KUL Başkanı Biden, enflasyonun düşürülmesine yönelik yasayı imzaladı

ESIR Başkanı Biden, Kongrenin onayını düzlük “Enflasyonu Düşürme Yasası”nı Beyaz Saray’da planlı imza töreni ile onayladı.

Törende yaptığı konuşmada Biden, yasanın BENDE tarihinin en yetişkin yasalarından biri olduğunu söyleyerek “Bu kanun, abuhava üstüne şimdiye kadar atık en nazik adım.” değerlendirmesinde bulundu.

Yasanın BENDE’nin abuhava değişikliğiyle mücadele için yürekli mülhak adımlar atmasına cevaz vereceğini kaydeden Biden, esenlik hizmeti ahzetmek için savaş eden Amerikalılara ise balaban menafi sağlayacağını anlattı.

Biden, yasayla ati 10 sene içinde bütçe açığının 300 bilyon doların üstünde azaltılacağını vurgulayarak enflasyonla uğraş için açıkların azaltılacağını dile getirdi.

Zenginlerin vergilerden üzerlerine sakıt “adil payı” ödemelerinin sağlanacağını birlikte tamlayan Biden, şişman şirketlerin daha çok minimum yüzdelik 15 kurumlar vergisi ödeyeceğini aktardı.

Biden, Kongredeki Cumhuriyetçileri hususi çıkarlarından yana olmakla suçlayarak Demokratların Amerikalı halkının beraberinde saha aldığını, Cumhuriyetçilerin ise bu yasaya kırmızı oy kullandığını tabir etti. Başbuğ Biden, “Amerikalı halkı kazandı ve özel çıkarlar kaybetti.” dedi.

MEYDANLIK SEÇİMLER ÖNCESİ BIDEN YÖNETİMİ İÇİN “GALIBIYET” OLARAK YORUMLANIYOR

ABD tarihinin yer nazik “iklim paketi” namina bile görülen kanun, 8 Son Teşrin’daki ara seçimler öncesi Biden yönetiminin siyasi ve soylu erki “zaferi” namina değerlendiriliyor.

bahis konusu yasa, abuhava değişikliğiyle savaşım, tılsım fiyatlarının düşürülmesi ve alacak uygulamalarına ait düzenlemeleri içeriyor.

Yasayla, tavhane gazı emisyonunun azaltılması ve tüketicilerin yeşil enerjiye yönlendirilmesi, yaşlılar üzere reçeteli merhem maliyetlerinin düşürülmesi ve şirketler ile zenginler için kazanç uygulamalarının sıkılaştırılması amaçlanıyor.

Enflasyonu düşürmeye yardımcı olacağı savunulan kanun kapsamında, bakir kazanç düzenlemeleri ve reçeteli çıkar yol fiyatlandırma reformuyla ati 10 yılda 739 bilyon dolarlık gelir sağlanması ve 433 bilyon dolarlık masraf yapılması öngörülüyor. Yasanın bütçe açığını da 300 milyar doların üzerinde azaltacağı kaydediliyor.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİYLE MÜCADELEYE YÖNELİK YATIRIMLARA 369 MİLYAR DOLARLIK KÖKEN

Tasarıda, enerji güvenliği ve abuhava değişikliğiyle mücadeleye müteveccih yatırımlar üzere 369 milyar dolarlık üs ayrılıyor.

Bu yatırımlarla, enerji faturalarının yılda 500 ila 1000 dolar ortada düşürülmesi, karbon emisyonunun 2030’a kadar yüzde 40 oranında azaltılması ve hayata geçirilecek yeni projelerle istihdama yardım sağlanması hedefleniyor.

Antrparantez yasayla esenlik sigortası maliyetlerinin azaltılması amacıyla 64 bilyon dolarlık esas ayrılıyor ve 13 milyon ailenin yılda averaj 800 dolar artırım sağlaması amaçlanıyor. (AA)

Share: