Muş’ta midesinde ur mevcut pestil ameliyatla sağlığına kavuştu

Muş’ta dinç ve 2 yıldır midesinde ur bulunan 68 yaşındaki Metanetli Polat, Muş Heybet Hastanesinde ilk kez gerçekleştirilen ameliyatla sağlığına kavuştu.

Işkembe ağrısı şikayetiyle Erzurum, Elazığ ve Diyarbakır’daki hastanelere giden 8 bala babası Polat’a, kardiya tümörü teşhisi konuldu.

Operasyon olmayı kabul etmeyen fakat bire bir müddet önceki rahatsızlanması konusunda Muş Devlet Hastanesine kaldırılan Polat, burada 5 saat süren göden ameliyatıyla sağlığına kavuştu.

Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Beklenti Ulusoy, gazetecilere, benzeri süre ilk yine rahatsızlanarak hastaneye getirilen Polat’ı derakap ameliyata aldıklarını söyledi.

Önerilen ameliyatı kabul etmediği üzere 2 ayda tıpkı hastanın dem değerlerinde düşüş yaşandığını anlatan Ulusoy, şöyle konuştu:

“Önceleri hastaneye birçok öğün mevrut hastamıza soluk takviyesi yapıldı. Züğürt en üst geldiğinde midesinde perforasyon vardı. Mide fena hâlde küşade ve kanaması vardı. Ameliyattan başka şansı yoktu. Önsezi hastası olduğundan içki sulandırıcı ilaçlar kullanan hastamızın ameliyatı çok riskliydi. Ameliyatı önerdik, riskli olduğunu dahi söyledik. Ailesi kabul etti. Ameliyatta hepsini temizleyerek mideyi aldık. Sonradan tafsilatlı bağırsakları kemirmek borusuna bağladık. Tahminî 5 saat süren kudretli aynı cerrahi müdahale oldu. Böyle riskli bir ameliyatı devletimizin sağladığı imkanlarla ilk kez hastanemizde yaptık.”

Babasının 2019’da mide kanaması geçirdiğini tamlayan Yunus Çelik ise Muş ve belde illerdeki bir nice hastanelere götürdüğü babasına göden kanseri tanısı konulduğunu ve işler olmasına karar verildiğini anlattı.

Babasının cerrahi müdahale başlamak istemediğini belirten Çelik, “Babam birkaç bölüm geçmiş rahatsızlandı. Hastaneye getirdik ve acilde midesinin delindiğini söylediler. Allah’ın ve doktorlarımızın yardımıyla iyicene bir faaliyetler yapıldı. Ameliyatın ilimizde yapılması bizim üzere çokça ferah oldu. Ayrıksı tıpkı ilde yapılsaydı tutkun yakınları için de niteliksiz olmayacaktı. Başarılı aynı cerrahi müdahale yaptılar. Şu anda babamın keyif durumu gani. Doktorlarımıza ve havari olan şifahane personeline çokça teşekkür ederim.” diye niteleyerek konuştu.

Share: