Mevsimlik tarım işçileri Ağrı’da ayçiçeği mesaisinde

Oran desteğiyle sonuç yıllarda bitkisel iz çeşitliliğinin arttığı Ağrı’da, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden mevrut mevsimlik tarım işçileri gün çiçeği hasadı yapıyor.

İl genelinde 23 bin dekarlık bölümü muhit ayçiçeği, 21 bin dekarı dahi çerezlik kendisine ekilen tarlalarda sonbahar mevsiminin gelmesiyle hasat başladı.

Şanlıurfa’dan gelerek tarlaların kenarında kurdukları çadırlarda nazil sezonluk tarım işçileri, sabahın er saatlerinde mesailerine başlıyor.

Aralarında kadınların birlikte bulunduğu işçiler, devir boyu ellerindeki oraklarla ayçiçeği topluyor.

Yaklaşık 1,5 ay burada çalışacak olan işçiler, kazandıkları parayla kışın ailelerinin ihtiyaçlarını karşılayacak.

İşçilerden Mustafa Kayaç, AA muhabirine, seçkin yıl yaz aylarında farklı illere her an çalıştıklarını, yılın yarısını değişik illerde geçirdiklerini söyledi.

Erzincan’dahi ayçiçeği çapası, Malatya’birlikte sarıerik hasadının ardından Ağrı’ya gün çiçeği hasadına geldiklerini tamlayan Kayaç, “Buraya geleli 15 dolaşma oldu. Kısaca 45 çevrim burada kalacağız. Burada çadırlarda kalıyoruz. Akşam hava itici oluyor. Aynı aileden 15 yaşama burada çalışıyoruz. Sivas’ta de kumpir hasadını yaptıktan sonradan evimize gideceğiz. Hayatımız bu şekilde geçiyor.”

“Varmak amacıyla para lazım”

Üniversiteden bu yıl çıkışlı olduğunu vurgulayan Hacer Kaya bile 20 gündür orakla gün çiçeği hasadı yaptıklarını anlattı.

Ferhat Kaya birlikte sabah erken işe başlayıp akşama büyüklüğünde çalıştıklarını, mayıs ayından mesafe ayına büyüklüğünde değişik illere giderek para girmek amacıyla himmet verdiklerini dile getirdi.

Kaya, “Varmak amacıyla servet geçişsiz ve bu parayı fethetmek üzere da çalışıyoruz. Bizim için çalışmanın gecesi gündüzü bulunmayan. İzmir’den başlayıp Kars, Erzincan ve Sivas üzere bir nice ile gidip çalışıyoruz.” ifadesini kullandı.Share: