Milli Eğitim Bakanı Özer Nevşehir’de Karye Hayat Merkezi’nin açılışında konuştu Açıklaması

Milli Terbiye Bakanı Mahmut Özer, bugüne kadar 520 tane işsiz durumda olan karye okulunu Karye Hayat Merkezi’ne dönüştürdüklerini belirterek, 2022-2023 Terbiye Tedris Dönemi’nin başlayacağı 12 Eylül’e büyüklüğünde sayıyı bine çıkaracaklarını kaydetti.

Icra Vekili Özer, Nevşehir’in Avanos ilçesine mecbur Üçkuyu köyünde “Üçkuyu Köyü ve Köy Dirim Merkezi”nin küşat töreninde yaptığı konuşmada, Milli Eğitim Bilimi Bakanlığının beşeri sermayenin niteliğini artırmak üzere 18 gözyaşı üstü tam vatandaşlara üstelik El Eğitim Bilimi Merkezleri ve Tekemmül Enstitüleri eliyle eğitim desteği verildiğini belirtti.

Bu desteği henüz erdemli boyutlara öğütmek üzere köylerde aylak bekletilen sakat meslek binalarından faydalanıldığını dile getiren Özer, “Hele Kovid-19 salgınından sonraları eksiksiz dünyada metropollerden şehirlere, şehirlerden ilçelere, ilçelerden köylere akıllıca gün başladı. Bir zamanda enerji kadar ciddi olan benzeri kürsü ortaya çıktı, tarım ve hayvancılık. Akıbet zamanlarda gıda hazırlık zincirlerinde yaşanan problemler bu konunun çok daha önemli olduğunu ortaya koydu. Biz tarım ve hayvancılıkla ilgili haddinden fazla ateş parçası tıpkı ülkeyiz ama bunu daha hayatiyetli arkaç getirebiliriz. Bu projenin sorti noktası üstelik bu.” diye niteleyerek konuştu.

Köylerdeki çocukların taşımalı eğitimle ayrımlı noktalara gitmeden bulundukları yerlerde beş eğitimlerini almalarını sağlama için yönetmelikte başkalık yaptıklarını anlatan Özer, şunları kaydetti:

“Daha Çok, parçalanmamış Türkiye’deki karye okullarımız istenmesi durumunda öğrenci sayısına bakılmaksızın açılabilecek. Köylerde, anaokulu açılmasıyla ilişkin 10 öğrenci sayısını 5’e düşürdük. Çabucak bu adımımızla bin 800 köyümüzde 20 bin yavrumuz köy anaokullarıyla buluştu. Köyde vatandaşımız yaşıyor. Karye Hayat Merkezleri’ne halk terbiye kursları açalım dedik. Tarım ve Orman Bakanlığıyla hareket edelim, farklı kursları buradaki vatandaşımızın ayaklarına getirelim dedik. Samsun’bile başlattığımız bu proje adım adım bütün Türkiye’ye yayılmaya başladı. Şu esas kadar gücük sürede 520 kesim atıl durumda olan köy okulunu, Karye Dirim Merkezi’ne dönüştürmüş bulunuyoruz. 2022-2023 Eğitim Bilimi Tedris Dönemi’nin başlayacağı 12 Eylül’e kadar bu rakamı bine çıkartacağız. Türkiye’birlikte ilk defa benzeri kabil ortaya çıktı. Bu binada vatandaşlarımız kurs alacak, çocukları ve torunları bile canip tarafta okuyacak. İlk misil aynı bölgede, o bölgenin yetişkini ile çocuklarını bire bir okul çatısı altında birleştirmiş olacağız. Yılın sonuna kadar, atıl durumda olan kısaca 6 bin 900 karye okulunda hizmet verilecek. Şehirlerde kuşkusuz okullarımız, kurumlarımız çok nitelikli yetişek veriyorsa, lokasyonundan mutlak şekilde Köy Dirim Merkezleri bile vatandaşlarımızın çocuklarının ve kendilerinin hizmetinde olacak.”

Bakan Özer, merkezin açım kurdelesini Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, YANLIŞSIZ Fırka Nevşehir Milletvekilleri Mustafa Açıkgöz ve Yücel Menekşe, Nevşehir Şehremini Mehmet Savran ve farklı katılımcılarla kesti.

Özer, elan sonraları merkezde terbiye alan kursiyerlerin çalışmalarının sergilendiği alanı gezdi.Share: