Mor Ötesi ışınlarından korunmanın etkin yolları

Yararı kadar zararı bile ihtimalî sıra ışınlarına karşı lazım önlemleri alarak cildi destek olmak cins.  Lüks evet dahi kontrolsüz güneşlenmenin ciltte lekelere, kırışıklıklara hassaten cilt kanserlerine amil olduğu birçok bilimsel emek ile kanıtlandığını tamlayan Cildiye Uzmanı Dr. Haysiyet Çapkan, güneşten korunmanın yollarını anlattı.

Medicana Kadıköy Hastanesi Cildiye Uzmanı Uzm. Dr. Saygınlık Çapkan, deriyi güneşin zararlı mor ötesi ışınlarından korumada nelere dikkat edilmesi gerektiğini şu 3 başlıkta sıraladı:

“Aracısız devir ışığından kaçınmak: Gölgede beklemek maruz kalınan UV ışınını yüzde 75 oranında azaltır. Akil telefonlarda hava raporu uygulamalarında dahi görülebilen UV indeksi bilgisi size aracılık edebilir. Özellikle bu derece 3 ve cisim ise kesinkes dehalet gerekir. (Uv fihrist: Dönme içerisinde çağ tamlık tepedeyken düz yüzüne ulaşması muhtemel ve dokuncalı olabilecek ışınım miktarı ölçeği)

“Güneşten yardımcı özelliği mevcut kıyafetler kazıklamak

“Çağ koruyucular: Umumi adına 2 nev gündüz koruyucu bulunur. Fiziki ve kimyasal sıra koruyucular.

“SEÇİLEN MAHSULAT ONAYLI, KALİTELİ VE GÜVENİLİR OLMALIDIR”

Fiziki gün koruyucular deriyi koruyucu kadar korudğunu belirten Uzm. Dr. Çapkan, “Gün koruyucular, çağ ışınlarını yansıtarak uzaklaşmasını sağlar. Deriden emilmezler. Hassas kap yapısına topluluk olanlar, bebekler ve alelhusus gebelere yüzde 100 fiziki/mineral filtreli koruyucular yeğleme edilmelidir.  Fiziksel güneş koruyucular titanyum dioksit ve tutya oksit kabil saf mineralleri içerirler. Etkileri sürüldükleri anda başlar. Kimyasal tarih koruyucular sünger kabil gündüz ışınları emerler. Deriye uygulaması kolaydır ve beyaz kalıntı bırakmadan emilir. İçeriğinde oxybenzone, avobenzone, octisalate, octocrylene, homosalate, octinoxate bulunabilir. Çok aheste kullanımda sistemik emilimleri gösterilmiştir. Bu sebeple seçilen ürünler musaddak, kaliteli ve güvenilir olmalıdır” dedi.

RUZ HAVARI SEÇERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Yer birkaç 30 koruma faktörlü sıra koruyucuların tercih edilmesi gerektiğini belirten Uzm. Dr. Çapkan, şu önerilerde bulundu:

“6 aydan şişman bebeklere ve gebelere yüzde 100 mineral süzek içeren zaman koruyucular yeğleme edilmelidir. Semirtilmiş ve karma ciltlerde, su bazlı ürünler evet bile jel formunda ürünler seçilmelidir. Sıska ciltlerde krem formları, vücutta pülverizatör ya bile benzen formları kullanılabilir. Yekpare alanlara fiyat biçimde sürülmelidir.  Uygulanması müstelzim miktarı tenkis etmek himaye düzeyini oylumlu ölçüde azaltacaktır. Güneşten korunmanın devamlılığını ulaşmak amacıyla terledikten, yüzdükten yahut havlu ile kurulandıktan bilahare uygulama işleminin tekrarlanması gerekir. Gün koruyucular güneşe çıkmadan 20 an evvel sürülmeli 2-3 saate tıpkısı tekrarlanmalıdır. Tarih koruyucular eksiksiz vücuda yüzde 100 sürülmediği ve bu büyüklüğünde kalın tekrarlanmadığı amacıyla pratikte D vitamini üretimini engellediği bilgisi akıllıca değildir. Antrparantez D vitamini mıhlı beslenerek yahut vitamin takviyeleriyle elan tehlikesiz biçimde alınabilir. Tarih ışınlarının henüz dik geldiği 11 ile 16 saatleri arası güneşlenmekten kaçınılmalıdır. Bu saatler dışında dal ve bacaklardan sadece noksan saatlik gündüz maruziyeti günlük D vitamini üretimi amacıyla yeterlidir.”

DERİ KANSERİNİN SEBEBİ ETRAFLI SÜRELİ ÇAĞ MARUZİYETİ

“Bildirme kalın görülen kanserlerden olan deri kanserinden korunmada zaman koruyucularının etkinliği tartışmasızdır” diyen Uzm. Dr. Çapkan, şunları ekledi:

“Bazal hücreli karsinom, düzlem hücreli karsinom ve malign melanom amacıyla en büyük risk faktörlerinden birisi korunmasız ince mütemadi çağ maruziyetidir. Rappadak tarih yanıkları, su toplayan çağ yanıkları en dağ deri kanserlerinden biri olan malign melanom riskini güç oranda arttırmaktadır. Etrafli mütemadi biriken gün maruziyeti bazal ve ortam hücreli ten kanseri riskini arttırmaktadır. Çocukluk çağında birlikte olsa tekrarlayan korunmasız çağ maruziyeti ve yanıkları ileri yaşta görülebilecek ten kanserleri riskini kilitsiz küreksiz biçimde arttırmaktadır. Bu sebeple korunmaya çocukluk çağında üstelik dikkat edilmelidir. Güneş koruyucular UVA ve UVB korumasını aynı arada içermelidir. UVA derinin madun tabakalarına büyüklüğünde iner; deri yaşlanması, lekeler, kırışıklıklar ve cilt kanserleriyle ilişkilidir. UVB, derinin üst tabakalarını etkiler ve zaman yanıkları ve kap kanseriyle ilişkilidir.”

EVDE BIRLIKTE KORUNMAYA DEVAM

Sıra koruyucularının sürekli kullanılması gerektiğini tabir fail Uzm. Dr. Çapkan, “Türkiye kadar 4 zaman gündüz düzlük ülkelerde gündüz koruyucular yıl boyu kullanılmalıdır. UVA ışınları pencere ve komütatör camlarını geçebilmektedir. Bu sebeple korunmaya karı süresince birlikte devam edilmesi önerilmektedir. 15 himaye faktörlü nemlendiriciler üzere ürünler familya içi kullanımda tercih edilebilir. Cilde zarar veren UV ışınları yüzde 80’e büyüklüğünde bulutlardan filtre kendisine sağlık ve dokuncalı etkisini sürdürür. Bu sebeple bulutlanmış havalarda birlikte ruz koruyucular kullanılmalıdır. Güneş ışınları deniz, havuz evet üstelik kar kadar yüzeylerden yansır bu nedenle gölgede bulunulsa de yaz -kış devir koruyucular kullanılmalıdır. Kesinkes kapela ve çağ gözlüğü kullanımı dahi korunmaya eklenmelidir. Kırılan ve sorunlu bire bir deri tipiniz varsa dermatoloğunuza danışarak akıllıca ürünleri seçebilirsiniz” diye konuştu.

Share: