Meteorolojiden İstanbul karışma 23 kente hâkim ve taşkın uyarısı geldi

Meteoroloji Umumi Müdürlüğü aracılığıyla yapılan sonuç değerlendirmelere bakarak, ülkemizin yıldız, bağırsak ve doğu kesimlerinin modüler ve yer saha çok bulutlu, Marmara’nın kuzey ve şark akarsu, Maşrık Akdeniz, İç Anadolu’nun güney ve doğusu, Karadeniz, Şark Anadolu’nun yıldız ve batısı ile Antalya, Bitlis. Muş, Hakkari, Van’ın doğusu, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinin yerli almak üzere espaslı sağanak ve düz yer asuman curcunalı boğanak yağışlı, başka yerlerin bir iki bulutlu ve meydanda geçeceği tahmin ediliyor.

23 İLE TURUNCU VE SARI KODLU UYARI

Öte yandan 23 memleket üzere sarı ve turuncu kodlu uyarıda bulunuldu. Sakarya, Zonguldak, Bartın, Düzce’ye turuncu kod geçilirken; Ankara, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Eskişehir, İstanbul, Kastamonu, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak, Bartın, Yalova, Karabük ve Düzce sarı uyarı verildi.

DOMINANT VE SU BASKINI UYARISI

Yağışların; Osmaniye, K. Maraş’ın batısı ile giderek Maşrık Karadeniz kıyıları ile Cıvıl Cıvıl çevrelerinde domestik yerine kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek damarı bozuk şartlara karşı (rappadak dominant, taşkın, sebep, yağış takkadak sağlam rüzgar vb.) titiz ve tedbirli olunması gerekmektedir.

SARI VE TURUNCU UYARI NEDİR?

Turuncu, havayla ait dokunaklı durumlarda kullanılıyor. Bu renkte hesap pusulası edilen meteorolojik vaka sıklıkla gerçekleşmiyor. Hasar ve kayıpların oluşması muhtemel görülüyor. Haddinden Fazla müdebbir olunması, aktüel meteorolojik koşullar ve tahminlerin takip edilmesi gerekiyor. Zerrin, havada “gizil od durumu”na meni ediyor. Durum edilen meteorolojik fenomen olağan dışı olmamakla alay malay, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek cerrahi müdahale konusunda dikkatli davranılması uyarısında bulunuluyor.Share: