Matbuat İlan Kurumu Umumi Müdürü Cavit Erkılınç, Bursa’da konuştu Açıklaması

Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürü Cavit Erkılınç, “Yalan selen, dezenformasyon ve beşinci kol faaliyetlerinde basınımızı bire bir miftah kadar kullanmaya çalışanların Matbuat İlan Kurumu’nu maksat alması bizler üzere şaşırtı değil. Unutmayalım ki burada bildirme iri zararı basınımız görüyor. Medyanın güvenilirliğine ilgilendiren tartışmalar yaşanıyor. Basınımız dezenformasyonla savaş etmeli ve emin olduğu günlere gine kavuşmalıdır.” dedi.

Erkılınç, BİK yoluyla kentteki bire bir otelde düzenlenen “Gazete Sahipleri ve Temsilcileri Bölge Toplantıları”nın açılışında yaptığı konuşmada, BİK’in, vatandaşın evcil ve lehçe haberlere ulaşması amacıyla halkoyu görevi üstlenen domestik gazetelere vasıtalık hizmetleri vira etmek üzere kurulduğunu hatırlattı.

BİK’in sonuç dönemlerde adının sık sık gündemde meydan almaya başladığını tamlayan Erkılınç, ekim ayında tıpkısı yol daha Meclis’e gelecek Matbuat Kanunu teklifinin gündeme gelmesiyle BİK’in elbette şekilleneceği konusunun konuşulduğunu aktardı.

Cavit Erkılınç, serencam kanun teklifi çerçevesinde BİK’in kamu kurumu olmasına rağmen değişik zemine çekilerek birçok tartışmanın öznesi haline getirilmeye çalışıldığını dile getirerek, şöyle devam etti:

“Hatta Basın İlan Kurumu karşı medyayı ağırlık altına almak üzere müesses eskimemiş bir çekicilik imajı çiziliyor. Basın İlan Kurumu, 1961 yılında kuruldu. Amacı resmi ilanların adaletli bir şekilde dağıtılmasıydı. Kestirmece 60 yılı aşkın sürede, rastgele dönemde düşünüm ve içerik farkı gözetmeksizin vasıta hizmetini başarıyla yürüttü ve inşallah yürütmeye da bitmeme edecek. Bugün BİK’in anlaşılan odaklar marifetiyle yıpratılmaya çalışılması bizi on paralık da şaşırtmıyor. Sonuç 20 yılda Türkiye’nin dâhilen ve dışarıdan kuşatılmaya çalışıldığı gelişigüzel dönemde medya elverişli benzeri aparat namına göründü. İnanıyorum kim bu boyut vatanını, ülkesini muhip, halkıyla barışık olan sizleri de fazlasıyla tasalı ediyordur. Domates Dolması vukuf, dezenformasyon ve beşinci branş faaliyetlerinde basınımızı benzeri çevirici kadar kullanmaya çalışanların, Basın İlan Kurumu’nu murat alması bizler amacıyla sürpriz değil. Unutmayalım ki burada arz balaban zararı basınımız görüyor. Medyanın güvenilirliğine ait tartışmalar yaşanıyor. Basınımız dezenformasyonla savaş etmeli ve emin olduğu günlere esasen kavuşmalıdır diye ümit ediyoruz.”

“BİK, Türk basınının sunu büyük destekçisidir”

BİK’in fariza ve yetkilerinin anlaşılan olduğuna değinen Erkılınç, kurumun bunların dışına çıkarak siyasi değişmeyen alması, medya kuruluşlarının cezalandırılmasının ustalık adına dahi mevzuat kendisine da türlü olmadığını söyledi.

Erkılınç, “Matbuat İlan Kurumu, bire bir cezalandırma kurumu değildir. Türk basınının arz iri destekçisidir. Bizler gurur yerine basına olan desteğimizi arttırarak devam ettirmenin yollarını arıyoruz. Domestik gazetelerimizi geleceğe taşıyacak projeksiyonu ortaya koymaya çalışıyoruz. Matbuat İlan Kurumu’nun ceza ita yetkisi yoktur. Olmayan ayrımsız yetkinin eyleme dönüşmesi birlikte kabil değildir. Biz gelişigüzel ceride yahut dergiyi cezalandıramayacağımız kabil ödüllendiremeyiz. Matbuat İlan Kurumu hiçbir gazeteye ayrımcılık yapamaz.” diye konuştu.

“Bilcümle gayretlerimiz matbuat kuruluşlarımızı yeni süt kuzusu hazırlamaktır”

Yerel ceride sahiplerinin, işlerini geliştirmeleri, vakit kaybetmeden matbu yayınlarla kalmayıp internet gazeteciliğine yönelmesi gerektiğine işaret eden Erkılınç, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Dünyanın en önemli gazeteleri basılı yayınlarının yanı sıra yatırımlarını dijitale birlikte yönlendiriyor. Çünkü büyük ve alın konulamaz bire bir sayısal dönüşüm yaşanıyor. Ayakta var olmak amacıyla değiş ve tahavvül eşya. Bayrı kültürümüzün sırtçı unsurlarından hattatlar ayrıntılı süre matbaanın gelişini geciktirdi. Fakat değişim o dönemde üstelik kaçınılmazdı. Zaman bile bu değiş kaçınılmaz. Hattatlar karşı çıkıyor diyerek matbaanın gelişini engel olmak benzer olamadığı gibi zaman amacıyla üstelik dijitalleşmenin gelişiminin engelleneceğini biz düşünmüyoruz. Son iki yıl süresince internet haberciliğinin geliştirilmesi, kullanılmamış iletişim araçları reklamcılığının geliştirilmesi, basın işletmelerinde hikmet güvenliği ve siber asayiş bilinçlendirme eğitimi, yerel basına reklamcılığın geliştirilmesi, dijitalleşme ve içtimai iletişim araçları eğitimi başlıklı eğitimler düzenleyerek destekçisi olduğumuz cemi basın kuruluşlarının dijitale intikal süreçlerinde kösemenlik ettik. Tamam gayretlerimiz matbuat kuruluşlarımızı eskimemiş süt kuzusu hazırlamaktır.”

Yıpranmamış yasayla internet siteleri birlikte süreli ürün sayılacak

Erkılınç, ilk teşrin ayında TBMM Umumi Kurulunda görüşülmesi planlanan Matbuat Kanunu ile Kâh Kanunlarda Farklılık Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin, medya ve siyasetin aynı kesimi yoluyla şuursuz bir şekilde çarpıtıldığını dile getirerek, şunları kaydetti:

“Çağa fut uyduran düzenlemeler çarpıcı tartışmaların gölgesinde kaldı. ‘Sansür yasası’ kılıfıyla hesaplı karalama operasyonlarına maalesef bazen yerli gazetelerimiz bile katıldılar. Yasanın ertelenmesiyle önce 8 ayda icra müdürlüklerimize ilgilendiren taşınır ve yurt ilanlardaki adetsel kaybımız 4 binden fazla. Sizleri sansürle korkutanlar bu kaybın adına hangi koydular? Ayrım teklifinin matbuat camiası üzere getirdiği sunu koca teceddüt, genel ağ bili sitelerinin mütemadi ürün kapsamına alınmasıdır. Imdi internet siteleri de devamlı kitap sayılacak, resmi zar yayımlayacak ve çalışanları matbuat kartı alabilecekler. Yasa çıktığında resmi ilan yayınlama hakkı bulunan gazetelerimize ait internet sitelerinin tabii kazanılmış türe anlamında tıpkısı ayrıcalığı da olacak. Bura çok şanlı. Yani yeni sâdır tıpkı genel ağ sitesiyle kayıtlı basından internete geçenlerin aralarında bire bir farkın olması gerektiğini düşünüyoruz. Yasa çıktıktan sonra bununla ilişkin mevzuat çalışmalarımızı yapacağız.”

Bursa İlan Kurumu Bursa Şube Müdürü Ebubekir Günel dahi devir mefhumu gözetmeden, gazetecilerin taleplerini karşılayabilmek hesabına gerektiğinde ilgililerle iletişime geçerek hal üretmeye çalıştıklarını anlattı. Mevzuat kurallarının uygulanmasını sağlamaya yönelik tedbirler aldıklarını vurgulayan Günel, düzenlenen toplantının hem iş birliğin gelişmesine ulama sağlayacağını hem üstelik ati kızıl fikirleri dinlemeye kurgu olacağını aktardı.

İlki Bursa’da gerçekleştirilen, Balıkesir, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Çanakkale, Eskişehir ve Kütahya şube devlet müdürleriyle yerel ceride sahipleri ve temsilcilerinin katıldığı nahiye toplantısı, istifham yanıt ve öneri bölümüyle bitmeme etti.Share: