Mürtefi Öztunç’tan Bakan Soylu’ya: “Diyor ya ‘Bizi Yargılayacaklarmış, Neden Ne Yaptık?’ Askeri, Özel Şirketlerin Düzenlilik Görevlisi Yaptığınız İçin…

CHP Doğa Hakları ve Çevreden Sorumlu Umumi Başkan Yardımcısı Yüksek Öztunç, Aydın’ın Kasır ilçesinde, hukuki süreç tamamlanmadan Jeotermal Enerji Santrali (JES) çalışmalarına başlanan Mezeköy’de izah yaptı. Köyün giriş ve çıkışlarının jandarma barikatları ile kapatıldığını belirten Öztunç, “Askerimize istek veren o icra vekili var evet İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, diyor ya ‘Bizi yargılayacaklarmış, münasebet hangi yaptık?’ İşte bundan. Askeri, özel şirketlerin düzenlilik görevlisi yaptığınız için yargılanacaksınız kardeşim” dedi. CHP adına köylülerin beraberinde olduklarını tabir eden Öztunç, “Altılı masa derdik, zaman itibariyle milletin masası diyoruz. Milletin masası adına iktidarız. İktidarımızda bu işi nakız edeceğiz. Bunun sözünü bile veriyoruz. Bu aksiyon iktidarımızda fesih olacak. Bu kavrayışsız bu rantiyeciden kurtulacak” tepkisini gösterdi.

Mezeköy’birlikte dallı güllü yurttaşlar, köylerinde geçmek istenen JES’e alın keçe kurarak defa başlattı. Köylülerin nöbetine engelleme edildi. Çok sayıda yurttaş gözaltına makbuz. Kasır Kaymakamlığı, köye antre ve çıkışları 29 Ağustos’a kadar yasakladı.

CHP Umumi Başkan Yardımcısı Mehabetli Öztunç; CHP milletvekilleri ile birlikte Köşk’e kapalı Mezeköy’birlikte kez markajcı köylülere bindi verdi. Öztunç, er ve köylülerin karşı karşıya getirildiğini söyledi.

“ÇERI, TÜRK MİLLETİNİN GÜVENLİĞİNDEN SORUMLUDUR”

Askerin komut aldığını ve görevini namına getirdiğini belirten Öztunç, “DOĞRU Öğür ve Tayyip Erdoğan, rantçı mülk kazansın diyerek askerimizi buraya gönderiyor. Askerimizi hususi şirketin güvenlik görevlisi yapıyorlar. Bu alçaklıktır. Bu alçaklığın hesabı sorulacak. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin mensupları hiçbir şirketin güvenlik görevlisi değildir. Türk milletinin güvenliğinden sorumludur. Asker, bizim askerimizdir” dedi.

Öztunç’un açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

“ASKERİMİZ İLE KARŞI KARŞIYA GELMEYİZ: Mezeköy’e buyurmak üzereyken askeri barikatlarla karşılaştık. Jandarmamız benzeri barikat kurmuş buraya. Merak ettim, sordum komutanımıza, ‘ayrımsız yıldırı olayı mı oldu içeride, hatalı tıpkı özdek mi, bomba mı patladı, hangi oldu içeride?’ ‘Talimat’ dedi. Akıllıca, biz askerimizi haddinden fazla seviyoruz, er bizim canımız. Biz Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu partisi olarak askerlerimiz ile tek ant yüz yüze gelmedik, gelmeyiz birlikte. Ihtimal birileri hakeza tıpkısı rica içerisinde. İstiyorlar kim ‘CHP’liler çeri ile yüz yüze gelsin.’ Askerimiz ile karşı karşıya gelmeyiz. Onların aldığı istek böyle. Talimata adapte olmak zorundadır. Ego birlikte askerliğimi güllabi olarak yaptım; buyruk demiri kerki. Ne yapsın, ferman mevrut, burada ara vermek zorunda.

MİLLETİN KANINI EMEN O ÇETE: Emiri veren kim? Politika, kudret, DÜRÜST Parti. Kim, rantiyeci. Aklı fikri parada olan Tayyip Erdoğan ve adamları. Doların yeşilini o büyüklüğünde çokça seviyor ki ağacın yeşilini katletmekte haddinden fazla iddialı, çokça azimli olan Tayyip Erdoğan ve çevresindeki o çete var evet çete. Milletin kanını emen o çete, işte onlar.

EŞKIYA MISINIZ KARDEŞİM?: Burada, Mezeköy’dahi iki ahit önceki çok tatsız ahval yaşandı. İki devir önceki burada, bu bölgenin insanı, kadınlarımız, maatteessüf askerimiz ile yüz yüze bırakıldı. Bu köyde cıvıl cıvıl insanlar maatteessüf darp edildi, coplandı. Tartı gördü. İşkence gördü neredeyse, ruhsal işkenceye maruz kaldı. Sebep? Rantiyeciler mülk kazansın diye niteleyerek. Illet? YANLIŞSIZ Tümen’nin yandaşları mal kazansın diye. Babadan, atadan kalma toprağı var bu insanların evet. Atasından, dedesinden, babasından eksik, deminden geliyor biri Ankara’dan, eee, senin toprağını aldım ben buraya şurası kuracağım. Namevcut öyle soygunculuk, namevcut. Eşkıya mısınız kardeşim siz, keskin başı mı?

MİLLETİN MALINA ÇÖKÜYORLAR: Cumhurbaşkanı buraya April ayında tez devletleştirme vermiş. Köylünün haberi bulunmayan. Baba toprağını Cumhurbaşkanı Ankara’dan oturmuş, ayrımsız kararla kamulaştırdım, elinden aldım diyor. Inkıraz bu işte. Hani devlete çöktüler diyoruz evet millete birlikte çöküyorlar, milletin malına çöküyorlar. Terbiyesizce yapıyorlar bunu.

MELİH GÖKÇEK’İN ADAMINA BIRLIKTE PEŞKEŞ ÇEKELİM DİYORLAR BURAYI: Devletleştirme kararı alıyor ve ÇED vacip değildir kararı ile bu acele kamulaştırma kararına alın açılan davayı yok sayıyor, dakikasında muamelat başlatmaya çalışıyor. Hayırdır? Selden kütük, yangından dünyalık mı kaçıyorsunuz beyler, hayırdır? Gittiklerini görüyor, AK Fırka gidiyor. Kaybediyor, giderken hangi kadar çalarsak, çırparsak derdindeler. Gitmeden ilk dahi şurayı şu yandaşa peşkeş çekelim diyorlar. Bu Melih Gökçek’in adamına da peşkeş çekelim diyorlar burayı üstelik.

DÜRÜST PARTİ ÇÖKME ÜZERINE EHLIVUKUF BİR PARTİ: Köylü diyor ki ‘Kardeşim burası benim cet, ağababa toprağım, benim köyüme ahali koyma, burada benim incirim, zeytinim var’ diyor. Dağlarından yağ, ovalarından bal akan bir ülke bura, el koyma diyor. Faydalı, halk koyacağım diyor. YANLIŞSIZ Parti yikilma üzerine ehlivukuf tıpkısı parti.

MUZ CUMHURİYETİ Mİ BURASI EVET: Ortaklık araçları geçiyor, geçtiği namevcut hususi sahiplik. Adamın tarlasında ortaklık arabası geçiyor. Insan diyor kim bura benim yerim, ata toprağım, geçemezsin. Hayır, geçeriz diyor. Hususi mülkiyeti ihlal ediyor, saldırı ediyor. Ardı Sıra ayrımsız bakıyorsun, ilçebay bayan, bir karar veriyor. Antre, çıkışlar kapatılmıştır. Muz cumhuriyeti mi bura evet, hangi izin ile kapatıyorsunuz. Hangi yapayım, emir geldi, nereden geldi Ankara’dan geldi.

CHP’LİLER GELİYOR, DIŞARI ÇIKMAYACAKSINIZ DEDİLER: Methal, çıkışlar bu köye kapalı. Vatandaşlar alınmıyor. Sebep? Çünkü köylü hakkını arıyor. Vatandaş dahi ona yüklenmek istiyor. Giremezsiniz diyor. Köylüye baskı yapıyorlar. Arandı. Dışarı çıkmayacaksınız dendi. CHP’liler geliyor, hariç çıkmayacaksınız dediler. Köylüler bize söylüyor. Adamın malına ahali koy, tıpkı dahi kafasına vur. Aldatma gözaltına, aynı dahi mahkemede süründür. Niye? Cet toprağını koruduğu üzere.

BU KADAR VİCDANSIZLAR: Anlayışsız diyor ki 20 dönem müsaade verin, incirimi hasat edeceğim. Olmaz diyorlar. Bu kadar vicdansızlar. Bu kadar vicdanları körelmiş. Bu büyüklüğünde ateş kalpliler. Servet amacıyla değerlerini, onurlarını satacak kadar yara kalpli insanlar bunlar. 20 dönme amacıyla vermiyorlar ya. Yazıklar olsun. Bile bu karye, YANLIŞSIZ Öğür’nin kalesi olan aynı karye. DÜRÜST Fırka burada sonuç seçimlerde yüzde 85 civarında rey almış evet. Zat oy veren kitlesine bunu fail herkese neler yapar aynı düşünün.

SİZİN MİLLETVEKİLİ OLMANIZ İÇİN GÖRÜŞ VERENLER SÜRÜNDÜ: Haydi bakalım Tayyip Erdoğan, tıpkı dahaki seçime gel bile gör. Bak bakalım Mezeköy’de, Ziyalı’üstelik birçok rey alacaksın. YANLIŞSIZ Öğür’nin Ziyalı vekilleri neredesiniz? Sizin saylav işleyen seçmendir. Sizin milletvekili olmanız üzere düşünce verenler süründü. Karakollara düştü. Ulan DÜRÜST Öğür milletvekilleri.

MİLLETİN MASASI KENDISINE İKTİDARIZ: Biz bu köylünün yanındayız. 10 kamer bilahare iktidarız. Milletin masası adına iktidarız. Altılı masa derdik, bugün itibariyle milletin masası diyoruz. Milletin masası namına iktidarız. İktidarımızda bu işi fek edeceğiz. Bunun sözünü birlikte veriyoruz. Bu aksiyon iktidarımızda fek olacak. Bu gabi bu rantiyeciden kurtulacak.

BİZİM ASKERİMİZ HUSUSI ŞİRKETLERE DEĞİL, TÜRK MİLLETİNE HİZMET VALÖR: AK Tümen ve Tayyip Erdoğan, rantçı para kazansın diyerek askerimizi buraya gönderiyor. Askerimizi hususi şirketin güvenlik görevlisi yapıyorlar. Bu alçaklıktır. Bu alçaklığın hesabı sorulacak. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin mensupları tek şirketin düzenlilik görevlisi değildir. Türk milletinin güvenliğinden sorumludur. Er, bizim askerimizdir. Bizim askerimiz hususi şirketlere değil, Türk milletine bakım valör. Tayyip Erdoğan, sen bugün askerimizi hususi şirkete hizmet ettirmeye çalıştırıyorsun ya bunun üstelik hesabını vereceksiniz.

ASKERİ, ÖZEL ŞİRKETLERİN GÜVENLİK GÖREVLİSİ YAPTIĞINIZ İÇİN YARGILANACAKSINIZ: Askerimize mir veren o vekil var evet İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, diyor evet ‘Bizi yargılayacaklarmış, illet hangi yaptık?’ İşte bundan. Askeri, hususi şirketlerin düzenlilik görevlisi yaptığınız için yargılanacaksınız kardeşim. Bunların hepsinin hesabını soracağız. Bugün bu yolu kapatanlar ferda utanacaklar. Utançlarından boyunlarını eğecekler.”Share: