Mesleksel ve Ustalık Küçük Asya Lisesi öğrencileri günde 7 bin savuşturmak üretiyor

Ağrı’nın Eleşkirt ilçesindeki Mesleksel ve Ustalık Anadolu Lisesi’nde fırında atlatmak üretmeyi öğrenen öğrenciler, mesleği öğrenmenin beraberinde kazandıkları parayla aile ekonomilerine yardım sağlıyor.

Lisenin Kayıt ve İçecek Hizmetleri Bölümü bünyesinde benzeri süre geçmiş kurulan sınai atlatmak istihsal tesisinde öğretmenlerin koordinesinde öğrencilere paketlemek pişirilmesi öğretiliyor.

Tesiste günlük 7 bin savuşturmak, poğaça ve simitler, pansiyonlarda küsurat ve taşımalı eğitimden yararlanan öğrencilere veriliyor.

İl Milli Terbiye Müdürü Hasan Kökrek, AA muhabirine, savmak fırınının Milli Eğitim Bakanlığının 81 ilde hayata geçirmeyi planladığı proje kapsamında yapıldığını aktardı.

Fırını kurup üretime başladıklarını tamlayan Kökrek, şunları kaydetti:

“Atlatmak fırınımızın bulunduğu okulda aynı zamanda taşımalı öğrencilerimiz üzere aşındırmak yapılıyor. Esas amacımız öğrencilerimizin üreterek hem mülk kazanması hem da çıkışlı olduğunda gani aynı meslek elde etmiş olmasıdır. Bu öğrencilerimiz çıkışlı olduklarında aldıkları icazet teknisyenlik namına geçmektedir. Bu diplomayla hisse senedi yeri birlikte açabilmektedirler. Öğrencilerimiz bu üretimi gerçekleştirirken bir zamanda minimal ücretin sunu bir iki üçte bire bir oranında ücret kazanıyorlar. Bu şekilde eş ekonomilerine katkıda bulunuyorlar.”

Kökrek, ihtiyaca göre her sabık dolaşma istihsal kapasitesini artıracaklarını anlatarak, “Günce 2 takım şeklinde çalışırsak üretim kapasitesi 50 bin ekmektir. Şu an günlük 7 bin ekmek üretiyoruz. Antlaşma içerisinde günce 50 bin atlatmak kazımak üzere kapasitemizi hızlıca artırıyoruz. Bu hedefe haddinden fazla andıran bir zamanda ulaşacağımıza inanıyoruz. Öğrencilerimiz üreterek bu okullardan çıkışlı oluyorlar ve tıpkı zamanda istihsal kültürünü dahi nail oluyorlar.” diye niteleyerek konuştu.

Beyaz önlüklerini giyinerek savsaklamak yapan 10. derslik öğrencisi Başak Yelkovan, ekmek ve değişik unlu mamulleri üretmeyi öğrendiklerini söyledi.Share: