Muş’ta engelliler kurslara katılarak meslek sahibi oluyor

Muş’ta Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesindeki Toyluk Merkezi’nde açılan kursa katılan 10 engellinin halk becerilerini geliştirerek meslek sahibi oluyor.

Türkiye İş Kurumu İl Müdürlüğünce, engellilerin istihdamını bırakmak ve patika edinmelerini icat etmek üzere açılan “karı giysi modelist yardımcılığı” kursuna katılan engelliler, elde ettikleri gelirle aile bütçelerine da katkıda bulunuyor.

Fiziksel Engelliler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Bedri Korkmaz, gazetecilere, İŞKUR desteğiyle hayata geçirdikleri proje kapsamında 10 mânialı bireye 73 iş günü yetişek verileceğini söyledi.

Engelli bireylerin bu imkanlar yardımıyla evde kalmayarak sosyalleştiğini, aynı zamanda çığır sahibi olduklarını belirten Korkmaz, şöyle konuştu:

“Kursta yetişek alan kursiyerlerimiz İŞKUR tarafından sunulan ücretle ailelerini dahi geçindiriyor. Kurs böylecene sunulan sertifika ile hareket bulma konusunda imkanları olacak. Sunu iri amacımız, mânialı kardeşlerimizin evde kalmalarını istemiyoruz. Ayakları üzerinde durmaları ve ailelerine denge olmamaları için bu şekilde iz öğrenerek aksiyon sahibi olmalarını istiyoruz.”

Yırtıkça belletici Hamdiye Özkan ise kursta katılımcılara dikim eğitimi verdiklerini ifade ederek, “Engelliler Derneği vasıtasıyla realizasyon edilen kumaşlardan giysiler üretiyoruz. Süreduran durumdaki eski kumaşları izansız dönüşüme kazandırıyoruz. Kursiyerlerimiz aldıkları eğitimle nesiç atölyelerinde çalışabilirler ya üstelik kişi işletmelerini açabilirler.” dedi.Share: