Mersin’de portakalda hasat başladı

Mersin’birlikte portakalda hasat başladı

Alata Bahçe Kültürleri Araştırı Enstitüsü Müdürü Dr. Mustafa Adlı:

“Ülkemiz üretimi 1 milyon 742 bin titrem, kestirmece bunun 250 bin tonu ihracata gidiyor”

MERSİN – Türkiye’nin yaş sebze ve ürün üretiminde evvel sıralarda kayran kayran Sazak’üstelik portakalda yavaş hasat dönemi başladı. Tek bir tane elle toplanarak hasat edilen ürünler, gayrı illere ve daraç dışına gönderiliyor.

Türkiye’nin gözyaşı sonuç ve göveri üretiminde yetişkin ayrımsız yere cemaat olan Sazak’in Erdemli ilçesinde narenciye ürünlerinden sulu zırtlak ve mandalinadan sonraları portakalda de hasat başladı. Ekincilik ve Orman Bakanlığı Zirai Araştırmalar ve Politikalar Umumi Müdürlüğüne bağlı Alata Bahçe Kültürleri Araştırı Enstitüsü Müdürlüğü vasıtasıyla üstelik hem çiftçiye hem dahi üretime ulama bulmak için onlarca dönüm arazide yılda 500 ton portakal üretimi yapılıyor. Site genelinde olduğu kabil enstitü bahçelerinde birlikte hasat başladı.

“Enstitüde 500 ton portakal üretimi yapılıyor”

Hasatla ilişkin hikmet veren Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Mustafa Ünlü, “Washington navel portakal bahçemizdeyiz ve zaman itibarıyla hasadımız başladı. Enstitümüz yıllık 500 titrem civarında portakal üretmekte. Ülkemiz üretimi 1 milyon 742 bin ton, yaklaşık bunun 250 bin tonu ihracata gitmekte. İhracata gitmeyen değişik portakallar, bağırsak piyasada sofralık namına tüketilmektedir. Bizim enstitümüzde üstelik değişik çeşitlerde portakal bahçeleri mevcut olup, ağırlıklı namına Washington navel, esmer karaca ve geççi Valensiya portakal çeşidinin bahçe namına yetiştiriciliği yapılmaktadır. Özge portakal çeşitlerimiz de genetik köken kendisine enstitümüz arazilerinde korunmaktadır” dedi.

Enstitü bahçesinde umumi kendisine portakal veriminin faziletkâr olduğunu tamlayan Ünlü, “Ancak mayıs ayında yaşanan ruz ve geceleyin arasındaki yalaz farkından dolayı bu yıl umumi olarak Türkiye genelinde bire bir rekolte düşüklüğü bulunan. İnşallah önümüzdeki sezonda tıpkısı sıkıntıları yaşamayız” diyerek konuştu.

Balkanlar ve Rusya’ya ihraç ediliyor

Hem çöz hem bile aut piyasaya ürün tedariki sağlayıcı Duran Esmer ise, “Narenciye sezonu 9. ayda sulu zırtlak türleri ile başladı. Portakal ve mandalina hasat dönemi bile hor yukarı ayrımsız hafta, 10 gündür başlamış vaziyette. Zirai dondan etkilenen Adana’üstelik düzlem kesiminde biraz rekolte düşük ama bizim Sazak eliyle Erdemli bölgesinde rekoltemiz efdal. Genelde hasat ettiğimiz ürünlerimizi Rusya’ya, Balkanlara ve çöz piyasada millî marketlere gönderiyoruz. Narenciyenin hep kalemlerinden Balkanlara çalışıyoruz. Fiyatlar hem elverişsiz zarfında hem mahdut dışında normal değerinde satılıyor, haddinden fazla şükür” ifadelerini kullandı.

Share: