Matbuat İlan Kurumu Umumi Müdürü Cavit Erkılınç’tan dezenformasyon açıklaması Açıklaması

Basın İlan Kurumu Umumi Müdürü Cavit Erkılınç, dezenformasyonun basını itibarsızlaştırdığını, imdi basının bir silah olarak kullanılmaya başlandığını söyledi.

Erkılınç, Konya’birlikte bir otelde planlı Gazete Sahipleri ve Temsilcileri Toprak Toplantısı’nda, iletişim araçları ve Matbuat İlan Kurumu’nun birbirinden ayrı düşünülemeyeceğini, medyayı, basın kuruluşlarını birer aksiyon ortağı kabilinden gördüklerini dile getirdi.

Basın İlan Kurumu’nun ilişkin kanunla lokalize bakı görevini adına getirirken bazı kesimlerce eleştirildiğini aktaran Erkılınç, “Bizim bu denetimleri yapmamamız suç. Zira bize ‘Denetleyin. Kontrol Etmek zorundasın. Ben sana kamunun malını, parasını konfirmasyon etmişim. Sen bunu dağıtmakla yükümlüsün ve zımnında denetlemeyi birlikte düzgün yapmalısın’ deniliyor.” ifadesini kullandı.

Kanunuesasi Mahkemesi kararlarına akıllıca şekilde “Matbuat Aktöre Esasları” üstüne kararlar aldıklarını, kendilerine gelen şikayetler doğrultusunda değerlendirmeler yaptıklarını anlatan Erkılınç, mevrut şikayetlerin yüzdelik 90’ından fazlasını reddettiklerini fakat basın ahlakı açısından yavaş şekilde “onur suikastı”, “dezenformasyon” sayılabilecek konularda gerekli kararları verdiklerini vurguladı.

Buna karşın Basın İlan Kurumu’nun aldığı gâh kararların siyasal zemine çekildiğine, kurumun erek haline getirildiğine değinen Erkılınç, Matbuat İlan Kurumu’nun bakı hakkının Anayasa Mahkemesince bile belirtildiğini, adil benzeri şekilde görevlerini yapmaya devam edeceklerini söyledi.

“Basına destek” mücadelesi verdiklerini, vermeye bile bitmeme edeceklerine bel fail Erkılınç, kanuncu tensikat sürecinde birlikte gazetelerin, basın kuruluşlarının ayakta kalabilmesi üzere ellerini taşın altına koyduklarını kaydetti.

“Basına benzeri kalite gelmeli”

Erkılınç, bu uğraş sırasında kitleleri yanlış yönlendiren haberlerle, kamuoyuna verilen hatalı bilgilerle da karşılaştıklarını belirterek, “Dezenformasyon basını kalitesizleştiriyor, itibarsızlaştırıyor. Bundan Sonra basın bir zırh kendisine kullanılmaya başlandı. Evcil yöneticilere cebin, büyüklük iktidarına veya muhalefetine karşı tek fark etmiyor.” dedi.

Dezenformasyon örneği namına akıbet dönemde yaşanan ” Kız Kulesi’ndeki yenileme çalışmaları”na ve ” İstanbul’daki metrobüs kazası”na ilgili hatalı iddialardan bahseden Erkılınç, “Bu kök şeyler basınımızı ağırbaşlı benzeri şekilde itibarsızlaştırıyor. Buna benzeri çözüm bulmamız lazım. Yine, vaktiyle olduğu gibi matbuat, lazım yerli lüzumlu millî mecralarda güvenilirliğini kazanmalı. Yani matbuat ayrımsız husus diyorsa, kıymetlendirme ayrımlı türlü, muhalefet veya müzahir gayeli gibi amma dalavere olgun olmamalı. Basına bir nitelik gelmeli.” diye niteleyerek konuştu.

Erkılınç konuşmasının arkası sıra Konya, Afyonkarahisar, Aksaray, Antalya, Burdur, Isparta ve Karaman’dan gelen ceride sahipleri ve temsilcilerinin sorularını yanıtladı, domestik gazetelerin sorunlarını dinledi.

Basın İlan Kurumu Konya Ofis Müdürü Uca Magnezit dahi toplantıya sülale sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, gazetelerin ve matbuat kuruluşlarının yanı sıra saha almaya devam edeceklerini belirtti.Share: