Küba’daki olmamış petrol ambarlama tesislerinde korkunç patlama: Geberik, kayıp ve yaralılar var

Küba’nın kuzeyindeki “Matanzas Süper Tanker Üssü” namına aşina kabak petrol depolama tesislerinde geçtiğimiz aktarılma patlama yaşandı.

17 İTFAİYECİ KAYIP

Şu ana kadar patlama ve yangınlarda, 1 kişi öldü, 121 dirilik yaralandı. 17 itfaiyecinin ise halen zayi olduğu bildirildi.

Hastanelerde tedavileri devam fail yaralılardan 5’inin durumunun korkulu olduğu, bölgeden 2 binin kişinin de boşaltma edildiği bilgisi paylaşıldı.

YARDIM ISTEK ETTİLER

Devlet Başkanı Miguel Diaz Canel, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, yer yağı üstüne deneyimli uzmanlardan müzaheret talebinde bulunduklarını belirterek, “Meksika, Venezuela, Rusya, Nikaragua, Arjantin ve Şili’nin arkalama tekliflerine teşekkür ediyoruz.” ifadesini kullandı. ABD’nin Havana Büyükelçiliği bile Küba’ya teknik adına yardıma hazır olduklarını vurgulayarak, “Matanzas’taki olayla ilişik Küba ile birlik halindeyiz.” dedi.

YILDIRIMIN İSABET ETMESİ ETMEN GÖSTERİLDİ

Yetkililer, yıldırım hamiş etmesi zımnında limanda kâin mahrukat depolama tanklarında coşkunluk çıktığını belirtmiş, önce belirlemelere göre 77 kişinin yaralandığını, 17 itfaiyecinin ise kaybolma olduğunu bildirmişti. Limanda meydan kayran 8 tanktan 4’ünde patlama yaşandığı ve halen yangının devam ettiği bilgisi paylaşılmıştı. Canel ile Başbakan Manuel Marrero’nun, Matanzas limanına anbean yangına ait hikmet aldığı ve hastanedeki yaralıları mülakat ettiği bildirilmişti. Limandaki patlamanın, 5 Ağustos tün 23.00’te tıpkısı tankerde meydana geldiği ve alevlerin saatler sonraları 3 tankere elan sıçradığı argüman ediliyor. Matanzas Limanı; petrol kuyuları, rafinerileri, dev tanker ekipmanları ve termik santralleri sayesinde ülkenin en nazik endüstri ve tecim limanı kendisine biliniyor.Share: