Musa Anter Cinayetine İlişkin Davanın Duruşması Antlaşma Aşımına 5 Gün Kaldığında Yapıldı.

GÜRKAN DEMİRTAŞ

Gazeteci-yazar Musa Anter cinayetine ait davanın duruşması, antlaşma aşımına 5 bölüm kaldığında yapıldı. Duruşma, Anter’in öldürülmesinin insanlığa karşı işlenen yanlışlık olup olmadığına ve davanın ant aşımına uğrayıp uğramayacağına aynı ahir celsede karar isnat etmek için davayı 21 Ilkgüz’e erteledi. Musa Anter’in oğlu Dicle Anter, “Faili vuzuhsuz cinayetlerin zaman aşımına uğraması, insanlık suçudur” dedi.

Musa Anter’in 20 Eylül 1992 tarihinde Diyarbakır’üstelik öldürülmesine ilişik davanın duruşması, Ankara 6. Çetin Ceza Mahkemesi’nde zaman yapıldı. Duruşmayı, CHP Ankara Mebus Yıldırım Kayaç, HDP Ağrı Milletvekilleri Abdullah Antrenör, HDP Sazak Saylav Fatma Kurtulan, HDP Adana Milletvekili Kemal Peköz dahi izledi.

Duruşmada, Dicle Anter’in avukatı ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Kayırıcı Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, bu davanın insanlığa karşı suç kapsamında olması ve ahit aşımına uğramaması gerektiği yönündeki taleplerini yineledi.

Murafaa heyeti, davanın konusunun insanlığa karşı cürüm kapsamında olduğu ve bu nedenle ant aşımına uğramaması gerektiği yönündeki taleplere ilgilendiren değerlendirmenin ayrımsız sonraki duruşmada yapılmasına karar vererek davayı 21 Ilkgüz’e ertelendi.

“FAİLİ UÇUK CİNAYETLERİN AHIT AŞIMINA UĞRAMASI, İNSANLIK SUÇUDUR”

Mahkeme öncesinde ANKA Veri Ajansı’na konuşan Musa Anter’in oğlu Dicle Anter, zaman aşımına ilgilendiren şunları söyledi:

“Bugün 15 Eylül 2022, belki da babamın sonuç duruşması. Amma 20 Ilkgüz 2022’da, 30 almanak biraz aşımı bahis konusu. Bu mahkemedeki beklentilerimiz… Gelişigüzel molekül arasında haddizatında, yani bilcümle deliller, tanıklar konuştu. 97’den bugüne kadar olan geçmişe baktığımızda, davanın seyrinin nasıl olduğu gayet münhal ve kesin. Failler anlaşılan aslında. Bu, bir faili vuzuhsuz cinayeti. Faili müphem cinayetlerin devir aşımına uğraması, yabanlık suçudur. Tığ bunu kabul etmiyoruz amma hakeza bir durumla karşı karşıyayız. Yani hep bilgiler, bilcümle deliller oran arşivinde var esasında. Bu azamet arşivine dokunulmuyor maatteessüf. Özellikle bire bir bile bu Kürt yazar Musa Anter olunca bu daha bile kesin biçimde ortaya huruç oluyor.”Share: