Kuyucuk Gölü doğaseverlerin dinlenme kampı alanı oldu

Afrika- Avrasya barhana yolu üzerinde bulunması zımnında birçok kuş türüne aile sahipliği fail Kars’taki Kuyucuk Gölü, dinlenme kampı yarmak talip doğaseverleri dahi ağırlıyor.

Arpaçay ilçesinde düzlük düz kısaca 245 hektarlık göl ve 416 hektarlık Ramsar alanına sahip kuş cenneti, deniz seviyesinden 1627 metre yükseklikte bulunuyor.

Doğu Küçük Asya ve Güneydoğu Küçük Asya bölgelerinin birinci, Türkiye’nin ise 13. Ramsar alanı olup Ramsar Sözleşmesi kapsamında siper altına alınan Kuyucuk Gölü, ülkede barhana eden birçok kuş türüne eş sahipliği eden göller ortada saha alıyor.

Son yıllarda bazen kuruyan ancak lüzum yağışlar gerekse yürütülen icraat sonucu akarsu sağlanarak kuruması önlenen gölün yeniden eski haline gelmesi için savaşım ediliyor. Tabii güzelliği ile öne sâdır göl, hem göle dikkati ahzetmek hem üstelik piknik yazmak talip doğaseverleri bile mihman ediyor.

Bir ovanın ortasına bulunan göl, özelliklede günbatımında ziyaretçilerinin beğenisini topluyor. Dinlenme Kampı çadırlarıyla göle gelen doğaseverler, burada keçe kurup hem piknik yapıyor hem de belde duyarlılığının önemine çıkarmak amacıyla çevredeki çöpleri topluyor.

Doğaseverlerden Furkan Demirbaş, AA muhabirine, Kuyucuk Gölü’nün doğasının insanı dinlendirdiğini söyledi.

Akşam saatlerinde sağlıklı rüzgarın insanın ruhuna işlediğini dile getiren Demirbaş, şunları kaydetti:

“Güç hareket temposu sonrası burada günbatımını izleme seçimimiz yerinde oldu, filhakika haddinden fazla güzelce anlar yaşıyoruz. Göle dinlenme kampı malzememizle geldik, evvel çadırı kurduk bilahare tüpümüzü falanca çıkardık iyice tıpkısı kıraathane yaptık. Sandalyemize oturup günbatımına karşı kahvelerimizi içtik. Bu yörenin süfli çok varlık verici doğası var. Buranın sıkça kuruması bizi çok üzüyor, o yüzden buraya dikkati kısaltmak ve doğayı elde etmek namına yararsız topladık.”Share: