Muğlalı karı üreticilere Bin 300 koyun, 52 antrenör dağıtıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü eliyle finanse edilen Muğla İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü vasıtasıyla hazırlanan ve hesaplı ‘Kadın Dayanışmasıyla Koyun Yetiştiriciliği’ projesinin ikinci aşama tevzi töreni Ortaca’da gerçekleştirildi. Proje çerçevesinde Seydikemer, Fethiye, Dalaman, Ortaca ve Köyceğiz ilçelerinden 60 eş üreticiye törenle koyun ve antrenör dağıtıldı.

Ekincilik ve Orman İl Müdürü Hazar Saylak törende yaptığı konuşmasında ‘Kadın Dayanışması ile Koyun Yetiştiriciliği’ projesinin, Muğla’da imece usulü çalışmanın ve karı dayanışmasının sunma iyice örneği olduğunu belirterek, “Hayvancılık Umumi Müdürlüğümüzün destekleriyle başlattığımız bu projede 2 yılda bin müstahsil kadına 10 bin koyun ve 400 belletici dağıtımını hedefledik. Projemizin önce etabında 270 kadın üreticimize 2 bin 700 koyun ve 108 belletici adayı dağıtımını gerçekleştirdik. İkinci etabımızda ise 130 karı üreticimize Bin 300 koyun ve 52 belletici adayı dağıtımı daha yapacağız. Böylecene, 2022 yılında mecmu 400 eş üreticimize 4 bin koyun ve 160 koç dağıtımını gerçekleştirmiş olacağız” dedi.

22 milyon bütçeli projenin geliri 90 milyon TL olacak

Projenin ikinci etabında Seydikemer, Fethiye, Dalaman, Ortaca ve Köyceğiz ilçelerinden 60 karı üreticiye 600 kucak ve 24 antrenör adayı dağıtıldığını belirten İl Müdürü Hazar Saylak, 15 Açıklık Perşembe haset Ula, Marmaris, Menteşe ve Yatağan ilçelerinden 40 kadın üreticiye, 16 Mabeyin Cuma günü ise Bodrum ve Milas ilçelerinden 30 kadın üreticiye koyun ve çalıştırıcı adaylarının dağıtılacağını açıkladı. Saylak, “Hedefimiz Muğla genelinde 2 yılda bin avrat yetiştiricimize 10 bin kucak ve 400 koç dağıtımı yaparak kadınlarımızın marifetiyle bu sürüleri çoğaltmaktır. Proje süresince doğan cerrar yavruların sunma bir iki yüzde 50’sini ellerinde yilbik projenin tamamlanacağı 5 sene böylelikle yaklaşık yüzdelik 50’lik artma ile yetiştirici başına 34 kurnaz varlığına ulaşılmasını hedefliyoruz. Dağıttığımız 10 bin kurnaz hayvanın 30 bine ulaşmasıyla 22 milyon bütçeli projenin geliri 90 milyon TL olacak” dedi. – MUĞLA

Share: