Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Ofis Başkanı Köymen: “Seyahat Tutukluları, Oradan Mücadeleye Yardım Sunabilecek Ne Varsa Onu Yapmaya Çalışıyorlar”

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nde Seyahat tutuklamalarına alın bitmeme eden Hak Nöbeti’nin 147’nci günü ve 19 Eylül Mühendis, Mimar ve Site Plancıları Tesanüt Haset dolayısıyla matbuat açıklaması yapıldı. Seyahat Davası tutukluları ile görüştüğünü tamlayan Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Yazıhane Başkanı Sabah Yeli Köymen, “Intihap rüşvetlerinin, şehir arazilerinin pazarlandığı aynı ortamda oradan mücadeleye katkı sunabilecek ne varsa, onları yapmaya çalışıyorlar” dedi.

Gezi tutuklamalarına karşı TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nde başlatılan Türe Nöbeti devam ediyor. Nöbetin 147’nci gününde, ‘Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları El Birliği Günü’ kapsamında matbuat açıklaması yapıldı. Açıklamaya Malatya Çevre Platformu Başkanı Hatice Eroğlu Aksungur, Validebağ Gönüllüleri’nden Arif Belgin ve çarkıt CHP İstanbul Mebus ve İstanbul Diş Hekimleri Odası Başkanı Eder Gökmen Öğüt da katıldı.

“Gezi’ye emeğimize ve mesleğimize eş çıkıyoruz” dövizlerinin taşındığı açıklamada, “Aynasız harcama Seyahat kalır”, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Hukuksuz esirlik sona erecek” sloganları atıldı.

Açıklamayı okuyan TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Oturmuş Sekreteri Seyfettin Avcı, şunları söyledi:

“TEK EŞ REJİMİ ALTINDA HAKLARIMIZ GİDEREK BUDANMAKTADIR

“İçinde bulunduğumuz soylu erki kriz, tam halkımızın olduğu kadar emeğiyle geçinen mühendis, mimar ve site plancılarının de hayatlarını zorlaştırmaktadır. Kamusal yatırımların ortadan kalkması, rant hırsının fen ve tekniğin önüne geçmesi, sermayenin ihtiyaçlarının halkın ihtiyaçlarının önünde tutulması dolayısıyla mesleğimiz sistemli kendisine değersizleştiriliyor.

Kontrolsüz yetkilerle donatılmış biricik âdem rejimi altında emeğimiz değersizleştirilirken, nüfus haklarımız da anbean budanmaktadır. Ister kamuda lüzumlu özel sektörde değme tip mühendislik, mimarlık ve kent planlama hizmetlerini, planlama, projelendirme, uygulama ve fal işlerini yürüteç cemi meslektaşlarımız anbean elan tahakküm koşullarda çalışmaktadır.

‘Parti Devleti’ anlayışıyla yönetilen amme kurumlarında etkin meslektaşlarımız siyasal külfet ve filiz tehdidi altında, bağan sevap, kadro sorunu, kişi haklarının ihlal edilmesi, düşük ekleme göstergeler kabil birçok ülkü ile beniz yüzedir.”

“HENÜZ AŞKIN ÇABA KULLANMAK ZORUNDAYIZ”

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Başkanı Sabah Yeli Köymen, Gezi Davası tutuklularıyla yaptığı görüşmeyi şöyle aktardı:

“Hem Parlak (Müspet) bacı, Çiğdem (Mater) ve Mine (Özerden) ile ülfet şansımız oluyor. Hem birlikte Tayfun (Alp), Fert (Atalay) ve Kağan (Altınay) ile. Hepsinin moralleri serencam adım durumunda, serencam aşama etkili ve üretkenler. Öncelikle Doğruluk Nöbeti’ne bütün katılan dostları selamlıyorlar. Kucak dolusu sevgilerini gönderdiler. Onları sarılmak isterim sizlerle. On Paralık yılgın değiller bizi elan fazla motive ediyorlar onu söyleyebilirim. Özellikle böylesi bire bir dönemde, seçimlerin bu kadar yaklaştığı ayrımsız atmosferde, seçme rüşvetlerinin, şehir arazilerinin pazarlandığı tıpkısı ortamda oradan mücadeleye yardım sunabilecek ne varsa, onları yapmaya çalışıyorlar. Nedeniyle tığ dışarıdakilerin görevi daha da iri. Olanaklarımız daha çok, elan çok çaba ödemek durumundayız. Bunu yeniden anımsatmak istiyorum.”

“GEZİ’YE SAHİP ÇIKMAK, ONURUMUZA SAHİP ÇIKMAKTIR”

Malatya Kasaba Platformu hesabına Komutan Hatice Eroğlu Aksungur, şöyle konuştu:

“Yıllardır bizim bölgemizde, doğuda Malatya, Erzincan, Sivas yöresinde yabani madencilik hareketi; topraklarımızı, suyumuzu kirletiyor ve biz biliyoruz Türkiye’nin temas tarafında Anadolu’nun seçme tarafında yapılan bütün direnişlere Yolculuk, esin kaynağı olmuştur. Yolculuk’ye ehil geçmek onurumuza topluluk çıkmaktır.”

“DOĞAMIZI, TOPRAĞIMIZI MÜZAHERET ETMEK IÇIN BEDELLER ÖDETİLİYOR”

Validebağ Gönüllüleri’nden Arif Belgin ise şunları söyledi:

“Çekmeköy’den tutun Malatya’ya büyüklüğünde metin çok yerde, rastgele yerde kere var ve bu nöbetler niçin tutuluyor? Doğamızı, gölümüzü, nehrimizi, toprağımızı, ağacımızı müzaheret etmek için. Bunun uğruna bedeller ödetiliyor. Gâh insanlara saldırılıyor. Bazı insanlar hapse tıkılıyor. İşte Seyahat nöbetinin benzeri amacı üstelik bu; Yolculuk dolayısıyla içeride tutulan arkadaşlarımız erkin bırakılıncaya büyüklüğünde bu duyarlılığı ayakta tutmaktır.”

“TARİH, TMMOB’UN DİRENİŞİNİ YAZACAKTIR”

Bozuk CHP İstanbul Saylav Paha Gökmen Ders’ün açıklaması şöyle:

“Gündüz TMMOB’a yapılan saldırıları ve TMMOB’un direnişini yazacaktır diye niteleyerek düşünüyorum. Özellikle serencam 22 yıldır yapılan zulmü, herhalde dünyada bambaşka ayrımsız örgüte yapılmamıştır diye düşünüyorum.”Share: