çeken Başkan Seçer, şöyle bitmeme etti:

“İşte bu çalıştayda bile anca fena hâlde tıpkısı ortam olacak. Bilmediklerimizi bütün beraber hıfzetmek, bildiklerimizi tefhim etmek. Eğer biliyorsak, anlatmıyorsak onun üstelik hiçbir kıymeti yok. Hayatta bir ahir jenerasyonlara ayrımsız miras bırakacaksak, onlara ayrımsız şeyler öğretmemiz geçişsiz. Aynı deneyim bırakmamız lazım ki onlar bile alıp o noktadan henüz ileri aynı seviyeye taşıyabilsinler. Bu nedenle bu çalıştayın sizlerin yetişkin katkılarıyla haddinden fazla liyakatli olacağını düşünüyorum. Düş ediyorum, tabii kim afat olmasın, yaşanmasın. Türkiye’üstelik bu sorun alanına da değinmeden geçemeyeceğim amma takkadak bereketli benzeri arama istirdat ekibi yapmak meselesi değil. Yani kıran olduktan, görüngü olduktan, bire bir kaza olduktan sonra müdahaleden artma, afet meydana gelmeden önceki, olasılı afetin tesirini kesmek, zararını düşürmek için yapılması gerekenleri yarmak önemlidir. Bu görev da ilkin siyasetçilere düşüyor.”

“TÜRKİYE’DE HEP GÖREVİNİ YAPARSA TÜRKİYE ÇOK HENÜZ İYİ YERLERE ATI”

Afat konusunda vatandaşların kanunlara uymasının bile önemine ilgi çeken Başkan Seçer, “Siyasetçiler parlamentoda kanun yapar. Ülkeler, toplumlar kanunla yönetilir, kuralla yönetilir. İstediğiniz kadar yasa, taban kucak, uymadığınız takdirde onun birlikte tıpkı kıymeti harbiyesi yoktur. Türkiye’nin belki birlikte sunma iri açmazlarından tıpkı tanesi budur. Türkiye esasta kavait ülkesidir, bir kanunlar manzumesidir amma uygulamaya baktığımız devir hiç dahi anca değil. Sonra de afetlerin doğurduğu haddinden fazla büyük hasarlar, zararlar, can kayıpları, mal kayıpları, rastgele şeyden mavera insanların çektiği ızdırap, elem, üzüntü… Bu üstelik elinizde bakiye olarak kalıyor. Türkiye’üstelik herkes görevini yaparsa Türkiye haddinden fazla elan iyi yerlere ati”diye niteleyerek konuştu.

Tüm vatandaşların, yasaların kendisine yüklediği vazifeyi adına getirip, ona akla yatkın davranırsa çok daha iyice benzeri ülkede dirilik fırsatına sahip olacağını de belirten Komutan Seçer, “Umutlarım çokça. Ülkemiz çokça gani noktalarda olacak. Zira haddinden fazla kıpırdak bire bir ülkeyiz. Çok güçlü tıpkı milletiz. Rengarengiz; Doğu’dan Batı’ya, Kuzey’den Güney’e üstelik ayrımsız topluluğuz. Bu dahi bizi heyecanlı ve ümitli kılan yeryüzü kebir özelliğimiz” dedi.

Mersin Ağacı Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Mehmet Mutlu Işıklı bile İtfaiye biriminde ekipleri sunma bol seviyeye ifade etmek için gösterdikleri çabayı anlatarak, “İşinin uzmanı arkadaşlarımız, Başkanımız bilirler; bir doğumda 8 modül kapik oluyor ama bir tanesini ihtimal yakalayabiliyoruz.  Konseptimiz içerisinde hele Tarsus’ta yaşadığımız için bire bir da Çatalburun’u hediye vermek istiyoruz. Onun konusunda gidelim dedik. İstiyoruz ki tığ bire bir yere gittiğimiz antlaşma, inşallah olamaz, amma gittiğimiz zaman bu simalar tanınsın, hocalarımız bize hayır olsun, federasyon başkanımız, federasyonumuz, STK’larımız bize posta çizgimizi yapsın” diyerek konuştu.

Konuşmaların ardından Uluslararası Kapik Irkları Federasyonu Başkanı Fatih Çokcan ve Komutan Yardımcısı Göktan Eker, Mersin Ağacı Büyükşehir Belediyesi vasıtasıyla gerçekleştirilen bu manalı çalıştaydan ortalık Başkan Vahap Seçer’e plaket takdim etti. Komutan Seçer ayrıca, İtfaiye Dairesi personelinin katıldığı mesai fotoğraflarının kayran aldığı sergiyi üstelik gezdi.

Share: