“Koşan Kartal” lakaplı 68 yaşındaki Fikri baba yarısı, sağlığını harekete verecekli

Düzce’dahi 30 yıldır günce hayatında cemi işlerini koşarak halleden iştirakçi emeklisi 68 yaşındaki Fikri Bezekçi, spor sebebiyle sağlığını koruyor.

Beşiktaş taraftarı olduğu için siyah-beyaz form veya kıyafetlerle koşan “Koşan Kartal” lakaplı 2 bala ve 3 torun sahibi Bezekçi, zahmetli olmadan önceki işe koşarak gidip gelmeye başladı.

Hayatında on paralık sigara içmeyen Bezekçi, zahmetli olduktan sonra koşuya ciddiyet vererek Türkiye’de katıldığı resmi ve hususi yarışmalarda öz gözyaşı kategorisindeki madalyalar kazandı.

Güne sabahın erken saatlerinde koşuyla başlayan Bezekçi, günce hayatında eksiksiz işlerini koşarak hallediyor.

Pazara, markete ve camiye koşarak revan günde averaj 25-30 kilometre el bitirme fail Bezekçi, karşılaştığı gençlere spora yönelmeleri konusunda önerilerde bulunuyor.

Eşinin “imdi koşuk” demesine aldırış etmeden alışkanlığını sürdüren Bezekçi, dimdik yaşamının sırrını daima cereyan etmesine medyun olduğunu belirtiyor.

“Tanrı dünya malı verirse detaylı yıllar henüz koşmayı düşünüyorum”

Fikri Nakkaş, AA muhabirine, spora küçüklüğünden bu yana ilişkin duyduğunu belirterek, 30 yıldır bile ahenktar aynı şekilde koştuğunu söyledi.

Çevresinde koşanlardan etkilenerek bu spora yöneldiğini anlatan Bezekçi, “İlk zamanlar koşarken belimde dert yapıyordu amma koştukça belimdeki ağrı bile gitti. Haftada üç dönme Güzeldere Şelalesi’ne doğru rampa çalışması yapıyoruz. Üç çağ da jogging (düşük tempolu koşun) çalışması yapıyoruz. Yemeden Içmeden cumartesi haset dinlence.” dedi.

Bezekçi, Türkiye’bile yarışmalara katıldığını aktararak, “Bu yaşıma büyüklüğünde 30 madalya ve iki kupa topladım. İnşallah elan da bitmeme edecek. Kupalarımı eşimize, dostumuza gösteriyoruz, bizi tebrik ediyorlar ama gene da çevremizde koşmaya başlayan kimesne bulunmayan. Heveslendirmek amacıyla yavaş çaba veriyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Eşinin, yaşı ilerlediği için daha çok koşmayı bırakmasını istediğini dile getiren Bezekçi, şöyle devam etti:

“Hatun benim koşmama alışamadı, halen ‘Neden koşuyorsun?’ diyor ama bilmiyor ki ego sağlık için koşuyorum. 30 yıldır bu sürece alışmakta biraz zorlandı. Spor esenlik üzere çokça yüce. Herkese başvuru ediyorum. Başlasalar bırakamazlar bu sporu. Şeker Hastalığı veya tevettür üzere sağlık problemlerim yok Tanrı’a şükür. Bu durumu üstelik koşmaya bağlıyorum. Tanrı dünya malı verirse ince yıllar elan koşmayı düşünüyorum, gittiği yere büyüklüğünde. Şu anda Düzce’nin ‘en yaşlı’ koşucusuyum. Türkiye’nin üstelik ‘en yaşlı’ koşucusu olma hedefim var.”

Nakkaş, derin bir Beşiktaş taraftarı olduğunu fakat takımının yeni standında on paralık karşılaşma izleyemediğini belirterek, “Bilcümle kıyafetlerim siyah beyaz zehir, kanımıza işlemiş. Sunma büyük hayalim kullanılmamış statta benzeri derbi maçı görmek.” ifadesini kullandı.

“Gençlerimizin örnek alması müstelzim benzeri idol”

Türkiye Çiftteker Federasyonu İl Temsilcisi Tamam Cicu bile koşularına arada sırada bisikletiyle haremlik ettiği Bezekçi’ın bayram kaynağı olduğunu dile getirdi.

Cicu, “Gençlerimizin eş alması müstelzim tıpkısı idol. Dimdik hayat ve Avrupa Elektrik Haftası’na akıllıca aynı dirim biçimine haddinden fazla iyicene kat sayı olduğunu düşünüyorum. Bizim birlikte kat sayı aldığımız tıpkısı âdem. Tığ dahi bisikletle ilgili Düzce’bile elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Fikri abi bir zamanda çiftteker kullanıcısıdır. Koşmanın yanı sıra yersiz kaldığı zamanlarda bizimle velespit sürüyor.” açıklamasında bulundu.Share: