Milli Eğitim Bilimi Bakanı Mahmut Özer’den “apotr hakikat” açıklaması Açıklaması

Milli Yetişek Bakanı Mahmut Özer, “Bu yıl ilk kez havari kaynakları göndermeye başladık. 2022-2023 Yetişek Talim Yılı’nın başlamış olduğu 12 Eylül tarihinde tekmil çocuklarımızın masalarında hemen öğüt kitapları değil, ayrımsız zamanda havari kaynaklar dahi amade olacak.” dedi.

Bakan Özer, Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel’i makamında mülakat etti.

Valilikte basına sınırlanmış gerçekleştirilen değerlendirme toplantısının peşi sıra gazetecilere açıklamalarda bulunan Özer, akıbet 1 yılda 61 ili mülakat ettiklerini belirtti. İl ziyaretlerinde yetkililerle istimara toplantısı gerçekleştirdiklerini nâkil Özer, “Toplantılarımızda hem eğitimin gelmiş olduğu noktayı değerlendirme hem üstelik eğitimin kalitesini artırmayla ait o ilin ihtiyacı olan yatırımları değerlendirme imkanı buluyoruz. Arkadaşlarımızla sahada bol benzeri sene geçirdik.” diye konuştu.

Nevşehir’in eğitim konusunda ongun benzeri yerde olduğunu vurgulayan Özer, şunları kaydetti:

“Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı namına Nevşehir’e 2022 yılında 82 milyonluk bütçe ayırmıştık. Bugünkü değerlendirmemizde kâin durumu çokça daha düzeltmek amacıyla 178 milyonluk arttırma envestisman ile Nevşehir’in 2022 yatırım bütçesini 260 milyona tarh kararı aldık. Kâin yatırımın 3 katından daha çok tıpkısı artım sağlayarak haddinden fazla henüz gür noktaya getirmiş oluyoruz. Nevşehir’da görmüş olduğum dekor çok güzeldi. Ekol öncesinden liseye kadar kapsamlı ve birinci sınıf eğitime sahip bir ilimiz.”

Nazır Özer, ekol öncesinde okullaşma oranlarını yükseltmek amacıyla alçak çabalama harcadıklarını ve OECD ortalamasına yayılmak istediklerini söyledi.

Yardımcı temel açıklaması

Yurt genelinde eğitim bilimi yatırımlarının çabukluk kesmeden süreceğinin altını çizen Özer, şöyle devam etti:

“Sayın Cumhurbaşkanı’mızın açıklamış olduğu kadar 3 bin yıpranmamış anne okulunu ve 40 bin yıpranmamış anasınıfını yetişek sistemine dolamak için yola çıktık ve proje Sayın Emine Erdoğan’ın himayelerinde bitmeme ediyor. Şu asıl kadar 1110 hür anaokulu tüm Türkiye’üstelik hizmete sokuldu. Pespaye 10 ay gibi bodur sürede böylesine kapsamlı terbiye yatırımı büyük ayrımsız yıldız ve mecmu Türkiye’bile bu süreç kalburüstü şekilde bitmeme ediyor. Nevşehir’bile birlikte gelinen oranın haddinden fazla ongun olduğunu gördüm. Burada 5 yaştaki okullaşma oranı yüzde 98’lerde. Siftinlik tıpkı sene kadar güdük sürede haddinden fazla bunaltıcı artışa defa açmış. İlave 3 anaokulu talebi oldu, ikisi anaokulu bire bir üstelik hususi eğitim. Gene merkez ve ilçelerde 2 ilkokul, aynı birlikte ortaokul ilave yatırım programına aldık.”

Bakan Özer, yeni terbiye ve tedrisat yılında ücretsiz mektup dağıtımının bitmeme edeceğini dile getirerek şunları kaydetti:

“Okullarımıza, illerimize ders kitaplarını gönderdik, onlar dağıtılıyor. Bu yıl ilk defa apotr kaynakları göndermeye başladık. 2022-2023 Eğitim Tedrisat Yılı’nın başlamış olduğu 12 Eylül tarihinde tamam çocuklarımızın masalarında hoppadak öğüt kitapları değil, benzeri zamanda apotr kaynaklar dahi amade olacak. Zımnında Milli Yetişek Bakanlığı adına yekpare imkanlarımızı seferber ederek okullarımızın ihtiyacını istikbal ve seçkin ilimizdeki yavrularımızın, gençlerimizin, çocuklarımızın kalifiye eğitime erişmeleri üzere ve eğitimde okazyon eşitliğini güçlendirmeyle ilişkin rastgele soy destek vermeye devam ediyoruz.”Share: