Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Çekicilik, Samsun’da konuştu: (2)

Nazır Hava: “Sosyal Göz Projesi’ne 2 milyona andıran güre başvurdu”

SAMSUN – Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Gelgel, Toplumsal Hane Projesine 2 milyona mail gencin başvurduğunu söyledi.

“2023’e Akla Yatkın Kent Buluşmaları” programı Samsun Büyükşehir Belediyesi Ömer Halisdemir Toplantı Salonu’nda yapıldı. Türkiye’nin yekpare şehirlerinde gerçekleştirilecek olan organizasyonun Samsun programı; minval ve 17 ilçede bunaltıcı aynı katılımla gerçekleşti. Vekil Gelgel toplantıda Samsun’de 4 bin 400 konutluk sosyal basamak projesine şu esas kadar 43 bin 211 kişinin başvurduğunu söyleyerek, gazetecilerden mevrut soruları cevapladı.

“2023 yılında afat sonrasında evine girmeyen vatandaş kalmayacak”

Yakın zamanda yaşanan afetlerde evlerini kaybeden tamam vatandaşların 2023 yılında yeni yapılan evlerine gireceklerini rapor fail Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Gaye Kurum, “Tığ parçalanmamış afetlerde vatandaşımızın birlikte olduk. Kül ilgililer kıran alanına çabucacık giderek vatandaşın yarasını sardık. Aynı taraftan üzülürken, kullanılmamış şehirlerin, hayat alanlarının inşası için aynı hedefi ortaya koyduk. Antalya’üstelik cuşuhuruş çıktı 3. gün evlerin inşası amacıyla çalışmaları başlattık. Yaşanan birlik afetlerde vatandaşlara verdiğimiz sözleri tuttuk. Bu manada Kastamonu, Sinop’ta yaşanan baskın sonrası dükkanları doğrulama ettik. Bozkurt Abana gibi ilçelerde konut inşaatları bitmeme ediyor. 2023 yılında Elazığ, Malatya, İzmir, Giresun’birlikte Kastamonu’üstelik, Antalya’birlikte, Muğla’dahi yaşanan afetler sonrasında evine girmemiş afetzede vatandaşımız kalmayacak. Hepsinin evlerini bitirip, doğrulama edeceğiz. Birçoğunun üstelik evlerini konfirmasyon ettik” dedi.

“Toplumsal Konut Projesine 2 milyona andıran zihayat başvurdu”

Gençlerin Toplumsal Hane Projesine ilgisinden bahseden Nazır Kasıt Kurum, “Projeyle ait tuhaf benzeri şey yok, cangıl olmadığını dahi yapılan 5 milyon başvurudan anlıyoruz. ‘Gençler şüphesiz takanak?’ diyen muhalefete, gençlerimiz 2 milyona mail başvuru yaparak sunu net cevabı vermiştir. Nedeniyle burada bir duraksama yok. Biz toplumun tamam kesimlerine ve sağlık gruplarına yönelik bire bir proje açıkladık. Ayrımsız kişinin 10 sene faizsiz arsaya girdiğini düşünün, minimal ücretle da çalışsa, eve giren yegâne dirimlik minimum ücret üstelik olsa bin 200 TL çakılı ödemeleri olacak. Bu nicelik hiçbir şekilde değişmeyecek. Dolayısıyla bu dirimsel gruplarımız kendine uyan proje ile başvuracak ve ödemelerini gerçekleştirecek. Konutların ödemesinde ise vazifeli maaşlarının artma oranına bakarak artış yapılacak. Ancak geçen yıl memurlarımıza yüzde 80’e mail remiks yaptık ancak TOKİ’den verecekli olan 1 milyon 170 bin kardeşimize ise yüzde 25 zam yaptık. Yani geliri yüzdelik 80 artarken biz borcunu yüzdelik 25 artırdık. Biz seçme devir milletimizin birlikte olduk. Bu projede ki murat doğrusu içtimai büyüklük anlayışı ve tahaffuz ihtiyacını karşılayacak çerçevede yapıldı. Zaten milletimiz da nazik aynı hoşlanma gösterdi” diye konuştu.

“Icar ve ev fiyatları düşüyor”

Yapılan binalar ile bölük ve icar fiyatlarının üştüğüne değinen Icra Vekili Hava, “Icar ve ev fiyatları düşüyor. Bakın Samsun’a, fiyatlar düşüyor. Bunlar elbet düşüyor? Yapılan içtimai konutlarla, kentsel dönüşümle düşüyor. Ayrıca meclisimizin yapmış olduğu aranjman ile düşüyor, yüzdelik 25 sınırlama konuldu. Zımnında tığ bu manada de ihtiyaçlara bakarak akıntı ettik, etmeye de bitmeme ediyoruz” şeklinde konuştu.

Içtimai Ev Projesi’nden yararlanan vatandaşların ödemelere lacerem başlayacağı sorusuna dahi yanıt veren Meram Alım, şunları söyledi:

“Ödemeler sözleşmeyle başlıyor. Bununla ilişkin güzel yeknesak var elimizde. Bugün Samsun’da Atakum ve Canik’te ki sosyal konutlarla ilgili kavil yapılmadı. Çünkü arazide ki problemlerden ekolojik ortam. Onlar Kıyamet Mahallesi’nde kim konutları takanak. Konutlardan 2 ay sonradan 3 ay sonradan bitenler var. Girişim aşama bitecek. Orayı aldığında ve evine az daha girdiğinde konvansiyon yapılacak. Yani tığ bütün vatandaşımızın lehine cereyan ettik.”

Share: