Muğla Yatağan’da Köylüler Maden Kuyusu İstemiyor

ADLAR TURAN

Muğla’nın Yatağan İlçesine tutkun Turgut Mahallesi’nde köylüler, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın, Yatağan Termik Enerji Istihsal A.Ş.’nin sadık kömür ocağı projesine sunulan “ÇED olumludur” kararını ihtarname etti.

Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı 30 Haziran’üstelik 2022’de Muğla 2. İdare Mahkemesi’nin kararını ve ehlihibre raporunu dikkate almayarak “ÇED olumlu” kararı verdi. Tayyibe Demirel beraberinde çevreciler ile gelişigüzel; 28 Orak Ayı 2022’de “ÇED müspet” kararının iptali üzere Muğla 2. İdare Mahkemesi’nde yeniden sevgili açtı. Yatağan Termik Enerji Üretim A.Ş.’nin sadık kömür ocağı projesini istemeyen köylüler esbak Turgut Mahallesi’nde toplandı. ÇED raporunda belirtilmeyen ve Tayyibe Demirel’in zeytinliklerinin karşısında bulunan eroin çukurunda yeraltına methal tüneli açtıklarını belirten köylüler, “ÇED olumlu” kararının iptalini istedi.

Yatağan’a tutkun Turgut Mahallesi’nde, Yatağan Termik Enerji Istihsal A.Ş.’nin Turgut Mecbur Kömür Ocağı Projesi’hangi Muğla Valiliği yoluyla 2018 yılında “Çevresel Yüklülük Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir” kararı verilmişti. Mahallede dinamik ve zeytinliklerinin maden ocağından zarar göreceğini belirten 66 yaşındaki Tayyibe Demirel, Muğla 2. İdare Mahkemesi’ne “ÇED Muktezi değildir” kararının iptali için sevgili açmış, davada ehlivukuf raporuyla ortaya koyulan tespitler ile “ÇED gerekli değildir” kararı tağyir edilmiş ve değişmeyen Danıştay aracılığıyla onanmıştı. Demirel’in zeytinlikleri ve köylülerin “Ahiret Yolculuğu çukuru” diye niteleyerek adlandırdıkları beyaz zehir çukuru arasında basın açıklaması özne takım, ellerine “Kömürsüz Muğla için”, “Bırakın saf kalsın” “Muğla cennet kalsın” bağlanmış pankartlar taşıdı.

“BUNLARA KARŞIN ÇED MÜSPET RAPORU VERİLDİ”

Basın açıklamasında köylülerin Avukatı Güngör Erçil, şunları söyledi:

” Bodrum’dan Datça’ya Türkiye’nin her tarafına kadar, bu yıllardır söyleniyor. Yeni bir özdek değil. 1980’lerden başlayan herkesi kanser eden, akciğer hastalıklarına sefer açan proses böyle işliyor. Buna olmaz diyen, akseptans etmeyenler buradayız. Tayibe Hatun, 2018’de buraya sunulan ÇED vacip değildir kararını dava etti. Mahkemeler Tayyibe hanımın davasını kabul etti. Bu davanın akseptans edilmesinin gerekçesi ilmî olarak buradan kömür işletmesi olmazdı. Buna rağmen ÇED müspet kararı verildi. Şurada zeytinlik burada bu. Farklı siyasi görüşlerden olabiliriz amma Muğla’nın başkaca Türkiye’nin temas yoluyla buradayız. Tayibe Karı başta görünmek amacıyla Muğla’nın değişik yerlerinden insanlar sevgili açtık. Girişin Hisarardı köyünde açılacağı söyleniyordu bura raporda namevcut. Buradan methal açamazlar. ÇED raporunda sıfır bir molekül bu.”

Basın açıklaması sırasında Yatağan Termik Santrali görevlileri, jandarma ekipleri ile gelişigüzel gelerek grubun alandan ayrılmasını istedi. Belde kuruluşları ve köylüler ise alanın karışma edildiğini ve işgal fail kişilerin adisyon vereceklerini belirterek alandan ayrıldı. Grup daha bilahare sloganlar eşliğinde maden çukurunun karşısında mevcut Tayyibe Demirel’e ilişkin zeytinlik içerisine geldi.

“200 SENELİK ZEYTİNLER VAR BURADA”

Dedesinden kalan zeytinliklerini vermeyeceğini belirten Tayyibe Demirel ise 8 yıldır kömür madenine cebin mücadele verdiğini belirtti. Demirel, tepkisini şöyle dile getirdi:

“Birkaç önce basın toplantısı yapılan yerler, bizim zeytinlik gibiydi. Burası üstelik anca tamam diyerek ben mücadeleye başladım. Turgut’ta evvel mücadeleye başlayan benim. 8 seneden beri arkadaşlarım ile mücadele veriyorum. Zeytinliklerimi vermeyeceğim. Kömür şirketleri vatandaşı ‘kamulaştırma başlayacak’ diye kandırdılar. Devletleştirme diye niteleyerek tıpkı şey bulunmayan. Zeytinliklerimizi elimizden alamayacaklar. Ego tıpkı avuç toprağımı bile vermem. Babam, dedem bu zeytinlikleri dikmişler 200 yıllık zeytinler var burada. Ömrüm yettiği kadar zeytinliğimi asla vermeyeceğim.”

“HAYAT HAKKIMI ELİMDEN ALMAYIN”

Demirel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenerek, “Saygıdeğer Cumhurbaşkanım, 2 yıl önce savaş amacıyla, seni görüp derdimizi ikna etmek için Ankara’ya geldik. Amma sen Amerika’ya Trump’ın yanına gitmişsin. Tığ seni göremeden döndük. Milletvekilleri ile görüştük. Ankara’nın bozkırlarında benzeri bir tane fino zevalsiz dağlarında, oralara devir enerjisi düzem hangi olursun bu doğayı, yeşilliği bizim cennet vatanımızı namevcut etmeyin hangi olursunuz. Siz irade verince oluyor bunlar. Biz çırpınıyoruz. Kanser hastasıyım ego, bu mücadeleler sırasında böyle oldum ego. Yalvarıyorum baştakilere, hayat hakkımı elimden almayın. Bizi yerimizden etmeyin hangi tamam” diyerek konuştu.Share: