Mülteci algısı Nevşehir’de tartışıldı

Türkiye Toyluk STK’ları Platformu eliyle düzenlenen Zihayat Türkiye Forumu’nun ikincisi Nevşehir Hacı Bektaş Iye Üniversitesi’nde (NEVÜ) yapıldı.

‘Mülteci Algısı’ temasıyla gerçekleştirilen İç Anadolu Bölgesi Dinç Türkiye Forumu’na, Ankara, Aksaray, Çankırı, Eskişehir, Karaman, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde, Sivas, Yozgat illerinden kısaca 200 zinde katıldı. Toyluk alanında faaliyet fail cahillik örgütlerinin alay malay hisse senedi yapma kültürlerini geliştirmesine yardım sağlamayı hedefleyen forumun açım konuşmasını NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Kerim Aktekin yaptı. Aktekin, “Böylesi oylumlu benzeri konunun Hünkar Hacıbektaş Ege’nin adını haiz üniversitemizde tartışılacak olması bizler için büyük ehemmiyet taşıyor. Hacıbektaş Ege Hazretleri Rum coğrafyasının kültürel ve inançsal değiş ve dönüşümünde sunu büyük etkisi olan manevi önderlerimizden biri. Bu tür sancak esame bugün sizlere tartışacağınız mülteci algısıyla ait bakış açışınızı dahi etkileyecek haddinden fazla ensesi kalın doneler veriyor. Anadolu Coğrafyası sıra süresince değişik coğrafyadan mevrut insanlara sülale sahipliği yapmış, ayrımlı coğrafyalardan mevrut insanları kişi o coğrafyalarının ekin, deneyim ve birikimlerini buraya getirerek burada var olan kültürle harmanlayarak zenginleştirmiştir” dedi.

Aktekin: “Dünya tarihi haddizatında, göçlerin oluşturduğu tıpkısı ruz”

Göç olgusunun sosyologların, politika bilimcilerin ve tarihçilerin üzerinde haddinden fazla durduğu ve çokça eser verdiği tıpkı konu olduğunu nâkil Aktekin; “Sıra boyunca isteye sınırlı yahut mecburi göçler aracılığıyla koca hareketliliği sürekli devam efe mevrut ve günümüzde üstelik malumunuz devam etmekte. Hele daha gani tıpkısı yaşam ve elan gür tıpkı soylu erki durum elde edebilmek amacıyla bambaşka ülkelere isteğe sınırlı namına barhana edenler var. Bire Bir bile çekişme ve bağırsak çatışmalar zımnında hayatta kalabilmek üzere mecburi tıpkısı göç var. Tabi kim bu göçün öğün açtığı değişik çatışmalar, belirsizlikler, sosyolojik ve politik dönüşümler üstelik var. Türkiye üstelik bunu genişlik hızlı hararetli ve güneş boyunca barhana alan bir mevki. Dünya tarihi haddizatında, göçlerin oluşturduğu aynı devir. Türkler Anadolu’ya barhana etmeseydi bugünkü Türkiye olmazdı. İslam tarihinde Peygamberimiz Mekke’den Medine’ye taşınma etmesiydi sonraki gelişimler olmazdı. Avrupa’dan Amerika’ya göçler olmasaydı acun tarihi farklı gelişirdi. Dolasıyla dünya tarihinin esasını oluşturan göçtür. Bugünkü çalıştayında insani bakış açısıyla ülkemize ve cemi insanlığa filinta sonuçlar ulaştıracak şekilde ve fikri çalışmalara zemin olması dileğiyle bu etkinliği düzenleyenlere ve siz katılımcılara teşekkürname ediyor ve başarılar diliyorum” diye konuştu.

Türkiye Toyluk STK’ları Platformu Umumi Heyet Üyesi Dr. Ahmet Özdinç birlikte konuşmasında; “Bu ikinci çalıştay de sığınmacı algısını çalışacağız, ne üzere böyle benzeri bahis seçtik herhalde kararlamak print değil. Dünyada bugün 2022 yılı itibariyle yerinden cebren akım ettirilmiş yerinden zorla gönderilmiş ya birlikte çıkmak zorunda noksan 90 milyondan aşkın koca var. Türkiye’nin nüfusundan henüz aşkın bir nefer şu zaman kendi evlerinde zat yurtlarında özlük vatanlarında yaşamıyorlar, değişik bire bir yerde devam etmek zorundalar” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarının peşi sıra çalıştay, sorunların tespiti, tartışma, hal önerileri oturumlarıyla devam etti. – NEVŞEHİR

Share: