Meteoroloji’den Doğu Anadolu’nun Doğusu İçin Sıkıntı Uyarısı

Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü (MGM), Şarki Anadolu’nun doğusu için ( Erzurum, Ardahan, Kars, Veca, Iğdır, Van, Bitlis, Muş, Hakkari) akva rüzgar ve sıkıntı uyarısı yaptı. Cumartesi haset sabah saatlerinden itibaren rüzgarın güney yönlerden akva ve düzlük yer gelişmemiş mütemadi fırtına şeklinde esmesi beklendiği belirtildi.

MGM’den yapılan uyarıda, 24 Eylül Cumartesi sabahından itibaren, Erzurum, Ardahan, Kars, Balkı, Iğdır, Van, Bitlis, Muş, Hakkari’de cenup yönlerden sağlam 50-70 km/saat ve saha yer kısa mütemadi fırtına 70-80 km/saat şeklinde esmesi beklendiği belirtildi. MGM’nin açıklaması şöyle:

“24.09.2022 Cumartesi haset sabahleyin saatlerinden itibaren rüzgarın; Doğu Anadolu’nun doğusunda (Erzurum, Ardahan, Kars, Veca, Iğdır, Van, Bitlis, Muş, Hakkari) cenup yönlerden sağlam (50- 70 km/sa) ve kayran düzlük gelişmemiş sürekli fırtına (70-80 km/sa) şeklinde esmesi beklendiğinden, dikme ve fidan devrilmesi, yapı uçması, ulaşımda aksamalar kadar olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.”

Share: