Mersin’deki Dana Adası’nda dalış turizmi yaygınlaşıyor

Mersin’da tekne turuna çıkanların mavi denizi ve yeşil doğasıyla tercih ettiği Dana Adası, su şeş zenginlikleriyle da plonjon tutkunlarını ağırlıyor.

Silifke ilçesi açıklarındaki Dana Adası, havza turlarıyla Şarki Akdeniz’i gezen domestik ve ecnebi turistlerin önce duraklarından biri oluyor.

Maviyle yeşilin birleştiği doğasının yanı sıra su şeş zenginlikleriyle dahi öne sâdır ada, dalgıçlara ve ölçüsüz dalış eğitimi alanlara familya sahipliği yapıyor.

Hazırlıkların peşi sıra suya model katılımcılar, Akdeniz’in altındaki yaşamı gözlemleme şansı buluyor, tabii resifleri ve deniz canlılarını inceliyor.

“Gelişigüzel devir değişik canlılara rastlama şansımız oluyor”

Dalış eğitmeni Boğaç Dağhan Günöz, AA muhabirine, Dana Adası’nın bölgenin sunma flaş dalış noktalarından biri haline geldiğini belirtti.

Ada ve çevresinin dalışa makul olduğunu belirten Günöz, “Adada, gelişigüzel hava koşulunda çokça rahat dalış yapabileceğimiz, teknenizi akıllıca şekilde demirleyebileceğimiz alanlar mevcut. İleri seviyedeki dalgıçlar ile dalışta uzman olmak isteyenler üzere 40 metreye kadar derin plonjon denemelerinin çok rahat yapılabileceği bire bir düzlük. Burası, canlılığın artağan olduğu bölgelere üstelik erbap.” dedi.

Günöz, bölgedeki gelişigüzel dalışta farklı şeyler keşfettiklerini vurgulayarak, “Belki burada 1000 kez plonjon yapmışımdır amma 1001. dalışımda de farklı şeyler görüyorum zira burası durağan bire bir meydan değil, daim hayatiyetli tıpkı düz var. Seçme antlaşma değişik canlılara rastlama şansımız oluyor.” ifadesini kullandı.

Dalışlara yerli ve ecnebi turistlerin ilgisinin arttığını dile getiren plonjon eğitmeni Günöz, şunları kaydetti:

“Burada alelumum Adana, Çorum ve Niğde’den mevrut misafirlerimiz oluyor. Eğitim amacıyla Ankara ve İstanbul’dan dalgıçlar birlikte geliyor. Rastgele hafta düzenlediğimiz dalışlarda 20’ye yakın Zalim misafirimiz oluyor. Bunların birçoğu tecrübe dalışından sonraları terbiye alarak dalgıçlarımıza katılıyor.”

“İsmini bilmediğim bir nice balık türünü gördüm”

Rusya’dan dinlence amacıyla kente gelen Sonya Sergeyeva, suyun altındaki zenginliği beğendiğini belirterek, “Bu mıntıka haddinden fazla adamakıllı, emniyetsiz bir doğası var. Akarsu altını dahi beğendim. İsmini bilmediğim bir nice balık türünü gördüm. Bütünü çok domuzuna ve farklılardı.” değerlendirmesinde bulundu.

Aynı ülkeden gelen Kiryal Miroşnikov da tafsilatlı yıllardır dalışla ilgilendiğini rapor ederek, ” Türkiye’yi ve Mersin’i çok sevdim. Buranın denizi çokça akman, suyun altı haddinden fazla değişik ve iyice. Bölgedeki balıklar ve su şeş canlıları haddinden fazla demet çekici.” dedi.

İstanbul’dan gelen tatilcilerden Gamze Talih Altındağ ise ilk kez katıldığı plonjon etkinliğinde rengarenk balıklarla karşılaştığını kaydetti.Share: