Mastaura Antika Kenti’nde kazılar başladı

Mastaura Antik Kenti’nde kazılar başladı

AYDIN Okumuş’ın Nazilli ilçesindeki Mastaura Antik Kenti’nde Ekin Bakanlığı ve Nazilli Belediyesi aracılığıyla yürütülen kazılarda Anadolu’daki sunu mebzul masun olan amfi oyun ortaya çıkmaya başladı.

Roma Dönemi’nin yetişkin kentlerinden olan Mastaura Antik Kenti, her geçen ahit bili dünyasını heyecanlandırmaya bitmeme ediyor. Hars Bakanlığı ve Nazilli Belediyesi ortada imzalanan protokolün ardından bu sene hesaplı kazılarda Anadolu’daki yer gür mahfuz olan amfi temsil ortaya çıkmaya başladı. 2020 ve 2021 yıllarında yapılan araştırmaların arkası sıra geçtiğimiz Temmuz ayı başında başlatılan hafriyat çalışmaları Aydın Müze Müdürlüğü başkanlığında ve Entelektüel Adnan Menderes Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sedat Akkurnaz’ın bilimsel sorumluluğunda gerçekleştiriliyor. Bu yıl yapılan kazılar için imzalanan protokolün arkası sıra Nazilli Belediyesi birlikte kazılara takım ve 23 personel desteği verdi.

“Çalışmaların umumi performansından çokça memnunuz”

Hafriyat alanında incelemelerde mevcut Kültürlü Kültür ve Turizm İl Müdürü Doç. Dr. Umut Tuncer ise icraat üzerine bilgi alırken, projenin gelecek vaat ettiğini vurguladı. Çalışmalardan mutlu olduklarını anlatım fail Tuncer; “Böyle hususi tıpkı yapıyı, Kültürlü Turizm Tarihi’nin bile bildirme oylumlu ve ati vaat fail balaban projelerinden biri yerine değerlendiriyoruz. Bağımlı yapıyı kazdıkça özgün yapı taşları ortaya çıkıyor ve bir cirim kazıp, tamir yazar kazıya devam yazar baştan tamir sistemiyle tıpkısı zincir oluşturduğumuz modelle yapının tamamını şipşak ortaya çıkartmak üzere var gücümüzle çalışıyoruz. Bu anlamda Adnan Menderes Üniversitesi’nden Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sedat Akkurnaz hocamızın de yürüttüğü çalışmaların umumi performansından çokça memnunuz” dedi.

“Tarihi bakiye çağ yüzüne çıkmaya başladı”

Roma’de bulunan kolezyumun tıpkısı tıpkı olduğunu rapor fail Mastaura Antik Kenti Hafriyat Başkanı ADÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sedat Akkurnaz, “Bu sene Mastaura Antik Kenti’ndeki kazılar Temmuz ayının başında başladı. 2020 ve 2021 yıllarında araştırmalar ve sililik çalışmaları yapılmıştı. 2022 yılında ise ilk defa kazı başladı. Esbak yıllarda Anadolu’daki bildirme mebzul korunuş amfiteatr temaşa yani gladyatör dövüş arenası keşfedilmişti. Roma’daki kolezyumun bir benzeri olan tarihi bakiye gün yüzüne çıkarılmaya başlandı. Kazı çalışmaları Aydın Müze Müdürlüğü başkanlığında Işıklı Adnan Menderes Üniversitesi Akademisyen Doç. Dr. Sedat Akkurnaz bilimsel sorumluluğunda gerçekleştirilmektedir. Bu sene yapılan kazılar için Kültür Bakanlığı ve Nazilli Belediyesi ortak tören düzeni imzaladı. Nazilli Belediyesi, 23 personeli işe alarak kazılarda görevlendirdi, kazı vasıta ve gereçleri üstüne kazılara destek vermektedir. Bu sene kazılar arenanın temizliği ile başladı, sonrasında yapının korunmasına müteveccih kazılarla sürüyor, kazılar ilerledikçe arenanın hesap pusulası edilenden daha kuvvetli olduğu, yerey altındaki kısımlarının çokça ongun korunduğu anlaşılmaktadır. Dış destek duvarları, galeriler, tonozlu koridorlar, tribünler açığa çıkarılıyor. Arenanın açığa sâdır yıpranmamış bölümlerini destek olmak üzere restoratörler çalışmalar yapmaktadır. Duvarlardaki çatlakları ve bozulmaları tamirat ediliyor, duvarların göçen kısımları sağlamlaştırılıyor. 2022 yılı hafriyat çalışmaları 31 Aralık tarihine büyüklüğünde bitmeme edecektir. Eylül ayından itibaren jeofizik çalışmaları yapılacak, Ankara, İstanbul ve İzmir’den gelecek haber adamları arenada jeofizik taramaları yaparak, yapının arazi altındaki kısımlarını görüntüleyecek, kazıların yapılacağı alanları belirleyecektir” dedi.Share: