“Milletin yarasını millet sardı”

Yurt Partisi Kırşehir iklim Başkanı Gülay Baltalık, 10 değişik ilde yaşanan hareket felaketinin peşi sıra milletin yarasını yine milletin sardığını söyledi.

Yaşanan ateş sonrası Türkiye’üstelik halkın kenetlendiğini rapor fail Baltalık; “Geçtiğimiz 6 Küçük Ay tarihinde meydana mevrut ve 10 ilde tahripkâr hasara hastalık olan yer sarsıntısı sonrası Türk Milletinin kenetlenmesine bütün birlikte tanık olduk. Deprem açıklaması sonrası kısa sürede birleştirme olan vatandaşlar, afet bölgelerine insancasına ve asıl ihtiyaçlar büyüklüğünde şahsen bölgeye anbean halkın yaralarının sarılması noktasında bile bindi oldu” dedi. Baltalık konuşmasını; “Ülkemiz genelinde kıyamet bilincinin 99 depreminin sonrası oluşacağını zannediyorduk ancak yaşanan bu sağlam süreçte mukteza derslerin alınamadığını gördük. İnsanların acılarını unutarak, yıkılan şehirlerde manipülasyon yapılmaya çalışıldı. Bizler, 99 depreminde de bir şeyi söylemiştik, gene tekrar ediyoruz. İnsanımızı akıllıcasına şekilde eğittiğimizde afetlerin dahi üstesinden elan abat gelebiliriz. Hoppadak sorumluları müteahhitler yerine koparmak adına onlara izni veren, kontrolü sağlamayan bina teftiş firmaları ve belediyelerin bile güç şekilde inceleme altına alınması gerekir” şeklinde sürdürdü.

“Binalar güçlendirilsin facia eğitimleri okullarda başlasın”

Yaşanılan sürecin öğrettikleri beyninde terbiye faaliyetlerinin vadi almasını önemsediklerini aktaran Şehir Partisi İl Başkanı Gülay Baltalık; “Yaşadığımız seçkin kızdırma sonrası söylediğimiz tek madde terbiye faaliyetlerinin artırılarak binaların mutluluk genelinde kontrolünü akla yatkın uydurmak, sakat noktalar var ise ihya faaliyetlerinin bir an önceki yapılması. İlkokul itibarıyla geleceğimizi birey edeceğimiz çocuklarımızın facia bilincinde olmaları, bu coğrafya için yeryüzü oylumlu öge. Elan bilinçli, daha duyar tıpkı nesille yaşadığımız felaketlerin yaralarını daha acul sarabiliriz. Türkiye 7 bölgeden oluşuyor, tek hoppadak değme bölgeye ihtiyaçları karşılayabilecek büyüklükte AFAD ve yardım depoları çabucak oluşturulmalıdır. İnsanımızın yardımseverlik duygusu oturmamış olsaydı haddinden fazla edisyon eyyam yaşayacağımızı bütün birlikte görüyor olurduk. İlk günden itibaren sorumlu davranan ve bu bilinçte olan insanımızı takdir ediyoruz” diyerek konuştu. – KIRŞEHİR

Share: