Muğlalı taraftarın hayali tek gitmediği 1350 kilometre uzaktaki Trabzonspor’un maçını tutulmak

Muğla’nın Reze ilçesinde aktif 65 yaşındaki Trabzonspor taraftarı İsmail Bozyer’in hayali, hiç gitmediği 1350 kilometre uzaktaki kentte bordo-mavili takımın maçını izlemek.

Denizova Mahallesi’nde canlı Bozyer, ilk kez askerde gördüğü televizyonda izlediği Trabzonspor’a iştiyak verdi.

Askerden döndükten bilahare evlenen ve eşini da Trabzonsporlu özne Bozyer, oğlunun adını birlikte Şenol Gündüz koydu.

Bozyer, bu yaşına büyüklüğünde vakit kaybetmeden Ankara, Zonguldak, Bursa, üzere illere gidebildi. Trabzon’a tek gidemeyen Bozyer, Muğla’da Trabzonlu aynı hareket insanının daveti ile bordo mavili takımın bağırsak meydan maçına gideceği günü iple çekiyor.

Bozyer, AA muhabirine, askere gideceği dönemde köylerinde ruh olmadığını, ülkede yaşananları radyodan strateji ettiklerini anlattı.

Babasının karye bekçisi olduğunu kendisinin ve kardeşlerinin yevmiyeli işlerde çalıştıklarını tamlayan Bozyer, 1977’nin Temmuz ayında Zonguldak Devrek’e askere gittiğini söyledi.

Bozyer, Beycuma Jandarma Karakolu’nda görevlendirildiğini anlatım ederek, “Oranın doğacak gelenlerinden tıpkısı sevimli karakola televizyon ihsan etti. Ben askere giderken köyümüzde ruh yoktu. O zamanlar radyo dinliyordum. Amma temas takım tutmuyordum. Askerde televizyonda izledikten sonradan Trabzonsporlu oldum. O günden bugüne, ölünceye büyüklüğünde Trabzonsporluyum.” dedi.

O dönemde Trabzonspor’de hiç yabancı futbolcu olmadığına, değme oyuncunun Türk olduğuna dikkati çekici Bozyer, Şenol Zaman’in o zamanalar haddinden fazla ünlü olduğunu dile getirdi.

“Torunlarım eş olursa isimlerini Esirgeyici, Ogün, Gökdeniz koyacağım”

Bozyer, Ruz’in kalede pars kabil olduğunu savunarak, şöyle devam etti:

“O çevrim ‘Oğlum olursa adını Şenol koyacağım. Apayrı oğullarım dahi olursa Goril, Ogün, İskender ve Gökdeniz koyacağım’ dedim. İlk çocuğum kız oldu, ismini Hümeyra koydum. İkinci çocuğum bile kız oldu, ismini Seval koydum. Üçüncü çocuğum de kız oldu, ismini Sibel koydum. Dördüncü çocuğum koca oldu. Çokça sevindim. ‘Aha Şenol Zaman dünyaya geldi’ dedim. Apayrı çocuk yapmadım. Kadın da çocuklarım dahi Trabzonsporlu. Amma evlendikten sonraları kollar bando değiştirmiş gibi. Kızlarım evlendi. Onlardan da iki kız torunum var. Oğlum evlendi boşandı. Oğlum esasen evlenir, torunlarım de evlenir ve çocukları koca olursa isimlerini Apotr, Ogün, Gökdeniz koyacağım.”

“Trabzonspor maçı izlemeden bu dünyadan gitmeyeceğim”

Bozyer, Muğla’daki Trabzonlu tıpkısı hisse senedi insanın namına Trabzonspor forması hediye ettiğini ve maça götürmeye meze verdiğini anlattı.

Uçaktan korktuğunu tamlayan Bozyer, “O birlikte beni arabayla götüreceğini söyledi. Tek Trabzon’a gitmedim. Trabzonspor maçı izlemeden bu dünyadan gitmeyeceğim.” dedi.

Bozyer, Trabzonspor’un bökelik şansını bu mevsim yüzde 60 olarak gördüğünü, takımda geçen seneki havanın olmadığını tabir etti.

Evinin duvarında elden bildirme kıymetlilerinin fotoğraflarının yer aldığına aksan yapan Bozyer, “Duvarda annemin, babamın, hanımın, cuma namazı kılarken ölüm fail kayınpederimin, kızlarımın, torunlarımın ve oğlumun fotoğrafları var. Benzeri üstelik Trabzonspor forması asık. Yer kıymetlim bunlar.” ifadelerini kullandı.

Bozyer’in eşi 61 yaşındaki Melik Bozyer da bordo mavili takımın maçlarını bu arada izlediklerini ve Trabzonspor’u haddinden fazla sevdiğini söyledi.Share: