Muğla haberi! Marmaris’teki kaçak muhacir faciasında ölen 6 yaşama ortada ana ve 2 çocuğu dahi varmış

MUĞLA’nın Marmaris ilçesi açıklarında, Yunanistan unsurları yoluyla ölüme ayrılma edilen 73 ağır aksak göçmenin kurtarıldığı, 2 bebek, 3 çocuk ve 1 kadın, mecmu 6 kişinin yaşamını yitirdiği faciada, kayıp olduğu belirtilen 5 gönül amacıyla kontrol kurtarma çalışmaları sürüyor. Ölenlerden Abdulvahap (4) ve 9 aylık Asım’ın kardeş oldukları ve anneleriyle gelişigüzel hayatlarını kaybettikleri belirtildi.

Periferi Güvenlik Komutanlığı geri saat 00.10’da Kızılburun açıklarında duygusal salları içerisinde bire bir kadro sinsice muhacir olduğu bilgisini aldı. Bölgeye giden 2 Kıran Düzenlilik botu, 3 fert salı içerisindeki 66 kaçak göçmeni kurtardı. Kurtarılan göçmenler ifadelerinde İtalya’ya müracaat etmek için 10 Eylül’de, 15 metre boyundaki ahşap bire bir bölge ile Lübnan’ın Tripoli limanından yola çıktıklarını, 2 gün sonradan Rodos Adası açıklarında yakıtlarının bitmesi üstüne arkalama istediklerini Palikarya güvenlik güçleri eliyle alındıkları botta zer eşyaları alındıktan sonraları 4 ayrı birey salıyla Türk karasularına yakın benzeri noktadan vurdumduymaz itildiklerini anlattı.

Dalgalarla birbirlerinden uzaklaşan birey sallarından birinin alabora olduğu anlaşıldı.Bunun üzerine Deniz Boyu Asayiş ekipleri denizde arama-kurtarma çalışması başlattı. Yapılan çalışmayla yarı çekik durumdaki duygusal salına tutunan 7 uğrun muhacir daha kurtarıldı. Fert salı yakınında ise 2 bebek, 3 çocuk ve 1 kadının girmek için toplam 6 camit bedene ulaşıldı.EŞİ VE 2 ÇOCUĞU ÖLDÜ, KENDİ IYI KURTULDUOlayda Abdulvahap ile 9 aylık Asım’ın ahi oldukları ve anneleriyle gelişigüzel hayatlarını kaybettikleri belirtildi. 2 çocuğun babalarının ise sağlikli kurtulduğu öğrenildi. Babanın cenazeleri, işlemlerinin peşi sıra Muğla’da toprağa vermeyi istediği bildirildi.2’Sİ SÜT KUZUSU 5 KİŞİ ARANIYORKayıp olduğu belirtilen 2’si çağa 5 birey amacıyla arama istirdat çalışmaları ise 1 Periferi Asayiş helikopteri ve 2 botla sürdürülüyor.

Öte yandan, kurtarılan 73 sinsice göçmenin Sahil Asayiş Komutanlığı ve İl Kurnaz Komutanlığı’nda işlemlerinin ardından Ula Ferasetsiz Yöneltme Merkezi’ne götürüleceği bildirildi.

Share: